Buradasınız: Anasayfa » Cilt Sağlığı » Vitiligo Nedir | Belirtileri | Nedenleri | Teşhisi | Tanısı | Tedavisi

Vitiligo Nedir | Belirtileri | Nedenleri | Teşhisi | Tanısı | Tedavisi

Vitiligo ; derimizde pigment üreten, Bu sebepten ötürü derimize rengini veren melanosit hücreleri vardır. farklı sebeplerden dolayı, bahsı geçen melanositlerin hasar görmesi sonucu, pigment üretilemez. Pigment az liği sonucu deride, dağınık & yama şeklinde sınırları belli sayılan beyaz alanlar (leke) oluşur. Süt kadar bariz bir beyazlıktır. bahsı geçen lekelerin büyüklükleri değişiktir; nokta kadar veya 2-3 madeni para büyüklüğünde olmaktadır. bahsı geçen şekilde ciltte ortaya çıkan rahatsızlığa denir. Vücutta en çok etkilenen yerler el, kol, bacak, suratdür. Genital bölgede de görünme sıklığı fazladır.

Genelde edinilmiş bir durum şekilde görülen bahsı geçen lekeler, her hangi bir yaşta ortaya çıkar. Ancak, belirli kalıtsal özelliklere sahip ailelerde rahatsızlığa yatkınlık görülmektedir. Kontrasta bağlı şekilde koyu tenli bireylerde daha belirgindir. bahsı geçen hastlığın sebebi tam bilinmemekle beraber pigment üreten melanosit hücreleri sayılan melanositlerin deri yada çevre dokulara hasar vermeksizin seçici kaybına bağlı şekilde otoimmünite üzerinde durulmaktadır. bahsı geçen hastalık Amerika Birleşik Devletleri’nde nüfusun % 1′ ini etkilemektedir.

Vitiligo Belirtileri

Bahsı geçen hastalığın belirtisi, ciltte yama şeklinde görünen beyaz lekelerdir. Süt beyazı gibidir. Bazı olgularda, vücudun tamamı beyazlar. bahsı geçen beyaz alanlardaki kıllarda da beyazlaşma olmaktadır. Koyu tenli bireylerin rahatlıkla fark ettiği bahsı geçen durum, açık tenlilerin de güneş altında bronzlaşması sonucu dikkat çekecek düzeydedir. rahatsızlığın şiddeti & seyri herkeste aynı değildir. Lekelerin olduğu yerde bazı esmerlikler olmaktadır. Bunun sebebi hala o bölgede bir miktar pigment olmasıdır.

Bahsı geçen rahatsızlığa sahip bireylerde pigment kaybı, rahatsızlık ortaya çıktıktan bir zaman sonra durur. Yani pigment miktarı sabit kalır. Sonra yeniden pigment kaybı ortaya çıkar & Bahsı geçen şekilde devam eder. rahatsızlık ilerler & hasta eski rengine kavuşamaz. Derinin renginin komple değişmesi yani vücudun tek color olması rahatsızlığın geçtiği anlamına gelmez. Vitiligo devam etmektedir.

Vitiligo Tedavisi

Vitiligonun tedavisinde hekim tarafından uygulanan tedavi ile hastanın dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Amaç; melanosit hücrelerinin çalışmasını normale döndürmektir. Bunun nedeni ile bazı ilaç & kremler kullanılır. Ancak son zamanlarda uygulanan en efektif yöntem lokal ultraviyole B (UVB) ışık tedavisidir. Yeni & gelişmiş bir yöntemdir. B u ışık tedavisi sadece lekelerin olduğu bölgelere uygulanır. Bu durumda vücudun farklı bölgelerinin oluşacak yan etkilerden korunması amaçlanır. bahsı geçen tedavi nedeni ile bir kaç seans yeterli olmamaktadır. En az 10 seansta rahatsızlığa yanıt alınmaktadır. bahsı geçen seanslardan sonra hasta normal yaşamını sürdürebilmektedir. Haftada 2-3 seans uygulanır.

Bunun dışında krem tedavisi uygulanmaktadır. Ancak yüze uygulandığında dikkat edilmesi gerekmektedir. Çeşitli yan efektleri olabilir. bununla beraber bazı ilaçlarla rahatsızlığın ilerlediği durumlarda, lekelerin olmadığı bölgelerin de renginin açılarak, hastanın derisinin görünümü normal hale getirilmeye çalışılır.

Psikolojik destek

Tıbbi tedavinin yanında cerrahi yöntemler de vitiligo tedavisinde kullanılır. Bunlar içinde vücudun başka yerlerinden alınan derinin transferi, dövme & renk üreten melanositlerin laboratuvar ortamında çoğaltılıp geri verilmesi sayılabilir. Bunların yanında, hastanın kendi kendine uygulayacağı bazı metotlar tıbbi veya cerrahi tedaviye yardımcı olacaktır. Vücudun geri kalan kısmının daha koyu color almasına engel olacak yüksek koruma faktörlü güneş kremleri veya leke kapatıcı & yıkanınca çıkmayan makyaj malzemeleri, görüntünün düzeltilmesinde kullanılabilir. Vitiligosu sayılan hastalar zaman zaman hastalıklarla ilgili ruhsal desteğe ihtiyaç duyabilir. bahsı geçen yardım profesyonellerden veya aynı hastalıktan yakınanların kurduğu destek gruplarından sağlanabilir.

Çok YetersizYetersizİdare ederİyiÇok İyi (6.278 oy, ortalama: 4,92)
Loading ... Loading ...

Tecrübeni Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Doldurulması gerekli olan alanlar işaretlenmiştir. *

*


yedi × = 35

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>