Buradasınız: Anasayfa » Kadın Sağlığı » Vajinal Akıntı Nedir | Belirtileri | Nedenleri

Vajinal Akıntı Nedir | Belirtileri | Nedenleri

Vajinal akıntı fizyolojik akıntı olarak kabul edilebilir. Fizyolojik akıntı, o bölgenin sürekli olarak temizlenmesini sağlamak amacıyla oluşur.

  • Akıntı beyaz ya da şeffaf renkteyse
  • Günde bir kez hijyenik ped kullanımından daha fazlasına gerek duyulmuyorsa
  • Kötü koku yoksa
  • İdrar yaparken yanma gibi rahatsızlıklar yoksa

Vajinal akıntının rengi ve kokusundan ne tür sorunlar anlaşılabilir?

Vajinada oluşan üç tür enfeksiyon vardır:

  1. Peynir kesiği tarzında akıntı ve kaşıntı şeklinde belirtileri olan mantar enfeksiyonu.
  2. Kötü kokulu, yeşil veya kahverengi akıntı olan bakteri enfeksyonu
  3. Kötü kokulu akıntı, idrar yaparken yanma ve kasık ağrısı belirtileri olan gardnerella.

Bakirelerde vajinal akıntı nedenleri nelerdir?

Cinsel yaşamı olmayan kadınlarda en sık görülen akıntı sebebi mantar enfeksiyonudur.

Hamilelik döneminde ne tür vajinal akıntılar görülebiliyor?

Hamilelerde en sık görülen akıntı, fizyolojik akıntıdır. Şeffaf veya beyaz renklidir ve beraberinde hiçbir şikayet getirmez. İkinci sıklıkta görülen akıntı nedeni, mantar enfeksiyonudur. Peynir kesiği renginde akıntı ve bereberinde kaşıntı da varsa, bu mantar enfeksiyonudur. Zaten hamilelikte en sık görülen enfeksiyon türü budur. Üçüncü bir akıntı nedeni, amniyo sıvısının gelmesidir. Bu çok ciddi bir sıkıntıdır, mantar enfeksiyonu ile karışabilir.

Özellikle hamileliğin 20’nci haftasından sonra su gibi bir akıntı söz konusuysa, amniyo sıvısının gelip gelmediği kontrol edilmelidir. Bakteriyel enfeksiyonlar da söz konusu olabilir. Bunlar cinsel yolla bulaştığı için erkek dikkatli olduğu sürece görülmez. Görülürse erken doğuma neden olabileceği gibi normal doğumda bebeğe bulaşarak bebekte ciddi sorunlara yol açabilir. Mantar enfeksiyonu bebeğe bulaşsa bile soruna neden olmaz.

Hangi hastalıklar vajinal akıntıya neden olur?

Mantar enfeksiyonu, o bölgedeki koruyucu bakteri topluluğunun azalması sonucunda oluşur. Hamilelik, doğum kontrol hapları, antibiyotik kullanımı, kontrol edilmemiş şeker hastalığı gibi etkenler nedeniyle mantar enfeksiyonu ortaya çıkabilir. Onun dışında bakteriyel enfeksiyonlar, genelde hijyen bozukluğundan dolayı oluşur. Çok eşli cinsel yaşamı olan bir erkekle beraber olmak, ortak iç çamaşırı kullanımı, hijyeni bozuk olan alanda yaşamak hijyen bozukluğu sebepleridir. En sık görüleni, erkek tarafından getirilen enfeksiyondur.

Vajinal akıntısı olan kadınlar hangi durumlarda doktora başvurmalı?

Önceden beri var olan ve şikayete neden olmayan bir akıntıysa, fizyolojik akıntıdır ve doktora gitmeye gerek yoktur. Ama birden ortaya çıkmış, beraberinde kötü koku, kaşıntı getiren, rengi kahverengi ya da sarı olan akıntılar görüldüğünde ya da ilişki sonrasında kanamalar oluştuğunda doktora başvurmak gerekir.

Mantar enfeksiyonu, bakteriyel enfeksiyon, rahim ağzında yara ya da başka bir oluşum çıkabilir. Doktor, smear testi, gerekirse vajinal kültür alır ve gözle muayenede eğer numune alıp mikroskop altında incelerse tanı koyabilir.

Çok YetersizYetersizİdare ederİyiÇok İyi (257 oy, ortalama: 4,68)
Loading ... Loading ...

Tecrübeni Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Doldurulması gerekli olan alanlar işaretlenmiştir. *

*


+ 8 = onüç

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>