Buradasınız: Anasayfa » Çocuk Sağlığı » Su Çiçeği Nedir | Belirtileri | Tedavisi

Su Çiçeği Nedir | Belirtileri | Tedavisi

Su çiçeği çocukluk döneminin en yaygın hastalığıdır. Virüs kökenli bir hastalık olmak üzere bulaşıcıdır, belirtileri gözle görülebilir şekildedir ancak ağır belirtilere yol açmaz. Kırmızı pulcuklar ve içi dolu kabarcıklar şeklinde vücutta belirgin bir şekilde gözlenebilir. Özellikle çocukluk döneminde her insanda görülebilen bir hastalıktır.

Tedavisi kolaydır ve çok tehlikeli bir hastalık değildir. Herpes grubuna ait virüs tarafından vücuda bulaşır. Deri üzerinde kırmızı noktalar (pulcuklar) şeklinde yayılarak tüm vücudu sarar. Ağız yoluyla alınan virüs,vücut içerisinde hızlı bir şekilde ve üst derinin yapısını bozarak çoğalır. 2-9 yaş arası çocuklarda çok sık rastlanmaktadır. Yeni doğmuş ya da 3 aylık bebeklerde görülme olasılığı çok düşüktür bu da uzmanlar tarafından annenin kazandığı bağışıklık olarak tanımlanır. Hastalık kış ve bahar aylarında daha sık gerçekleşir. Bir kez suçiçeği geçiren hasta bağışıklık kazanır ve bir daha bu hastalığa yakalanmaz, istisnalar elbet vardır ancak çok nadirdir.

Su Çiçeği Belirtileri

Bu enfeksiyonun virüsü aldıktan sonra ortaya çıkış süresi yaklaşık olarak 14 gündür.(10-20 gün) Vücuttaki tipik döküntüleri oluşmadan bir gün önce hafif ateş, halsizlik, iştahsızlık gibi başlangıç belirtileri olabilir. Ama asıl hastalık belirtileri deride oluşan döküntülerdir. Bu döküntüler önce pembe deriden kabarık şekilde başlar. Birkaç saatte kırmızı içi sıvı dolu şekil alır. Bu döküntüler kolayca yırtılabilir. İçindeki berrak sıvı 12-24 saat içinde bulanıklaşır ve üzeri kabuk bağlayarak kahverengi pullar halinde dökülür.
Kendiliğinden bu olaylar gelişirse hiçbir zaman iz bırakmaz. Ancak içi sıvı dolu kesecikler patlatılırsa iz kalabilir. İlk çıkan döküntüler 3-4 günde kaybolurken yenileri çıkmaya başlar. Böylece birkaç farklı şekildeki döküntü aynı anda görülür. Bu döküntüler daha çok gövdede ortaya çıkar; yüzde, saçlı deride, kollarda ve bacaklarda daha az görülür. Bu döküntülerde kaşıntı vardır. Döküntüler kaşınırsa buralarda hem iz kalabilir hem de yeni bir bakteriyle enfekte olabilir. Suçiçeği yetişkinlerde çocuklara göre daha ağır seyirlidir. Suçiçeği, gebeliğin ilk 3 ayında geçirilirse; prematüre veya ölü doğum ve doğumsal anomaliler görülebilir.

Su Çiçeği Tedavisi

Bu rahatsızlığın döküntülerini kaşımak enfeksiyon kapmalarına sebep olabilir. Bu sebeple hastalığa yakalanan çocukların tırnaklarını kısa ve temiz tutmak gerekir.
Çocuğunuzun ateşini düşürmek için aspirin ya da aspirin içeren ürünler kullanmaktan kaçının! Aspirin kullanımı Reye Sendromu adı verilen, tüm organları özellikle de karaciğer ve beyini etkileyen ve ölüme yol açabilen bir tabloya sebep olabilir.
Eğer hastalığa bağlı ateş 4 günden fazla devam eder ya da 38,5 derecenin üzerine çıkarsa doktorunuzu arayın. Su çiçeği döküntülerinin bulunduğu bölgelerde aşırı kırmızılık, yanma hissi, hassaslık ve iltihaplı sıvı akıntıları görülüyorsa bakteriyel enfeksiyon söz konusu olabilir. Eğer bu hastalığa yakalanmış olan kişide hastalık çok ağır bir tabloda seyrediyorsa, kişi ayağa kalkmakta ya da yürümekte zorlanıyorsa, boyun sertliği söz konusuysa, sürekli kusma, nefes almada zorluk ya da şiddetli öksürük gibi belirtiler varsa mutlaka vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.

Çok YetersizYetersizİdare ederİyiÇok İyi (1.277 oy, ortalama: 4,70)
Loading ... Loading ...

Tecrübeni Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Doldurulması gerekli olan alanlar işaretlenmiştir. *

*


5 − dört =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>