Buradasınız: Anasayfa » Cilt Sağlığı » Sivilce Patlatma Nedir | Nelere Dikkat Edilmelidir

Sivilce Patlatma Nedir | Nelere Dikkat Edilmelidir

Sivilce patlatma asla sivilce rahatsızlığının çözümü değildir çünkü sivilceler patlatıldıkça ürerler ve etrafa dağılırlar. Yine de sivilce patlatma (sivilce sıkma) durumuyla karşılaşırsanız, dikkat etmeniz gereken önemli noktalar var.

Sivilce patlatma hakkında bilmeniz gerekenler

Burun çizgisinin üzerinde kalan sivilcelerin sıkmamaya özen göstermelisiniz. Onun dışında iltihaplı sivilceyi sıkıp irini dışarı akıttığınızda bunda kötü bir şey yok aslında. İnsanlar genellikle nasıl sıkacağını bilmediğinden sivilce içeri doğru patlayabiliyor. Cildin içinde patlayan kesecik, çevresinde ciddi bir iltihap oluşumuna neden oluyor. O iltihap da büzüşüyor ve iyileştiği için o bölgede leke kalıyor.

Sivilceler için ne tür ürünler kullanılmalı

Yetişkin sivilcelerine ergenlik sivilcesi gibi müdahale etmek ise yapacağınız en büyük yanlış. Ergenlik döneminde kullanılacak ürünler yetişkin birinin cildinde vadedilen etkiyi yaratmayacak.

İlk adım doğru temizleyiciyi seçmekten geçiyor. Benzoil peroksit ya da salisilik asit içeren ürünler uyguladığında doğru yolda olduğunuzu fark edeceksiniz. Diğer adım ise gözenekleri temizleyecek salisilik asitli bir peeling. Sadece çok fazla ve sert uygulamadan kaçının. Haftada iki ya da üç kez uygulayabilirsiniz.

Sivilceler hakkında yanlış bilinenler

Güneş kremi kullanmak sivilceyi kötüleştirir: Yanlış. Kimyasal güneş kremleri UV ışınları ile reaksiyona girerek ciltte kabarcıklara neden olabilir. Bu yüzden çinko oksitli bir güneş kremi kullanmakta fayda var. Doğru güneş kremi seçildiği sürece bir problem olmaz.

Sivilceleriniz var çünkü yüzünü yeterince yıkamıyorsunuz: Eğer bir evsiz kadar pis değilseniz bu kesinlikte yanlış. Yapılan araştırmalar yüzünüzü günde iki kere yıkayanların bir kere yıkayanlara oranla daha sağlıklı bir cilde sahip olduğunu gösteriyor. Yüz yıkama işini abartmak hem oldukça gereksiz hem de cildi kurutabiliyor.

Sivilce üzerie makyaj yapılması doğru mudur?

Önemli bir iş yemeğine gitmeden ya da hoşlandığınız adamla ilk randevuya çıkmadan evvel yüzünüzde bir sivilce belirdiyse. her kadın gibi siz de bu sivilceyi makyajla kamufle etmeye çalışırsınız. Bazı ürünler görüntüyü daha da kötüleştirir. Gözenekleri tıkayan kalın fondötenler yerine ince pudra fondöten ya da mineral pudra uygulamak sivilceleri azdırmayacaktır. Fakat unutmayın ki akne sadece kozmetik problemi değil, bazen kalp rahatsızlıklarının da göstergesi olabiliyor. Bu yüzden ciltteki sivilce artışı ciddi boyuta ulaştığında, dermatologdan yardım istemenizde fayda var.

Sivilce problemlerinizle ilgili mutlaka uzmana danışın

İnsanlar bir kozmetik mağazasına gider, orada çalışan kişiden bir öneri alır. Sonra o ürünlere dünya kadar para döker fakat cildi için en doğru tanıyı koyacak ve ilaç tedavisi önerecek doktora aynı parayı vermeyi reddeder. Bir dermatolog her zaman o reçetesiz ürünlerden daha fazlasını yapar, özellikle de problematik cildi olan kişiler için benzoil peroksit ya da salisilik asitten de fazlasını önerebilecek biri varsa o da bir dermatologdur.

Çok YetersizYetersizİdare ederİyiÇok İyi (7.635 oy, ortalama: 4,74)
Loading ... Loading ...

Tecrübeni Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Doldurulması gerekli olan alanlar işaretlenmiştir. *

*


× 1 = dokuz

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>