Buradasınız: Anasayfa » Ağrılar » Sırt Ağrısı Nedir | Belirtileri | Tedavisi

Sırt Ağrısı Nedir | Belirtileri | Tedavisi

Sırt Ağrısı; özellikle sabit bir bölgede devam eden sırt ağrıları, ciddiye alınmadığı takdirde diğer hastalıkların tanı ve tedavisini geciktiriyor. Memorial Hizmet Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü’nden Op. Dr. Umut Yaka, bu rahatsızlığa yol açan hastalıklar ve ağrıdan korunmanın yolları hakkında bilgi verdi. Bu ağrının nedeni kalp rahatsızlığı olabilir Sırt ağrısı sırt bölgesinde omuzlardan kaburgaların bitimine kadar görülen ağrı olarak tarif edilmektedir. Gençlerde ve her yaş grubunda ortaya çıkabilmektedir. Sırt ağrıları sıklıkla duruş bozukluğundan kaynaklandığı gibi; vücudun farklı bölgelerindeki rahatsızlıklar veya kalp hastalıklarının habercisi olabilir.

Sırt Ağrısı belirtileri

Sırt ağrılarının varlığından şüphelenmek için özellikle kürek kemiği altından kaynaklanan ve daha derinlere doğru yayılan dolgun ve yoğun bir ağrıdan şikayet etmeniz yeterlidir.
Genelde yüzeysel olarak hemen kürek kemiği ve çevresinde başlayan ağrıların daha derinlere doğru hareket etmesi ve iç organlara doğru yayılım göstermesi durumu, sizde yaygın sırt ve sırt omurları şikayeti olduğunun en önemli göstergelerindendir. Sırt ağrısının en büyük belirtilerinden birisi de ağrının oturur veya ayakta durur pozisyonlarda değişkenlik göstermesidir(artar veya azalır. Genelde artar). Bu ağrılara nefes alıp vermelerde artan sıkışıklık da eşlik edebilir.

Masa başında çalışanlar ve Sırt Ağrıları

Son yıllarda bilgisayarın hayatımıza daha fazla girmesi nedeniyle özellikle genç ve orta yaştaki kişilerde sırt ağrıları sıklıkla görülmektedir. Genellikle sırt bölgesindeki kaslarda, ağrının basınçla tetiklendiği rahatsızlık, daha çok masa başı çalışan kişileri etkilemektedir.

Yaygın vücut ağrısı özellikle sırt bölgesinde ağrı yapıyor

Kadın hastalarda daha sık görülen yumuşak doku romatizması (fibromiyalji) boyun ile sırt bölgesi başta olmak üzere yaygın vücut ağrısına neden olmaktadır. Sırt fıtığı da ağrı nedenidir. Boyun ve bel fıtığına göre daha seyrektir. Daha çok sırtın alt bölgesinde görülmektedir.

Omurga eğriliği sırt ağrısıyla karışmasın

Çocukluk ve genç erişkinlik dönemlerinde omurganın üç boyutta eğrilmesi olarak adlandırılan “skolyoz”  bu ağrı ile kendini belli etmektedir. Bu sırt ağrıları hareketle artan, dinlenmeyle geçen özelliktedir.

Sırt ağrısı kimlerde görülür?

  • Uzun süre masa başı işi yapanlarda,
  • Ayakta çalışan kasap, tezgahtar, eğilerek iş yapan şoför, tekstil işçileri,
  • Eklem romatizmaları çeken kişiler,
  • Ailesinde sırt ağrılarından şikâyetçi olanların bulunduğu kişiler,
  • Kemik erimesi bulunan orta yaş üstü ve yaşlı kimselerde bu ağrı diğer guruplara göre daha sık görülmektedir.

Sırt ağrısı tedavisi:

  • İlaçsız tedaviler.
  • İlaçlı tedaviler
  • Cerrahi operasyonlar şeklinde sıralanabilir.
Çok YetersizYetersizİdare ederİyiÇok İyi (1 oy, ortalama: 5,00)
Loading ... Loading ...

Bir yorum

  1. Bu konuda da derdime derman olmuşsunuz bir kez daha teşekkür ederim..

Tecrübeni Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Doldurulması gerekli olan alanlar işaretlenmiştir. *

*


+ 5 = onüç

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>