Buradasınız: Anasayfa » Belirtiler » Sinir Sıkışması Nedir | Belirtileri | Tedavisi

Sinir Sıkışması Nedir | Belirtileri | Tedavisi

Sinir Sıkışması : Sinirler beyinden aldıkları emirleri kollara, bacaklara ve vücudun diğer kısımlarına taşırlar. Sinirler aynı zamanda deriden duyularıı duyuları üst merkezlere taşırlar. Sinirler ve beyin arasında omurilik vardır. Bir anlamda omurilik omurganın içinde beynin bir uzantısı gibidir. Omurilikten kol ve bacaklara (veya vücudun başka bölgelerine) giden sinirlere çevresel sinirler adı verilir. Her bir sinirin içinde beyindeki emirleri hedef organlara taşıyan yada deride ki duyuları omuriliğe oradan da beyne ulaştıran milyonlarca sinir lifi vardır.

Sinirler milyonlarca sinyali vücut boyunca taşırlar. Bir sinir lifi fiberoptik bir kablo gibidir. Bu kabloların milyonlarcası bir kablo oluşturur. Beyindeki elektiriksel iletiler lifler yoluyla kaslara iletilir. Yada derideki bir duyu sinir lifi aracılığıyla omuriliğe oradanda beyne taşınır.

Sinir Sıkışmasının En Çok Görüldüğü Yerler

Sinir sıkışması, sinirlerin yüzeye yakın olan bölgelerde eklem yerlerimizde daha çok görülür. Sinir eklem bölgelerinde yüzeye yakın olur ve sinirin korunması için bir oluk ya da tünel ile sağlanmıştır. Bu yerler, dirsek ve bilekler ile dizimizin arka tarafı ile bileğimizin döndüğü yerlerdir. Sinir sıkışmasının olduğu bölgeye göre farklı hastalıkların belirtileri ile karıştırılabilir. Ancak unutulmamalıdır ki bu bölgelerdeki sıkışmalar ilgili hastalıklardan farklı olmakla beraber onları tetikleyici etkilerde gösterir:

 • Boyunda olursa – Boyun Fıtığı
 • Belde olursa – Bel Fıtığı
 • Bilekte olursa – Karpal Tünel
 • Kalça ve Bacakta – Siyatik
 • Başta olursa – Nevralji
 • Eklemlerde olursa – Eklem Romatizması

Sinir Sıkışması Belirtileri

 • En önemli yakınma ağrıdır. Ayrıca uyuşma, kuvvet kaybı, kıllanmanın artması –azalması, terlemenin artması- azalması gibi belirtiler olur. Ayrıca denervasyon hipersensitivite adını verdiğimiz soğuk ve sıcaktan daha fazla etkilenme görülebilir.
 • Boyundaki sinir sıkışmasının başlıca belirtisi kola, boyna, göğse ve/veya omu-zlara yayılan ağrıdır. Parmaklarda ve ellerde uyuşma ve karıncalanma ile kas güçsüzlüğü de görülebilir. Diğer belirtilerden biri de ellerde koordinasyon (eşgüdüm) kaybıdır.
 • Sinir seviyesinin hangi seviyede (yani hangi omur düzeyinde) olduğuna bağlı olarak, ağrı ve güçsüzlük değişik bölgelerde hissedilir.

Sinir Sıkışması Tedavisi

Hastalığın tanısı koymada mevcut birçok yöntem mevcuttur. Hastadan alınan bilgi bunların en önemlisidir. Dirsek ile ilgili geçirilmiş bir sorununuz varsa doktorunuz sizden çeşitli röntgenler istiyebilir. Ayrıca elin, elbileğinin kaslarının ve sinirlerinin elektriksel yanıtını görmek üzere EMG istenebilir.

 • Dirseğinin üzerine düşenler
 • Dirsek hareketi ile ilgili işlerde çalışanlar (sekreterler, şöförler gibi)
 • Diabet hastaları
 • Artrit problemi olanlar veya troid problemi olanlar
 • Alkolikler risk altında olan kişilerdir.

Cerrahi Tedavi

Eğer konservatif tedavi ile kas güçsüzlüğü ortadan kaldırılamıyorsa yada ağrı şikayetleri sürüyorsa ileri tetkikler yapılarak cerrahi tedavi planlanmalıdır. Cerrahi de birçok yöntem mevcuttur, ancak en sık olarak anterior submuscular transpozisyon adı verilen sinirin geçtiği kemik tünelin arkasından önüne alınması olarak tarif edilebilecek işlem uygulanır. Cerrahi tedaviden sonra rehabilitasyon planlanarak elin gücünün tekrar kazanılması sağlanır.

Çok YetersizYetersizİdare ederİyiÇok İyi (6.317 oy, ortalama: 4,91)
Loading ... Loading ...

3 yorum

 1. bende orta dereceli bel fıtığı teşhisi kondu.Ameliyata gerek görülmedi. Otururken, yatarken çalışırken en küçük bir şikayetim yok. Ancak; yolda yürürken sol bacağım çekiyor.200-300 metre yürüdükten sonra dinlenmem gerekiyor.Dinlendikten sonra bir o kadar daha yol gidebiliyorum. Değişik ağrı kesici yada kas gevşetici ilaçlar kullandım bir faydasını görmedim.Bu sorunumu yanıtlarsanız minnettar kalırım.SAYGILARIMLA

 2. Geçen gün spordan sonra evde otururken bu sorunu yaşadım… durup dururken bir anda inanılmaz bir ağrı girdi belime ve bacağımda bir şeyler çekmeye başladı.. Muhtemelen sinir sıkışması yaşadım.. tam anlamıyla geçmesi 4-5 gün aldı… kas gevşetici işe yarıyabiliyor..

 3. Uzun süre masa başında oturduğumda boynum çok şiddetli ağrıyor, sadece boynumla kalmayıp omzum ve kollarıma yayılıyor bazen de karıncalanır gibi oluyor. Boyun fıtığında yaptığınız tanımlamada adeta beni anlatmışsınız. Bu rahatsızlığımı krem veya ilaçlarla geçirebilir miyim yoksa doktora mı görünmem gerekir sizden yardımlarınızı rica ediyorum.

Tecrübeni Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Doldurulması gerekli olan alanlar işaretlenmiştir. *

*


6 − = beş

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>