Buradasınız: Anasayfa » İç Hastalıkları » Şeker Hastalığı – Diyabet Nedir | Belirtileri | Tedavisi

Şeker Hastalığı – Diyabet Nedir | Belirtileri | Tedavisi

Şeker hastalığı | diyabet olarak adlandırılan bu hastalık, genellikle kalıtımsal ve çevresel etkenlerin birleşimi ile oluşan ve kan glukoz seviyesinin aşırı derecede yükselmesiyle (hiperglisemi) sonuçlanan metabolik bir bozukluk olarak tanımlanmaktadır. Vücudumuzda midenin arka kısmında pankreas adında bir bez bulunur. Bu bez kan şekerini düzenleyen hormonlar salgılar. Bu hormonlardan biri insülindir. İnsülinin salgılanamaması ya da etkisiz kalması sonucu hücrenin enerjisini karşılamak gibi çok önemli bir görevi olan şeker(glukoz) hücreye giremez. Hücreye giremeyen bu şeker kanda birikir. Kanda normal bulunması gereken miktardan daha fazla şeker varsa bütün hücrelere zarar verir.

Şeker Hastalığı Nedenleri

1- Kalıtım: Kalıtımsal özelliklerin diyabet ile olan ilişkisi, hayli karmaşıktır. Bazı bilim adamlarına göre, kalıtım yoluyla aileden çocuklara geçen özellik, hastalığın kendisi değil, hastalığın ortaya çıkmasını engelleyen bazı genlerin yetersizliğidir. Aslında hepimiz, potansiyel olarak diyabetik sayılırız. Ama çoğumuzda bu hastalığın gelişmini engelleyen kalıtımsal genler bulunmaktadır.

2- Şişmanlık: Çok aşırı besin almak, pankreasa da aşırı bir yükün binmesine, dolayısıyla bazı görevlerini yapamamasına yol açacaktır. Düzenli beslenme sayesinde yüksek kan şekerinin düşürüldüğü bilinmektedir. Bütün bunlar, aşırı besin almanın tehlikelerini de gösterir.

3- Mikrop Etkilenmesi: Bazı virüs etkilenmelerinin de bu hastalığa yol açtığı yolundaki varsayımların güçlenmesi üzerine, bu konuyla ilgili araştırmalara hız verildi. Gelişmekte olan bir rahatsızlığın ilk belirtilerinin, mikropların neden olduğu bir başka hastalıktan örneğin basit bir soğuk algınlığından hemen sonra görüldüğü, uzun süreden beri biliniyor. Ayrıca mikrobik hastalıklar vücudu güçsüzleştirdiğinden, bu rahatsızlığın tedavisini de güçleştirir.

4- Duygusal gerilim: Bazı belirtiler bunalımlı zamanlarda vücudumuzda daha çok adrenalin ve kortizon (bunalım hormonları) salgılandığını göstermektedir. Ve yine bilinmektedir ki, uzun süre kortizonlu ilaçlarla tedavi edilen hastalarda zamanla diyaabet ortaya çıkmaktadır. Ne var ki, neden-sonuç ilişkisinin gerçek yüzü henüz bilinememekte, ancak bu bulgular arasında bir ilişki olduğu söylenebilmektedir.

5- Salgı Bezi Bozuklukları: Şeker hastası çocuklarda çok aşırı bir büyüme gözlemlenir. Bu hastalığa yakalanmış çocuklardın yüzde 80’i normalden çok uzundur. Büyüme hormonunun aşırı salgılanması, vücudun aşırı irileşmesine, pankreasın normal olmayan bir biçimde çalışmasına ve hızla gelişen vücuda uyum sağlayamamasına yol açabilir.

Diyabet Belirtileri

 • Çok fazla su içme ve içme isteği
 • İştahın açılması ve fazla yemek yeme
 • Çok sık idrara çıkmak ve geceleri bunun için sık sık uyanmak
 • Ciltte kuruma
 • Sürekli halsizlik ve yorgunluk, çabuk yorulmak
 • Yaraların geç iyileşmesi
 • Bazen bulanık görmek

Şeker Hastalığı | Diyabet Tedavisi

 • Tedavideki temel amaç kan şeker düzeyini normal sınırlar içinde tutmaktır. Bunu sağlamak için hastaya ilk önce perhiz verilir. Kişinin dengeli ve yeterli beslenmesi için perhiz doktor kontrolünde kişinin yaşına kilosuna cinsine göre belirlenmelidir.
 • Şeker hastalarına toz şeker, kesme şeker, bal gibi çabuk sindirilen besinler yasaklanmıştır. Bunun yerine hastalar için en uygun besinler olan taze sebzeler ve tahıllar önerilir. Örneğin beyaz ekmek yerine kepekli ekmek tercih edilmelidir. Böylece vücut doğru beslenme sayesinde insülini daha iyi kullanır.
 • Protein ve yağ düzeyi de minimuma indirilmelidir. Çünkü protein karaciğerde şekere (glukoza) dönüştürülür. Yağ da çok önemli bir enerji kaynağıdır ve kilo sorununa yol açar. Bu nedenle hayvansal yağ ve margarinden uzak durmak gerekir. En uygun olan yağ bitkisel yağlardır.
 • Bir diğer tedavi metodu ise spor yapmaktır. Egzersiz yapmak kaslardaki şekeri yakmamızı sağlar. Hem de kilo problemini engellemeye yardımcı olur. Ancak spor yaparken bilerek yapmak çok önemlidir. Yoksa fayda yerine zararı olabilir.
 • En önemli tedavi şekli ise insülin tedavisidir. Vücuda verilen insülin kan şekerini ayarlar ve dengede kalmasını sağlar. Bu tedavi doktor kontrolünde hastalığın şiddetine göre gereken dozlarda uygulanmalıdır.
Çok YetersizYetersizİdare ederİyiÇok İyi (388 oy, ortalama: 4,84)
Loading ... Loading ...

Tecrübeni Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Doldurulması gerekli olan alanlar işaretlenmiştir. *

*


4 × beş =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>