Buradasınız: Anasayfa » Cilt Sağlığı » Saç Dökülmesi için Hangi Doktora Gidilir

Saç Dökülmesi için Hangi Doktora Gidilir

Günde 50 tele kadar dökülme normal sayılabilir ancak daha fazlası için doktora gitmeniz önerilir. Saç Dökülmesi için Hangi Doktora Gidilir diye araştırırken, saç dökülmesinin aslında birçok sebepten kaynaklanabildiğini bilmeniz gerekiyor.

Stres başta olmak üzere, cilt sorunları, genetik özellik, aşırı kilo kaybı, tiroid hastalığı, saçkıran vb. birçok faktör saç dökülmesinde rol oynar. Saç dökülmesinin nedenleri konulu yazılarımızı sitemizden okumanızı tavsiye ederiz.

Saç dökülmesinin en sık karşılaşıldığı durumlar genellikle cilt hastalıklarıdır. Bu yüzden saç dökülmesinde cilt doktoruna gidilir. Cilt doktoru (dermatolog) gerekli muayeneyi yaptıktan sonra tedavinize başlayabilir veya sizi ilgili birime yönlendirebilir.

Saç dökülmesinde hangi doktora gidileceğinden başka bilmeniz gerekenler

  • Esansiyel yağ masajı: Birkaç damla uçucu yağ ile kafa derisi ve saç köklerine masaj yapın. Plastik ambalaj malzemesi ile saçınızı sarın ve sonra etrafında sıcak bir havlu yerleştirin. Hafif bir nemlendirici şampuan ile bir gecede ve daha sonra şampuan bırak. Haftada bir tekrarlayın.
  • Sıkı olan şapka ve başlıklar kafa derisindeki dolaşımı zayıflatır ve ter ve kir oluşumuna sebep olur.
  • Demir ve çinko eksikliği varsa ek vitaminlerle eksiklik giderilmelidir.
  • B grubu vitaminler (biotin ve d-pantenol) alınabilir.
  • Nazik bir tarama ya da fırçalama gözenekleri kapatan sertleşmiş yağları saçtan ve kafa derisinden ayırır.
  • Saçların büyümesi için önemli olan kafa derisindeki dolaşımı arttırmak için parmak uçlarınızı kullanarak kafa derinize masaj yapın.
  • Yüksek miktarda A vitamini alınması saç dökümünü tetikler. A vitamini alımı kesilerek bu problem çözülebilir.
  • Sigara ve alkol kullanımı alışkanlık haline getirilmemelidir.
  • Saç ve saç derisine zarar veren ürünlerden kaçınılmalıdır.
  • Tiroid hastalıkları: Fazla veya az çalışan tiroid bezinin saç kaybına neden olabildiğini belirten uzmanlar, hastalığın tedavisiyle saç kayıplarının da giderilebileceğini bildiriyor.
Çok YetersizYetersizİdare ederİyiÇok İyi (117 oy, ortalama: 4,71)
Loading ... Loading ...

Tecrübeni Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Doldurulması gerekli olan alanlar işaretlenmiştir. *

*


+ 1 = dokuz

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>