Buradasınız: Anasayfa » Belirtiler » Ritim Bozukluğu Nedir | Belirtileri | Tedavisi

Ritim Bozukluğu Nedir | Belirtileri | Tedavisi

En tehlikeli kalp sorunlarından biri de kuşkusuz ritim bozukluğu… Uzmanlar, bu problemin çözümü için erken teşhisin şart olduğunu söylüyor. En tehlikeli kalp sorunlarından biri de kuşkusuz ritimdir. Uzmanlar, bu problemin çözümü için erken teşhisin şart olduğunu söylüyor.

Ritim bozukluğu sorunuyla her an karşı karşıla kalabileceğinizi kabul edin. Kalp ritmi rahatsızlıklarında erken teşhis çok önemli ama bunun da o kadar kolay olmadığına dikkat çekiliyor. Aralarında Amerika’daki gururumuz Prof. Dr. Mehmet Öz’ün de bulunduğu ünlü profesörler, bu konuda uzun yıllar süren araştırmalar yaptı. Erken teşhis &  başlangıçta tespit edilmesi halinde, kateterle kasıktan giriliyor ve problem ortadan kaldırılıyor.

Ritm Bozukluğu Nedenleri:

  • Kalp ritmi, ya kalbin idare merkezindeki arızalar ya da ileti yollarındaki kesintiler veya ileti yollarındaki fazlalıklar ya da kalbin herhangi bir yerindeki hücre topluluğunun merkezi dinlemeyerek kendi kafasına göre hareket etmesi nedeniyle bozulur.
  • Ritim rahatsızlıkları, bireylere göre değişken olduğu için bazı hastalar bununla birlikte yaşayabiliyor. Ritm bozukluğu kronik olduktan sonra eğer hastanın şikayeti yoksa, ameliyat ve kateter tekniğini uygulanmıyor. Uzman bir doktora başvurduğunuz takdirde, sizi genel bir testten geçirecekler.
  • Eğer ritim bozukluğu teşhisi konulursa, büyük bir ihtimalle ilaç tedavisine başlanacak. Ritim probleminde en sık kullanılan ritim ilaçlarından biri Beloc’dur. Bu ilaca destek olan katkı ise, hastaya rahatsız etmeyecek bir sakinleştirici olabilir.
  • Kalbin elektriksel özelliklerini bozan her türlü yapısal kalp hastalığı.
  • Yapısal bozukluk olmadığı halde kalpte doğrudan oluşan elektriksel kalp hastalıkları.
  • İnsan bünyesini strese sokan her türlü iç ve dış etken.

Ritim Hızı hangi değerde olmalı?

Her insanın kalbinde, sağ kulakçıkta yer alan ve elektriksel uyarı oluşturan sinüs düğümü diye bir merkez var. Burada oluşan uyarılar, özelleşmiş ileti yollarından iletilerek kalbin karıncıklarına yayılıyor. Bu sayede kalp kasında bir kasılma meydana geliyor ve kan da bu şekilde pompalanıyor. Normalde sinüs düğümü bunu kişi dinlenme halindeyken dakikada 60-100 arasında bir hızla yapıyor, bu da nabız dediğimiz durumu yaratıyor. Kalbin ritim hızı 100’ün üzerine çıkarsa da, 100’ün altına inerse de rahatsızlık yaratıyor.
Tıpta “aritmi” adı verilen bozukluklar, kalbin kulakçıklarından kaynaklanan türde olabildiği gibi, kalbin karıncıklarından kaynaklanan türde de olabiliyor. Karıncıklardan kaynaklanıyorsa nispeten daha tehlikeli olabiliyor. Örneğin bayılmaya, hatta ani kalp ölümüne neden olabiliyor. Bu bozuklukların bazısının nedeni bilinmemekle birlikte birçoğu genetik olabiliyor. Kalp Ritmi bozukluklarında eğer nabız 100’ün üzerindeyse “taşikardi” deniliyor. Eğer 60’ın altında bir nabza neden olan bu rahatsızlık varsa “bradikardi” deniliyor.

Belirtileri

Normalde kalp atışlarının farkında olmayız. Fark eder hale gelirsek buna çarpıntı diyoruz. Ama bunun yanı sıra baş dönmesi, bayılacakmış gibi olma gibi durumlar ortaya çıkabiliyor. Hatta en kötüsü ani kalp ölümü şeklinde kendini gösterebiliyor.

Ritim Bozukluğu Çeşitleri

  • Ekstrasistol: Kalbimizin aniden ve çok kısa bir süre için bir veya birkaç atım fazladan kasılması olarak tanımlanabilir. Bu hali çoğunlukla “kalpte tekleme”, “kuş kanadı gibi çırpınma hissi”, “bir veya birkaç kuvvetli kalp atımı” veya “kalpte bir duraklama ve ardından gelen kuvvetli bir atım” olarak hissetmek olasıdır. Ekstrasistol sağlıklı kişilerde de sık görülebilen bir durumdur. Heyecan, stres, fazla kafeinli gıda tüketimi, sigara vb. maddeler ekstrasistol sıklığını artırır. Kalp hastalığı veya kalp hastalığı risk faktörleri olmayan kişilerde ekstrasistol varlığı genelde önemli bir araştırma gerektirmez.
  • Bradikardi: Kalp hızının belirli bir sayının altında (60 / dk dan daha az) olması halidir. Bir çok sağlıklı kişide 60 / dk dolayında, bazen daha da yavaş kalp hızları olabilir ve hastalık işareti değildir.
  • Taşikardi: Kalp hızının normalden / beklenenden fazla (100 / dk’ nın üzerinde) olmasıdır. Ancak fiziksel veya duygusal stres hallerinde (hareket, egzersiz, heyecan vb.) kalp hızındaki artış normaldir. Fazla miktarda kafeinli içecek tüketilmesi de kalp atışlarında hızlanmaya neden olabilir. Bazı taşikardilerde elektrik uyarısı sinüs düğümünün dışında, kalbin başka alanlarında gelişir. Bu tür ritimler vücudumuzun gereksinimleriyle genelde ilişkisizdir ve kalp çoğunlukla yüksek bir hızla çalışmaya başlar.
Çok YetersizYetersizİdare ederİyiÇok İyi (2 oy, ortalama: 5,00)
Loading ... Loading ...

Tecrübeni Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Doldurulması gerekli olan alanlar işaretlenmiştir. *

*


9 − = üç

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>