Buradasınız: Anasayfa » Sağlık İpuçları » rahim kanseri nasıl anlaşılır

rahim kanseri nasıl anlaşılır

Aradığınız bilgiye ulaşabilmeniz için rahim kanseri nasıl anlaşılır konusunda çok detaylı araştırmalar hayata geçirdik. Siz değerli okuyucularımıza en kapsamlı Sağlık bilinmeyenlerini sağlamaya devam edeceğiz .

ipuçları için Kanser sayfamızı şu anda okuyun. Derhal aşağıdaki linki tıklayınız.


Kanser ve Onkoloji

rahim kanseri nasıl anlaşılır – diğer Onkoloji bilgileri

Unutulmamalıdır ki makalelerimizde gördüğünüz sağlık önerileri uzman doktor bilgisi alınmadan hayata geçirilmemelidir.

Temel Kanser Nedenleri

Vücudun çeşitli bölgelerini etki altına alan 100 den fazla kanser çeşidi bulunuyor.

Erkeklerde ölümle sonuçlanan kanserlerde ilk beş sırayı şu kanser çeşitleri alıyor: akciğer, mide, karaciğer, kolon ve yemek borusu.

Ağrı kontrolü ve destekleyici tedavi yöntemlerinin uygulanması halinde, bütün hastaların hastalık sürecinde ağrı çekmemeleri sağlanabiliyor.

Kanserin esas nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, kansere neden olan başlıca unsurlar yetersiz ve dengesiz beslenme ile sigaradır. Ayrıca, Enfeksiyon hastalıkları, Hava kirliliği,alkol, mesleki koşullar ve katkı maddeleri de kansere zemin hazırlayıcı unsurlardır. Kanserin sebebi kesin olarak bilinmemektedir. Kanser hastalığı için iki grup risk faktörü vardır. Bunlar değiştirilebilir faktörler ve değiştirilemeyen faktörlerdir. Değiştirilemeyen faktörler yaş, cinsiyet ve aile öyküsüdür. Değiştirilebilir faktörler ise çevresel etkenlerdir. Bunlar: Sigara ve alkol kullanımı, Radyasyona maruz kalma, Bazı virüsler, Kötü beslenme alışkanlığı, Gıdalardaki katkı maddeleri, Uzun süre güneş ışığına maruz kalma, Aşırı dozda röntgen ışınına maruz kalma, Bazı kimyasal maddeler (katran, benzin, boya maddeleri, asbest v.b.),Hava Kirliliği

Yalnızca sigara kullanmamak, sağlıklı beslenme, fiziksel olarak etkin olmak ve enfeksiyonlara vaktinde müdahale edilmesiyle, kanserin yüzde 40 oranında engellemesi olası.

Başlıca Tümör Belirtileri

rahim kanseri nasıl anlaşılır

Kanser hastalarının iç vücut sıcaklıkları daha düşüktür.

Ağrı: Kemik veya testis tümörlerinde ilk belirti olabilir ama genelde ileri evre kanserlerin bir belirtisidir.

Uzun süreli kabızlık, ishal veya dışkı boyutunda değişiklik kalın bağırsak kanserinin ilk belirtisi olabilir.

Açık yara ve inatçı deri döküntüleri, deri kanserinin belirtisi olabilir. Kan veya akıntı, öksürük, kusma ile birlikte veya idrar ve dışkıda görülebilir. Meme, deri, testis, koltuk altları, boyun, kasık veya karın gibi vücut bölgelerinde fark edilen kalıcı şişlikler.

Kişi kendi isteği dışında kilo kaybediyorsa, nedeni araştırılmalıdır. Bu işaretler kanser dışındaki herhangi bir nedenden de olabilir. Ayrıca bu belirtilerle beraber ağrı da olmayabilir. Durumu hafife alıp sağlık kontrolü ihmal edilmemelidir. Kanserin ilk evrelerinde ağrı olmayabileceği unutulmamalıdır. Erken evrede teşhis edilmiş kanserlerin tedavisi çok daha kolaydır.

Örnek Kanser Türleri

Akciğer kanseri, akciğer dokularındaki hücrelerin kontrolsüzce çoğaldığı bir hastalıktır. Bu kontrolsüz çoğalma, hücrelerin çevresindeki dokuları istila etmeleri veya akciğer dışındaki organlara sıçramaları ile (metastaz) sonuçlanabilir.

Tiroid kanseri, tiroid bezinin hücrelerinden köken alan bir kanserdir. Bu kanser, diğerlerine göre çok daha az görülür ve hastalığın seyri oldukça iyidir. Eğer doğru tanı ve tedavi uygulanırsa hastalık tamamen ortadan kaldırılabilir. Böylece kişi, uzun süre yaşayabilir.

rahim kanseri nasıl anlaşılır

Testis kanseri genç erkeklerin bir veya iki testisinde gelişen kanserdir. Yüksek oranda tedavi edilebilir ve iyileştirilebilir. 19–44 yaşları arasındaki genç erkekleri etkileyen en sık rastlanılan kanserdir.

Karnın sol üst bölgesinde mide bulunur. Nedenlerinde bahsedeceğimiz çeşitli sebeplerden dolayı midenin mukoza zarından tümörler gelişebilir. Bu tümörlerden kötü huylu olanları, kansere neden olur. Mide kanseri sıklıkla midenin küçük kenarında ortaya çıkar.Rahim kanseri veya tıbbi literatürde “uterin kanser veya uterus kanserleri” denildiğinde rahim içini döşeyen endometriumdan kaynaklanan kanserler anlaşılır.

Aşağıda göreceğiniz üzere siz değerli okuyucumuzdan önce rahim kanseri nasıl anlaşılır araması ile uzman.org’u gezen üyelerimizin, gördükleri diğer sayfalarımızı bulabilirsiniz.

Çok YetersizYetersizİdare ederİyiÇok İyi (İlk oy veren siz olun!)
Loading ... Loading ...

Yoruma kapalı.