Buradasınız: Anasayfa » Kadın Sağlığı » Miyom Nedir | Belirtileri | Tedavisi

Miyom Nedir | Belirtileri | Tedavisi

Miyom , rahimden kaynaklanan ve Kanser olmayan iyi huylu tümörlerdir. Rahim bir kas kütlesidir ve bu kas dokusundan çıkan tümörlere miyom adı verilir. Rahimde bu kas kütlesi tabiat tarafından doğum esnasında kasılıp, çocuğu rahimden dışarı atmak için gereklidir.

Miyom Oluşma Nedenleri

Miyomların neden oluştukları kesin olarak bilinmemektedir. Yumurtalıklardan üretilen östrojen adı verilen hormona bağlı olarak büyürler ancak ilk tetikleyen uyarının ne olduğu kesinlik kazanmamıştır. Östrojen hormonunun çok arttığı gebelik döneminde hızlı büyüdükleri gözlenmektedir.

Yaklaşık her 4-5 kadının birinde  bulunur ve çoğu bir soruna neden olmaz. Özellikle 30-40 yaşları arasında bu rahatsızlıklara ilişkin şikayetler ortaya çıkar, menapozla beraber ise, yumurtalıkların ürettiği östrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak miyomlar küçülür.

Miyom Belirtileri

Miyomlarda idrar torbasına baskı olabilir ve idrar sıklığı şikayeti olabilir. En sık rastlanılan şikayet ise adet kanamalarının artması ve uzamasıdır. İki adet arası fazladan kanamalar genellikle bu rahatsızlıklarda pek görülmez. Miyomların yarattığı bu kronik uzayan adet kanamalarından dolayı genellikle hastalarda Kansızlık durumu mevcuttur. Bu rahatsızlıklar ayrıca kasık ağrıları, ilişki sırasında ağrı, adet sırasında ağrı ve devamlı bel ve ön bölge ağrısı gibi şikayetlere de yol açabilirler. Ama yine unutulmamalıdır ki yaklaşık yüzde 50′sinin çoğunda hastanın hiçbir şikayeti yoktur ve tesadüfen bulunurlar.

Miyom Tedavisi

Şikâyete neden olan rahatsızlığın en kabul gören tedavi şekli cerrahi olarak çıkartılmalarıdır. Ailesini tamamlamış, özellikle 40 yaş üstü kadınlarda miyomları çıkartmak yerine rahmin alınması daha akıllıca olabilir. Çocuk isteği olanlarda ve gençlerde ise  çıkarılma ameliyatı çok çok dikkatli ve özenli yapılmalıdır. Rahim içerisinden çıkarılır iken rahim içine asla zarar verilmemelidir. Dikişler atılır iken rahim içerisinden (bebeğin yapıştığı yer) dikiş geçebilir ve rahim içinin kapanmasına ve yapışmasına neden olabilir ki bu durum gebe kalmaya engel olabilir.

Operasyonla çıkarıldıktan sonra rahim içinden dikiş geçilip geçilmediği histeroskopi yöntemi ile kontrol edilmelidir. Ayrıca ı rahimden çıkarttıktan sonra rahmin dikilmesi ve kapatılması mikrocerrahi prensipleri doğrultusunda gizli dikişler ile olmalıdır. Bağırsaklara temas edecek dışarıda dikiş bırakılır ise yapışıklık riski olacak bu da gebe kalmaya engel teşkil edebilecektir.
Cerrahın deneyimi yeterli ise ve uygun durumlar var ise miyomların çıkarılması sağladığı sayısız avantajlar nedeni ile laparoskopik (kapalı) olarak yapılmalıdır.

Çok YetersizYetersizİdare ederİyiÇok İyi (282 oy, ortalama: 4,94)
Loading ... Loading ...

Tecrübeni Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Doldurulması gerekli olan alanlar işaretlenmiştir. *

*


× 8 = yetmiş iki

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>