Buradasınız: Anasayfa » Cilt Sağlığı » Mantar Hastalıkları Nedir | Belirtileri | Tedavisi | Çeşitleri

Mantar Hastalıkları Nedir | Belirtileri | Tedavisi | Çeşitleri

Mantar hastalıkları, çeşitli mantarların insanda yol açtıkları hastalıkları belirten genel terim. Mantar hastalıklarının başlıcaları arasında, dermatofitlerin yol açtığı, kılsız deri, deri kıvrımları, el ve ayakları etkileyen deri hastalıkları, saçlı deriyi etkileyen ve halk arasında kellik diye nitelenen hastalık ve özellikle göğüs, boyun ve kollarda lekelere yol açan pitiriyazis versicolor sayılabilir. Mantar hastalıklarının en yaygını olan mayaya benzeyen bir mantarın yol açtığı kandida hastalıkları ya da kandidiyaz, ağız, boğaz, akciğer, bağırsak, döl yolu, deri ve tırnaklardaki yüzeysel tabakaları etkileyebilir; damakta ve yanakların iç yüzünde, pamukçuk diye nitelenen kaymağa benzer cilt lekeleri belirir.

Mantarlar, deride ve tırnakların altında çoğalan ve ancak mikroskop ile görülebilecek küçük organizmalardır. Bu organizmalar bütün çevremizde, özellikle ayakkabı ve terliklerde, havlularda, bahçede, evde, genel kullanıma açık duşlar, jimnastik salonları, yüzme havuzlarının basamakları, otel ve cami halıları gibi ortamlarda bulunurlar. Tüm mantar hastalıkları oldukça bulaşıcıdır ve kolaylıkla yayılabilir. Ayak ve tırnak mantar hastalıkları tedavi edilmediklerinde vücudunuzun diğer bölümlerine yayılabilir, yakınlarınıza bulaşabilir veya vücudunuzda bakterilere bağlı daha ciddi enfeksiyonlara neden olabilir.

Eğer bir mantar derinize bulaşırsa mantar hastalığına yakalanırsınız. Mantarı, birkaç farklı şekilde kapabilirsiniz. Enfekte olmuş bir kişi, bu mantarı yakın temas yoluyla başka birine geçirebilir. Mantar tarak, havlu ve yatak gibi kişisel kullanım malzemelerine temas yoluyla da yayılabilir. Ayrıca, enfekte olmuş bir hayvana temas sonucu da mantara hastalığına yakalanabilirsiniz. Kediler ve köpekler mantar hastalığına yakalanabilirler ve inekler gibi bazı çiftlik hayvanları da bu hastalığa yakalanabilir.

En sık görülen mantarlar ; ayak mantarı, kasık mantarı, tırnak mantarı ve vajinal mantar olarak sayılmaktadır.

Mantar Hastalıkları Belirtileri

Eğer hastalık baş bölgesindeyse, önce çevresi kırmızı, ortası beyaz, yuvarlak bir alan belirir, sonra bu alan genişleyerek yayılır. Ayak parmaklarında, kaşıntı ve rahatsız­lık hissiyle birlikte, parmak aralarında ıslak, beyaz, ölü deri parçaları görülür.

Kimlerde Görülür

  • Aşırı Terleme : Aşırı terleyen insanlarda, ayakların duş, yüzme ve abdest sonrası nemli kalması
  • Aşırı el yıkama, çamaşır ve bulaşık gibi nedenlerle ellerin sürekli ıslak kalması
  • Ortak terlik, ayakkabı ve çorap kullanımı
  • AIDS başta olmak üzere bazı enfeksiyon hastalıklarında
  • Topikal ve sistemik bazı ilaçların uzun süre kullanımında
  • Ergenlik öncesi çocuklarda sıklıkla saçlı deride
  • Gebelikte, diyabetlilerde ve kanser hastalarının ileri döneminde, vücut direnci kırılmış hastalarda görülür.

Mantar Hastalıkları Tedavisi

  • Bu hastalıklara küçük bir mantar neden olur. Başlıca şekilleri, Ringworm denilen ve baş ve vücut derisinde görülen mantar hastalığı ile atlet ayağı olarak bilinen mantar hastalığıdır.
  • Vücudun başka kısımlarında ise, bu hastalık, genellikle kısa bir süre sonra pul pul ve kırmızı bir durum alan yuvarlak veya oval bir leke olarak başlar. Daha sonra lekenin ortası, etrafında yüzük şeklinde bir yara bırakarak iyileşir. Hastalık, hastalıklı bir kişinin hastalıklı yerine dokunmakla bulaşabilir. Hasta birinin havlu ve saç fırçası gibi özel eşyalarını kullanmakla da geçebilir.
  • Çok kez aynı evde oturanlar, birbirlerinden ya da kedi köpek, kobay gibi hayvanlardan kaparlar. En sık ergenlik çaği öncesi çocuklarda görülür. Mantar hastalığı tedavi edilmezse aylar veya yıllarca devam edebilir.
Çok YetersizYetersizİdare ederİyiÇok İyi (4.175 oy, ortalama: 4,91)
Loading ... Loading ...

Tecrübeni Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Doldurulması gerekli olan alanlar işaretlenmiştir. *

*


+ bir = 6

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>