Buradasınız: Anasayfa » Kan Hastalıkları » Lenfoma ( Lenf Kanseri ) Nedir | Belirtileri | Tedavisi

Lenfoma ( Lenf Kanseri ) Nedir | Belirtileri | Tedavisi

Lenfoma (Lenf kanseri), lenf sisteminden kaynaklanan kanserlerin ortak adıdır. Anormal lenfositler çoğalıp lenf düğümlerinde toplanır ve şişmelere yol açar; bu hücreler dalak ve kemik iliği gibi başka yerlerde de toplanabilir. b kanserin belirtilerinin çoğuna bu şişlikler yol açar.

Lenfoma Belirtileri

Lenfoma boyun, koltuk altı ve kasık lenf bezlerinin ağrısız büyümesine yol açar . Dışarıdan fakedilemeyecek vücut içi bölgelerde de beze büyümeleri olabilir. Lenf bezlerinde büyüme yapan tek hastalık elbet lenfoma değildir. Başta mikrobik hastalıklar olmak üzere pek çok durumda beze büyümesi görülebilir. Örneğin bademcik veya diş iltihaplanmalarında çene altı veya boyun lenf bezlerinde şişmeler olabilir. Bu kanserli hastalarda beze büyümesi ile birlikte şu şikayetler de görülebilir:

  • Ateş
  • İsteğe bağlı olmayan kilo kaybı
  • Halsizlik
  • Gece terlemeleri
  • Kaşıntı

Lenfoma Tedavisi

Lenf Kanseri tedavisi çeşitleri’ne göre değişmektedir. İlk aşama olarak Hodgkin türleriiçin kemoterapi, Hodgkin dışı  B hücreli kökenlilerinde ise kemoterapi ve immünoterapi, T hücrelilerinde ise kemoterapi tedavileri uygulanmaktadır. Erken tanı konulan bu hastalıkta ise tedaviye radyoterapi de eklenmektedir. Eğer bu hastalık yavaş ve erken dönemde tanı konmuşsa ‘Bekle ve gör’ taktiği izlenmektedir.

Ancak Burkitt lenf kanseri gibi çok kötü huylu kanser varsa hastaya gereken tedaviyi vermek ve yan etkileri hızlı fark ederek tedavi etmek gerekmektedir. Eğer hastalık B hücreli lenfoma ise ilk aşamada kemoterapiye ilaçlı tedavi olan immünoterapi de eklenmektedir. İlk aşama tedaviye yanıt en doğru olarak 2 – 4 kür sonrasında değerlendirmektir. Tedaviye yeterli yanıt alınmaz ise değiştirmek ve ardından da hastaya kök hücre nakli planı yapmak gerekir. Bu nakille de hastalık tedavi edilemezse bu kez başkalarından alınan kök hücrelerle nakil gerçekleştirilmektedir. Tedaviye yanıt verip sonra tekrarlayan hastalara kök hücre yapılmaktadır.

Lenf Kanseri için Alternatif Tedavi Yöntemleri

Lenf kanserinin tedavi sürecinde hastalar ısırgan otundan, polene kadar birçok bitkisel ürün kullanıyor. Unutulmamalıdır ki bu tip yöntemler tedaviye zarar verebiliyor. Çünkü kemoterapi tedavisi ile birlikte çiçek tozunu ya da bitkiyi alan hastanın enfeksiyon kapma riski artmaktadır. Böylece kanseri yenmeye çalışan bağışıklık sistemi, daha da bozuluyor ve yetersiz kalıyor. Bu tarz ürün ayada bitkilerin alımından önce mutlaka uzman doktora başvurulmalı ve kendisinin bilgisi dahilinde kullanılmalıdır.

Çok YetersizYetersizİdare ederİyiÇok İyi (8.180 oy, ortalama: 4,90)
Loading ... Loading ...

Tecrübeni Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Doldurulması gerekli olan alanlar işaretlenmiştir. *

*


× beş = 45

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>