Buradasınız: Anasayfa » Kulak-Burun-Boğaz » Lenf Bezleri Nedir | Şişmesi | Büyümesi

Lenf Bezleri Nedir | Şişmesi | Büyümesi

Lenf Bezleri : Boğazınız ağrıyor, başınızın üstünde sanki ateş yanıyor. Berbat hissediyorsunuz. Muayene olmaya gittiniz, doktorunuzun ilk yaptığı boynunuzun alt yanlarına dokunmak oldu. Acaba doktorunuz lenf bezlerinizin oralarda ne arıyor olabilir. Tabii ki şişmiş lenf bezlerini kontrol ediyor.

Lenf bezlerinin şişmesi vücudunuzun bir enfeksiyonla ya da bir tür hastalıkla mücadele ettiğinin göstergesidir.

Lenf bezleriniz küçük, yuvarlak ya da fasulye şeklindeki doku topluluğu. Vücudunuzun enfeksiyon ve hastalıklarla savaşmasını sağlayan lenf sisteminin önemli bir parçası. Lenf sıvısı vücutta dolaştıkça lenf bezlerindeki bağışıklık hücreleri bakterileri, virüsleri ve diğer zararlı maddeleri tuzağa düşürüyor. Vücudun diğer yerlerine yayılmalarını engelliyor. Vücuttaki sıvı dengesini korumak ise diğer görevleri.

Boynunuzdaki lenf bezlerinizi iyi tanıyorsunuzdur. Ancak vücudunuzda onlardan yüzlerce var. Şişmiş lenf bezleriyle karşılaşabileceğiniz diğer bölgeler şunlar:

 • Kulak arkası
 • Çene altı
 • Ense
 • Koltukaltı
 • Kasıklar

Lenf Bezleri Neden Şişer?

Bezeler, lenf bezlerinde beyaz kan hücresi dediğimiz lenfositlerin göllenmesiyle oluşur. Deri ve solunum sisteminin bazı basit enfeksiyonları bezelere neden olabilir.Örneğin bademcikler ve apandis öncelikle lenfatik hücrelerden oluştukları için kolaylıkla şişebilirler. Lenf bezleri vücudun herhangi bir bölgesinin tahriş olması veya kesilmesi sonucu enfeksiyon kapmasıyla da şişebilirler. Örneğin koltuk altınızda beze şişmişse, o bölgeye en yakın olan kollarınızı ve ellerinizi kontrol edin. Eğer herhangi bir kesik veya tahriş olmuş yer varsa, o bölgeyi ılık su ve antiseptik ile silin. Ancak beze iyileşmiyor ve daha da şişerek ateşli bir hal alıyorsa böyle bir belirtiyi gözardı etmeyerek doktor kontrolüne girin. Çünkü bu durum ciddi kan zehirlenmelerine de sebep olabilir. Kasıklardaki bezelerse bacak ve ayaklarınızdaki rahatsızlıkların habercisidir. Bu yüzden herhangi bir enfeksiyon veya yara olup olmadığını kontrol edin. Özellikle şeker hastaları bu çeşit enfeksiyonlara yatkındırlar.

Bazı bakteriyel hastalıkların etkisiyle vücuddaki bezeler daha da yaygın hale gelebilir. Bunun nedeni, vücuttaki bakterilere karşı savaş veren beyaz kan hücrelerinin sayısı artmasıdır. Ayrıca eklem yerlerinde oluşan bezeler de büyük bir olasılıkla eklem romatizmasının bir işaredir. Bu yüzden, sağlıklı bir beden için kadınların göğüslerini herhangi bir kist olup olmadığını kontrol etmelerine benzer şekilde koltukaltı ve kasıklarımızı da kontrol etmemiz gerekir.

Lenf Bezlerinin Şişmesi Hangi Hastalıklardan olabilir

 • Kulak enfeksiyonları: Orta ve dış kulaktaki enfeksiyonlar, lenf bezlerinin şişmesine ve ateşlenmeye sebep olur.
 • Kızamık: Boyunun arka bölgesinde şişen bezeler, kırmızı isilik gibi görünen Alman kızamığının habercisi olabilir. Bu çocuklar için ciddi bir hastalık olmasa da, hamile kadınların geçirmesi oldukça tehlikelidir.
 • Fıtık: Kasıklarda üzerine basıldığında kaybolan yumuşak şişkinlikler genellikle doğuştan gelen bir rahatsızlıktır.
 • Kabakulak: Hemen hemen her çocuğun geçirdiği kabakulak hastalığı, tükürük bezlerinin şişmesiyle oluşur.
 • Toxoplazma: Bezelerin şişmesiyle görülen bu hastalığa kedi, köpek gibi hayvanların dışkısından insanlara bulaşan bir mikrop neden olur. Diğer belirtileri yüksek ateş ve halsizliktir.
 • Kanser : Lenfoma veya Lenf Kanseri olma riski taşır. Mutlaka bir doktora gözükülmesi gerekmektedir.
Çok YetersizYetersizİdare ederİyiÇok İyi (2.090 oy, ortalama: 4,86)
Loading ... Loading ...

Tecrübeni Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Doldurulması gerekli olan alanlar işaretlenmiştir. *

*


4 × üç =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>