Buradasınız: Anasayfa » Kulak-Burun-Boğaz » Laranjit | Larenjit Nedir | Belirtileri | Tedavisi

Laranjit | Larenjit Nedir | Belirtileri | Tedavisi

Larenjit | Larenjit , gırtlak (ses borusu) iltihaplanmasıdır, genellikle tahriş ve enfeksiyon sonucu olur. Ses kısılmasına ya da ses kaybına yol açar. Normal konuşma, akciğerden ses tellerinde yukan hava gönde­rildiği zaman oluşur. Havanın gönderilmesi, ses tellerinin titre­şimini sağlar ve ses oluşur. Bu sesi, ses tellerinize koydu­ğunuz gerilimle kontrol edebilir ve diliniz, ağzınız, dudaklarınızla şekillendirebilirsiniz.

Laranjit, ses tellerini kaplayan zarın iltihaplanıp, şişmesidir; daha az titreşim yapar ve bu da daha az ses üretilmesine sebep olur. Gırtlağın tahriş olması nezleden, mide asidinin geri çıkmasından, bronşitten, gripten ve akciğer iltihabından olur. Diğer sebepler, bağırmak, çok konuşmak, kirli hava ya da kimyasal solumak ya da çok fazla içki veya sigara içmektir. Viral larenjit, genellikle, kendiliğinden, 1 ile 3 hafta arasında iyileşir.

Larenjit Belirtileri

Ses kısılması en öne çıkan belirtileri arasındadır. Bazı durumlarda ses tamamen yitirilebilir. Boğazda kuruluk hissi hastalık öncesinde sıkça rastlanan sorunlardan ve belirtilerden bir tanesidir. Bazı durumlarda yanma da hissedilebilir… Hasta boğazında sürekli bir cisim varmış gibi bir hisse kapılır, ve sürekli olarak boğazındaki gıcık rahatsızlık verir. Aşırı ve kuru öksürük önemli belirtiler arasında yer alır. Hastalık kendini göstermeye başlayınca da balgamlı öksürük meydana gelir.

Laranjit Tedavisi

  • Bütün gırtlak iltihabı olgularında sigara içmemek ve olabildiğince az konuşmak gerekir. Hekim hastalığın yapısını ay­dınlattıktan sonra, uygun bir tedavi uy­gular. Tedavi, ağızdan ya da iğneyle verilen aşın kanlanmayı giderici ve ilti­hap önleyici ilaçlar ile solunum yoluyla ya da aerosol biçiminde yerel olarak ve­rilen kanlanma giderici, ağrı kesici, mu-kus salgısını sulandırıcı ve kortizonlu ilaçlardan oluşur. Antibiyotik tedavisi çok az uygulanır.
  • Gırtlak ödeminde ilaçlar yetersiz kaldığında, trakeotomi (soluk borusu­nun delinmesi) gerekebilir. Böylece gırtlak tıkanıklığını gidermek için yeni bir solunum yolu sağlanır. Ödemlerin başlangıç evresinde ya da hafif olduğu durumlarda, toplardamar içine kortizon ve türevleri yüksek dozlarda verilir. Bu yolla ödem çözülebilir.
  • Apse ve flegmon (çoğunlukla ülser­leşmeye ya da apseye yol açan bağdo­kusu iltihabı) olgularında, hekim antibi­yotik tedavisi uygular ve gerekirse birikmiş olan irin kütlesi cerrahi olarak açılır.
Çok YetersizYetersizİdare ederİyiÇok İyi (3.113 oy, ortalama: 4,82)
Loading ... Loading ...

Tecrübeni Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Doldurulması gerekli olan alanlar işaretlenmiştir. *

*


+ yedi = 16

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>