Buradasınız: Anasayfa » Kulak-Burun-Boğaz » Kulak Zarı Yırtılması Nedir | Belirtileri | Teşhisi | Tedavisi

Kulak Zarı Yırtılması Nedir | Belirtileri | Teşhisi | Tedavisi

Kulak zarı yırtılması ; zar, dış kulak yolu ile orta kulağı ayıran yapıdır. Tıbbi terminolojide bu zara Timpanik membran adı verilir. Zara ve birbirine yapışık orta kulak kemikçikleri (çekiç,örs,üzengi-malleus,incus,stapes) titreşen zardan sesi iç kulağa iletirler. Orta kulak östaki tüpü ile genize bağlanmıştır. Yutkunma ve esneme sırasında çalışan bu tüp havayı orta kulağa iterek, orta kulak basıncını dış atmosfer basıncına eşitler ve zarın en iyi şartlarda titreşmesini sağlar.

Kulak Zarının Görevi

Kulak zarının iki temel görevi bulunmaktadır.

  • İşitme: Ses dalgalarının çarptığı yüzey alanını oluşturan zar işitmede ses dalgalarından titreşim oluşturulması ve bu titreşimin kulak kemikçiklerine aktarılmasından sorumludur.
  • Koruma: Orta kulağı dış kulak yolundan ayıran zar aynı zamanda, su, bakteri ve diğer yabancı maddelerin orta kulağa ulaşmasını engelleyerek bariyer görevi görür.

Kulak Zarı Yırtılmasının Belirtileri

  • Kulak ağrısı,
  • Kısmi işitme kaybı,
  • Belli aralıklarla kulak çınlamaları
  • Hafif kulak kanaması veya akıntısı.

Kulağınıza hiçbir zaman hiçbir şey sokmamanız önerilir. Çünkü bu harekette kulak zarını parçalama riski vardır. Bazen kulak zarı, pamuk sarılmış ufak kulak temizleme saplarıyla veya küçük sivri şeylerle temizlenirken veya kaşınırken delinebilir. Diğer delinme sebepleri kulağa atılan bir tokat ve patlamalar olabilir. Her ikisi de kulaktaki hava basıncında ani olarak değişiklik yapar.
Orta kulaktaki bir enfeksiyon, zarda iltihap yapabilir, hatta zarı kısmen tahrip edebilir. Zar delinmesinin en sık görülen sebebi budur. Ufak delikler kapanabilir. Ancak büyükler kapanmaz ve mikroplu maddelerin orta kulağa girmesine neden olur.

Kulak Zarı Yırtılması Teşhisi

Eğer kulağınızda bir gün içerisinde, giderek artan bir ağrı ve işitme kaybı olursa ve bu durumun ardından kulağınızda kanama ve kanama sonrasında ağrının hafiflediğini görürseniz, zarınız orta kulak iltihabı sonucu yırtılmış olabilir. Hemen doktorunuza başvurun.
Doktorunuz, kulak kanalının görülmesini sağlayan bir alet olan otoskapla kulağınızı muayene edecektir; zar delinmişse, yırtık alanı ve orta kulaktaki kemikler (kulak zarının arkasında olan) görülecektir.

Kulak Zarı Yırtılması Tedavisi

Eğer zarın yırtıldığından kuşkulanıyorsanız, hemen doktorunuza başvurun. Başlangıçta aspirin veya diğer bir ağrı kesiciyle ağrınızı hafifletebilirsiniz. Kulağın üzerine konulacak ılık (sıcak değil) ve kuru bir bez de yardımcı olacaktır.
Doktorunuz, orta kulakta enfeksiyon gelişmesini önlemek için bir antibiyotik verebilir. Bazen zar iyileşirken, deliği kapamak için bir parça plastik ya da kağıt ile yama yapılabilir. Ayrıca iyileşme sürecinde kulağınızı kuru tutmanız gerekir.
Kulak zarınız genellikle iki ay içerisinde iyileşir. Bu süre içinde iyileşmezse, doktorunuz yırtığı onarmak için küçük bir ameliyat önerebilir.

Çok YetersizYetersizİdare ederİyiÇok İyi (1.234 oy, ortalama: 4,87)
Loading ... Loading ...

Tecrübeni Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Doldurulması gerekli olan alanlar işaretlenmiştir. *

*


6 + = on

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>