Buradasınız: Anasayfa » Erkek Sağlığı » Kondilom Nedir | Belirtileri | Tedavisi

Kondilom Nedir | Belirtileri | Tedavisi

Human Papilloma Virüs (HPV) insanlara genellikle cinsel yolla bulaşan, genital bölgede siğil diğer adı ile kondilom ya da rahim ağzında kanser yapabilen bir virüstür. HPV virüsünün sebep olduğu ve erkeklerde de ortaya çıkan genital bölge siğilleri, kadınlardaki ile aynıdır ve tedavisi de farklılık göstermez, tedavi seçenekleri aynıdır. Eğer bağışıklığı çok güçlü ise, kendisinde belirtiler ve siğiller ortaya çıkmadan kalabilir.

Kondilom Belirtileri

  • 1. Çoğu hastanın belirtilen bölgelerde ele gelen veya görünen karnıbahara benzer kabarıklıklar dışında yakınması yoktur. Bazı hastalar hemoroidal hastalığı olduğunu sanarak ile uzun bir süre doktora başvurmamaktadır,
  • 2. Bazı hastalarda makatta kaşıntı, kanama veya ağrı,
  • 3. Bazı hastalarda makat çevresinde ıslaklık veya kaşıntı.

Kondilom Tedavisi

Erkekteki HPV lezyonun yaptığı genital siğillerin (kondilom) tedavi şekli lezyonların yerine, sayısına, büyüklüğüne, hastanın uyumuna, yaşına ve ağrı eşiğine göre değişebilir. Genellikle büyük ve üçten fazla lezyonu olanlara cerrahi eksizyon – çıkarılma ,yakma, lazer veya kriyoterapi uygulanırken, daha az sayıda ve küçük lezyonlar ile çok belirti vermeyen lezyonlara trikloroasetik asit (TCA) uygulanmaktadır. Değişik yöntemlerle tedavi edilen erkeklerin % 10-20’sinde ilk 6 ay içerisinde lezyonların tekrarlaması görülebileceği bilinmektedir.

Erkeklerde Genital Siğil HPV, Kondilom En Çok Hangi Bölgede Görülür?

Human papilloma virüsünün 70’in üzerinde tipi tanımlanmış olup bunların yaklaşık 30 tanesi anogenital (makat ve genital bölge alanı) bölgeye yatkınlık göstermektedir. Erkekte en sık prepusyum (sünnet derisi) , frenulum ve koronal sulkusta (penisin uç-baş kısmındaki oluk) yerleşir. Tek bir lezyon görülebileceği gibi tüm genital bölgeye yayılmış çok sayıda lezyon da olabilir. Erkeklerde ayrıca makat,anüs etrafında da sıklıkla gözlenmekte olup buradan bağırsağın son kısmına da yayılmaktadır.

Genital Siğiller, HPV Virüsü Erkeklerde Ne Şekilde Bulaşır Ve Yayılır?

Bu HPV | Genital siğil enfeksiyonu en sık cinsel ilişki sırasında bulaşır. Son yıllarda özellikle bu hastalığın görülme oranının giderek arttığını gösteren bir çok rapor ve yayın vardır. HPV enfeksiyonu ile ilgili en önemli risk faktörleri yaş ve cinsel partner sayısıdır. Hastalık en çok aktif cinsel dönemde ve gençlerde görülür. Amerikada yapılan tıbbi bir bir çalışmada 22-23 yaşındaki kadınlarda % 55, 30-50 yaşlar arasında % 32 oranında HPV enfeksiyonu görüldüğünü bildirmiştir .

Çok YetersizYetersizİdare ederİyiÇok İyi (1.866 oy, ortalama: 4,83)
Loading ... Loading ...

Tecrübeni Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Doldurulması gerekli olan alanlar işaretlenmiştir. *

*


yedi − 6 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>