Buradasınız: Anasayfa » Sağlık İpuçları » kolon kanseri nasıl anlaşılır

kolon kanseri nasıl anlaşılır

Tek kaynaktan aradıklarınızı bulabilmeniz gayesiyle kolon kanseri nasıl anlaşılır alanıyla alakalı ayrıntılı araştırmalar yaptık. Size doğru Yaşam bilinmeyenlerini sunuyor olacağız.

tavsiyeler için Onkoloji sayfamızı şu anda inceleyin. Hemen alttaki linki tıklayınız.


Kanser ve Onkoloji

kolon kanseri nasıl anlaşılır – & Onkoloji bilgileri

Şunu unutmamalı ki sağlık sayfalarımızda göreceğiniz öneriler uzman bilgisi olmadığı durumlarda uygulanmamalıdır.

En sık rastlanan Tümör Nedenleri

2005 yılında dünya genelinde yaşamını kaybeden 58 milyon kişinin yüzde 13 ü olan 7. 6 milyon insanın ölüm sebebi kanser.

Tütün ürünleri kullanımı, tüm dünyada en büyük ve önlenebilir kanser sebebi.

Ağrı kontrolü ve destekleyici tedavi yöntemlerinin uygulanması halinde, bütün hastaların hastalık sürecinde ağrı çekmemeleri sağlanabiliyor.

Kansere neden olan alışkanlıkların başında sigara kullanımı gelmektedir. Sigara başta akciğer kanseri olmak üzere, ağız boşluğu, hava yolları (larinks), böbrek, idrar kesesi, rahim ağızı (serviks) ve pankreas kanserlerinin gelişiminden sorumlu tutulmaktadır. Kanserin yolaçtığı tüm ölümlerin % 30′u sigara ve diğer tütün ürünlerine atfedilmektedir. Günde 1-10 adet sigara içmekle akciğer kanseri riski içmeyenlere göre %20 artarken, iki paket içildiğinde bu rakam %80′e varmaktadır.

Bağışıklık sisteminizi sağlam tutun.

Önem Arz Eden Kanser Belirtileri

kolon kanseri nasıl anlaşılır

Açıklanamayan kilo kaybı: Birçok kanserin; özellikle mide, pankreas, yemek borusu kanseri ve akciğer kanseri gibi; ilk belirtisi açıklanamayan kilo kaybıdır.

Memede veya vücutta hissedilen kitleler: Özellikle meme, testis, lenf bezi veya yumuşak doku tümörleri cilt altında bir yumru veya şişlik ile hissedilebilir.

Öksürük ve horlama: İnatçı ve geçmeyen öksürük akciğer kanserinin horlama ise gırtlak (larinks) kanserinin ilk belirtileri olabilir.

Barsak alışkanlıkları ve dışkıdaki değişiklikler. Aniden başlayan kabızlık ve bunu takip eden ishal nöbetleri, barsak kanserinin işareti olabilir. Dışkıdaki kan, ciddi barsak hastalıklarının habercisi olabileceği için hemoroid kanaması olarak yorumlanmadan önce kontrol ettirilmelidir. Ayrıca dışkının kalınlığının azalması, barsağın bir parçasının daralmasına neden olan bir tümörden kaynaklanabilir.

Bir haftadan uzun süreli sebebi belli olmayan düşük derecede ateş, genellikle diş ağrısı veya alerji reaksiyonları gibi nispeten tehlikesiz nedenlere bağlı olabilse de, vücutta apse veya gizli bir tümör ihtimaline karşı doktora başvurulmalıdır.

Belli Başlı Kanser Tipleri

Kolon Kanseri ; Kolon (Bağırsak) diye adlandırdığımız kalın bağırsak, yaklaşık 2 metre uzunluğundaki sindirim sisteminin ince bağırsaktan sonra gelen kısmıdır. Özellikle batılı ülkelerde sık karşılaşılan bu kanser oldukça büyük bir öneme sahiptir. Toplumda görülme sıklığı 10000 de 5 dolayındadır.

Sebebi tam olarak bilinmeyen bu kanser türünün sigara ve alkol alımıyla direkt ilgili olduğu tespit edilmiştir. Sigara içme yaşının düşmesiyle doğru orantılı olarak kadınlarda ve erkeklerde geçmişte 50 yaş üzerinde görülen bu rahatsızlık daha alt yaş gruplarında da görülmeye başlamıştır

kolon kanseri nasıl anlaşılır

Kan Kanseri bir hastalık grubu olarak adlandırılmaktadır. Çünkü bu hastalıklar, vücuttaki tüm büyük kemiklerin iç kısmını döşeyen ve kan yapımını sağlayan kemik iliğinde gelişir. Diğer kanser türleriyle benzer özellikler gösterirler.

Pankreas kanseri organın her bölgesinden gelişmekle birlikte en sıklıkla baş bölgesinden gelişmektedir. Yine en sıklıkla salgı yapan hücrelerden köken alırlar ve adenokanser olarak adlandırılırlar.Rahim kanseri veya tıbbi literatürde “uterin kanser veya uterus kanserleri” denildiğinde rahim içini döşeyen rahim iç zarından kaynaklanan kanserler anlaşılır.

Altta bulacağınız üzere sizden önce kolon kanseri nasıl anlaşılır araması ile sitemizi gezen kullanıcılarımızın, inceledikleri çeşitli bağlantılarımızı inceleyebilirsiniz.

Çok YetersizYetersizİdare ederİyiÇok İyi (İlk oy veren siz olun!)
Loading ... Loading ...

Yoruma kapalı.