Buradasınız: Anasayfa » Ağrılar » Kas Ağrısı Nedir | Nasıl Geçer | Tedavisi

Kas Ağrısı Nedir | Nasıl Geçer | Tedavisi

Kas Ağrısı; Tıp literatüründe miyalaji olarak tanımlanan kas ağrılarının nedeni aşırı ve kası yoran beden hareketleridir. Yorulan kaslar zamanla yıpranır ve eğer müdahale edilmezse çok ciddi kas rahatsızlıkları oluşturabilir. “Kas Ağrılarına Ne İyi Gelir ? ve Nasıl Geçer ?” sorularının aklınızdan geçtiği aşikar ancak bu paragrafları okursanız kas ağrıları hakkında geniş bilgiye ulaşabilirsiniz. Bilinenin aksine kaslar yeterli oranda kasılmadıkları zaman yorugn düşer. Ve buna bağlı olara hastalıklar yada kas ağrıları ortaya çıkar. Kasların genel anlamda yorun düşmesi şu şekilde özetlenebilir. Aşırı kasılan kaslar sürekli uyarı alır ve buna gerekli cevabı veremeyecek duruma gelir. Öyleki kaslar cevap veremediği için az kasılır ve kaslar yorgunlaşır. Gücü azalan ve az ağrı veren kasların temel sebebi ise yorgunluğa bağlı olarak kas hücrelerindeki potasyum iyonlarının çevreye yayılmasıdır. Kaslar çalışırken patosyumun taşınmasında en büyük pay kanındır. Kan potasyumu kas dışına taşıyarak kas içerisinde potasyumun yeterisiz hale gelmesini sağlar. Ve buna bağlı olarakta kasılmanın önüne geçilir. Faaliyeti durdurulan kasta yetersiz potasyum kanın geri getirmesiyle yerini aktif çalışmaya hazır kaslara bırakır. İşte kaslar ağrıyınca dinlenmemizin temel sebebi budur.

Kas Ağrısı Nasıl Geçer

Kaslarınız darbe görmüş, ezilmiş yada kas yırtılması olmuş olabilir. Ancak kas ağrısını maksimum duyacağınız saat aralığı 2-3 gün içerisindedir. İlk darbe gördüğünüz anda ağrıyı hissetmeyebilirsiniz. Yaklaşık 5 saat sonra göreceğiniz ağrılar belkide size ızdırap verici bir kas ağrısının belirtisi olabilir. Ezilen, darbe gören kasın içerisinde kan toplanır ve ağrı yavaş yavaş kendini hissettirmeye başlar. Belkide haftalarca sürecek olan bu ağrılar için öncelikle doktora başvurmanız önerilir. Ancak bunun yanında kası yormayacak eksersiz, sıcak su ile ovma ve belirli periyotlarla yapılmış masajla ağrı geçebilir.

Kas Ağrısı Tedavisi

Tedavide dikkat edilecek hususlardan kısaca bahsedersem.

  • 1-İlaç tedavisi kaçınılmazdır. Dirençli vakalarda ağrılı bölgeye enjeksiyon yapılabilir.
  • 2-Hastalığı hastaya anlatmak önemlidir.
  • 3-Hastalığa eşlik eden başka bir hastalık varsa, bu hastalığın tedavisini yapmak.
  • 4-Fizik tedavi ve egzersiz programları bunun yanında masaj tedavisi düşünülebilir.
  • 5-Stres azaltma ve gevşeme terapileri büyük önem taşır.

Stres ve gerginlik kasları kasacağı için hastalığın şiddetini arttırır. Ve ilaca olan yanıtı olumsuz etkiler. Bunun için fibromiyaljisi olan hastada buna eşlik eden stres, gerginlik ve depresyon varsa tedavisi buna göre düzenlenmelidir.

Çok YetersizYetersizİdare ederİyiÇok İyi (827 oy, ortalama: 4,86)
Loading ... Loading ...

Bir yorum

  1. Ozlem karaaslan

    2 aydir oksurugum var.cesitli doktorlara gittim.hepsi farkli birseyler siyledi.grip faranjit reflu bronsit zature hatta verem ihtimaliyle tahliller yaptilar.sonuc olarak astim tesisi kondu ve oksurugumun azalmasini sagladi.ancak hala gunde 5-6 kez oksuruyorum.bu nedenle gogsumdeki kaslarim cok agriyor.kas gevsetici tablet,agri kesici jel ve dicloflam aliyorum.sicak havlu koyuyorum ama hic rahatlamiyorum.hatta agri kesiciyi cok aldigimdan bagirsak kanamasi bile gecirdim.kaslarim sisti ve agri dayanilmaz bir halde.ne yapacagimi bilmiyorum..

Tecrübeni Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Doldurulması gerekli olan alanlar işaretlenmiştir. *

*


+ 6 = onbir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>