Buradasınız: Anasayfa » Onkoloji » Karaciğer Kanseri Nedir | Belirtileri | Tedavisi | Tanısı | Teşhisi

Karaciğer Kanseri Nedir | Belirtileri | Tedavisi | Tanısı | Teşhisi

Karaciğer Kanseri : Karaciğerin kendine has malign (kötü huylu) tümörleri, bir başka deyişle kanserleri şunlardır:  Hepatosellüler karsinom, intrahepatik kolanjiosellüler karsinom, hepatokolanjiokarsinom, hepatoblastom, anjiosarkom, epiteloid hemanjioepitelioma ve diğer sarkomlar (leiomyosarkom, rabdomyosarkom, indiferansiye embriyonel sarkom). Karaciğer kanserlerinin tümüne yakınını hepatosellüler karsinom (HSK) ve intrahepatik kolanjiosellüler karsinom oluşturur.

Karaciğer Kanseri Belirtieri

  • Bu kanser belirtileri,erken belirti vermeyen kanser türlerinden biri de bu kanser türüdür. Belirtiler ilerlemiş evrede ortaya çıkar. Kanama, ağrı, ses kısıklığı, nefes darlığı, iştahsızlık, halsizlik, sarılık ve sıvı birikmesi gibi şikayetler görülür. Bu kanser belirtileri genellikle hastalığın ilerlemiş evrelerinde ortaya çıkmaktadır.Risk altında olan kişilerin yılda bir kez muayene olarak erken teşhis edilmeleri mümkündür. Bu kanserde yaşam şansı çok azdır.Karaciğer rahatsızlığı olan kişiler her zaman risk altındadır.
  • Bu kanser evreleri, kanserin birinci evresinde, tümör tek ve damarlara yayılmamış durumdadır.İkinci evre de tek ve damarlara yayılmış veya birden çok 5cm den çok tümör vardır.Üçüncü evrede birden çok 5cm den büyük tümör veya tümör tek ve ana damarlara yayılmış durumdadır.Son evre de ise tümör karaciğer dışına yayılmış veya komşu organlara taşınmış durumdadır.
  • Karaciğer yağlanması toplumda çok sık rastlanan bir durumdur.Karaciğer hücrelerinde normalden fazla,aşırı derecede yağ toplanması nedeni ile meydana gelen tıbbi bir durumdur. Karaciğerin aşırı yağlanması birtakım yapısal ve fonksiyonel değişikliklere yol açmaktadır. Karaciğerde iltihap meydana gelir,karaciğer sirozunun başlangıcına neden olabilir. Bu kişiler sürekli egzersiz yaparak ve beslenmesine dikkat ederek bu durumu ortadan kaldırabilir.
  • Karaciğer hastalıkları,hepatit a, hepatit b, hepatit c, sarılık, siroz, karaciğer büyümesi, karaciğer yağlanması, karaciğer yetmezliği,safra kesesi iltihabı, safra kesesi taşı karaciğer hastalıkları arasındadır. Pankreas kanseri,pankreasın sağlıklı hücreleri kontrol dışı bölünerek çoğalmaları sonucunda kanser hücreleri oluşmaktadır.Bunlar çoğaldıkça bir kitle meydana getirerek kist oluştururlar. Kan yolu ile kısa sürede yayılma gerçekleşir.Pankreas kanseri sinsi bir hastalık olduğu için belirti vermez ve erken teşhisi zordur.

Karciğer Kanseri Tedavisi

  • Karaciğer kanseri şüpheleri, bilgisayarlı tomografi, ultrason, karaciğer biyopsisi, manyetik rezonans görüntülemesi ve manyetik rezonans anjiyografisi testleri yardımıyla doğrulanabilir.Karaciğerin iyi işleyip işlemediğine bakmak için kan testi de uygulanabilir.
  • Diğer kan testleri ise birincil bu kanserin ya da kalın bağırsaktan başlayıp karaciğere yayılan kanserin ürettiği proteinleri gözlemlemek için uygulanır. Doktorunuz, bazı durumlarda, kanserin ne kadar ilerlemiş olduğunu görmek için konvansiyonel veya İaporoskopik cerrahiye başvurabilir.
  • Eğer birincil tümör karaciğerin dışına sıçramamışsa, ameliyatla alınması bir tedavi umudu olarak görülebilir. Çoğunlukla, birincil ve ikincil tümörlerin safra kanalını engellediği zaman cerrahi müdaheleye başvurulur. Çok fazla ihtiyaç duyulmasa da, karaciğer nakli de tümörün yayılmamış olması durumunda uygulanabilecek bir yöntemdir.
  • Atardamara doğru uygulanan (katater yardımıyla) kemoterapi, tümöre kan gitmesini sağlar. Böylece yüksek yoğunluktaki toksik ilaç tümörü kaplar ve düşük yoğunluktakiler vücudun diğer kısımlarında yol alır. Ağrıyı azaltmak için ise radyoterapi gibi yeni yöntemler de kullanılabilir.
Çok YetersizYetersizİdare ederİyiÇok İyi (1.491 oy, ortalama: 4,71)
Loading ... Loading ...

Tecrübeni Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Doldurulması gerekli olan alanlar işaretlenmiştir. *

*


4 × = oniki

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>