Buradasınız: Anasayfa » İç Hastalıkları » Karaciğer Hastalıkları Nelerdir | Belirtileri | Tedavileri

Karaciğer Hastalıkları Nelerdir | Belirtileri | Tedavileri

Karaciğer hastalıkları teşhis ve tanısı son derece zor hastalıklardır çünkü bu organ, hastalığını belirtmekten çekinir. Ağrıyı ileten sinir uçları bulunmadığından, karaciğer hastalığında ağrı pek hissedilmez. Nadiren iltihap, apse veya sıvı birikimi nedeniyle birden bire büyüdüğünde sağ kaburga yayı altında “gerilme ağrıları” yaşanabilir. Ağrının yeri sağ kaburga yanının hemen altıdır. Karaciğer rahatsızlıkları kendini daha çok karnın üst kısmında şişlik ve/veya dolgunluk ile gösterse de bir karaciğer sorununun klasik belirtisi halsizlik ve yorgunluktur. Özellikle ilerleyici yorgunluk ve iştahsızlıklarda karaciğer mutlaka hatırlanmalıdır.

Karaciğer hastalanınca yorgunluktan başka belirtiler de ortaya çıkar. Sarılık, yani cilt ve göz akında sararma, en önemli belirtilerdendir ama iş bu noktaya geldiğinde çoğu kez karaciğerdeki rahatsızlık da oldukça ilerlemiştir. Özellikle idrar renginin koyulaşmasıyla birlikte olan sarılıkların karaciğer hastalıklarıyla ilişkili olması daha yüksektir. İlerlemiş karaciğer hastalıkları nda karında ve ayaklarda şişme, erkeklerde göğüslerde büyüme ve tüy dökülmesi de ortaya çıkabilir. Sorun karaciğer yetmezliği aşamasına ulaştığında, ciltte kuruma, pullanma, kaşınma, damarsal genişlemeler, avuç içlerinde kızarma, saç ve kaşlarda azalma, bulantı, iştahsızlık gibi belirtilerde ortaya çıkar. Bulantı ve iştah kaybı sık görülen iki belirtidir.

Karaciğer Hastalıkları Belirtileri

Karaciğerde meydana gelen sorunlarda genellikle ilk başlarda hiç bir şikayet ve belirti göremeyebilirsiniz. Bunun nedeni karaciğerde ağrı iletimini sağlayan sinir uçlarının olmamasıdır. Lakin iltihaplanmalarda, apse oluşumunda, fazla sıvı birikmesi sonucu karaciğer büyümelerinde sağ kaburga yayının alt kısmında bir ağrı hissedilebilir.
Karaciğer hastalıklarında sık sık ortaya çıkan belirtiler kişinin halsiz ve yorgun olmasıdır. Halsizlik ve yorgunluk karaciğer hastalıklarının çoğunda ilk görülen belirtiler arasında. Ayrıca cildin sararması, idrar renginin daha koyu bir renkte olması, karın bölgesinde ve ayaklarda şişme, jinekomatsi , erkeklerde tüy dökülmeleri, cildin kuruması, derinin pullanması veya kaşıntı, vücutta damarsal genişlemeler, avuç içlerinin kızarması, saç dökülmesi , mide bulantısı, iştah kaybı veya azalması gibi bulgularda karaciğer hastalıklarının habercisidir.

Tedavileri

  • Siroz (Hepatit C) : ağır bir hastalıktır ve genel kabule göre tedavisinden çok, önlenmesine ağırlık verilmesi gerekir. Az miktarda alkollü içkinin zararsız, düzenli olarak alman aşın miktarlarda alkolün ise çok zararlı olduğu kesindir. Dolayısıyla siroza yakala tehlikesine karşı ilk önlem olarak kısıtlanmalıdır. Bir başka önemli siroz’. nedeni de hepatittir. Hepatitte hekimiı! iyileşme dönemine ilişkin öğütleri tutulmalı ve karaciğerin tümüyle iyileşmesi için ortam sağlanmalıdır.
  • Karaciğer Yetmezliği: Birçok değişik karaciğer hastalığından kaynaklanabilmesi, farklı biçimlerinin bulunması ve ağırlığı değişen aşamalarının olması nedeniyle her karaciğer yetmezliğinde geçerli olabilecek bir tedavi belirlenemez. Her olguda hastanın kişisel özelliklerini ve bozulan karaciğer işlevlerini dikkate alarak tedaviyi planlamak hekimin görevidir. Öncelikle yapılması gereken karaciğer yetmezliğinin nedenlerini araştırmak ve tedavide bunu hedef almaktır.
  • Sarılık (Hepatit A) : Sarılığın özel bir tedavisi yoktur. Yatak istirahati şart değildir. Ancak çok hareketli olmamaya dikkat ederseniz, kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Yeterli miktarda kalori almak önemlidir. Günlük kalorinin çoğunu sabah almak sizi daha rahatlatacaktır. Hiç olmazsa iyileşme döneminde alkolden uzak durmanız sizden istenilecektir. Hem alkol, hem haplar zaten zedelenmiş olan karaciğerinize aşırı yüklenir.
  • Karaciğer Büyümesi (Hepatomegali): Hepatosplenomegali ise karaciğer ve dalak ın aynı anda büyümesidir.Genelde karaciğer büyümesi hastalığının tanısını doktorlar koyar kişi bu hastalığın farkına varamaz.
  • Kaciğer Yağlanması: Alkol alımına bağlı karaciğer yağlanmasında tek tedavi yöntemi alkol alımının kesilmesidir. Asıl konumuz olan alkol dışı karaciğer yağlanmasında ise bugüne kadar 10′dan fazla ilaç kullanılmıştır ancak kesin bir fayda elde edilememiştir. Sadece bir tane ilaç ile hastalardaki yağlanmanın gerilediği ortaya konulmuş olsa da bu ilacın karaciğer yağlanmasında kullanımı için T.C. Sağlık Bakanlığı (veya başka bir ülkenin ) bu konuda ruhsatı bulunmamaktadır.
  • Karaciğer kanseri:  Şüpheleri, bilgisayarlı tomografi, ultrason, karaciğer biyopsisi, manyetik rezonans görüntülemesi ve manyetik rezonans anjiyografisi testleri yardımıyla doğrulanabilir.Karaciğerin iyi işleyip işlemediğine bakmak için kan testi de uygulanabilir.
Çok YetersizYetersizİdare ederİyiÇok İyi (14.117 oy, ortalama: 4,96)
Loading ... Loading ...

Tecrübeni Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Doldurulması gerekli olan alanlar işaretlenmiştir. *

*


+ 5 = onüç

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>