Buradasınız: Anasayfa » Kan Hastalıkları » Kan Uyuşmazlığı Nedir | Nasıl Olur | Tedavisi

Kan Uyuşmazlığı Nedir | Nasıl Olur | Tedavisi

Kan uyuşmazlığı, genel kanının aksine, karı koca arasında değil, gebelik döneminde anne ile karnındaki bebeği arasında söz konusu olabilen normal dışı bir durumdur.

Eşler Arasında Kan Uyuşmazlığı Nasıl Olur ?

Eşler arasında kan uyuşmazlığı sorunu, kadının RH negatif (-), erkeğin de RH pozitif (+) kan grubuna sahip olmasından kaynaklı olan ve genellikle ikinci bebeklerde sıkıntı yaratan bir sorundur. Aralarında uyuşmazlık sorunu olan çiftlerin genellikle ilk bebeklerinde hiçbir sorun gözlenmez ve ilk bebek sağ salim dünyayı gelir. Ancak ikinci gebelik ve sonrasında bebeğin hayatı tehlike altındadır. Annenin RH negatif (-), babanın RH pozitif kan grubu taşımasından husule gelen eşler arasında  uyuşmazlık sorununda, eğer ki bebek baba ile aynı kan grubunu taşıyorsa risk büyüktür. Ancak bebeğin anne ile aynı kanı taşıması yani bebeğin RH negatif (-) olması pek bir sıkıntı yaratmamaktadır. Lakin bu tür durumlar çok nadir görülmekte, genellikle bebekler baba kanını taşıdıkları için gebelik ya düşükle ya da anne karnında ölümle sonuçlanır.

Kan Uyuşmazlığı Tedavisi

Eşler arasındaki uyuşmazlık sorununun tedavisi ve bebeklerin dünyaya sağ salim gelmeleri için ilk doğum sonrası 72 saat içinde anneye koruyucu aşı yapılmalıdır. Anneye yapılan koruyucu aşı ikinci ve sonraki bebeklerin yaşamını büyük oranda korumaktadır. Bebekler babaları ile aynı kan grubuna sahip olsalar dahi koruyucu aşı sayesinde sağ salim doğarlar.
Koruyucu aşının düşüklerden sonra yapılması gerektiğini söyleyen uzmanlar, bazı ekoller doğumdan önce, gebeliğin 28. haftasında RH uygunsuzluğu olan her gebeye aşı uygulanmasını tavsiye etmektedir. RH uygunsuzluğu olan anne adayları İndirekt Coombs adı verilen bir test ile takip altına alınır. Bu test negatif çıkarsa sorun yok, pozitif çıkarsa sorun var demektir. Testin pozitif çıktığı durumlarda ileri tetkikler uygulanır ve gerek görülürse bebeğe anne karnında birtakım müdahalelerde bulunulur.

Etkilenmiş Kan Uyuşmazlığı Hastalığını Önlemek İçin Ne Yapılır?

Anti D iğnesi yaptırmayan kadınlarda özellikle 3-4 doğumdan sonra her bebekte görülmeye başlar. Uyuşmazlık böylece anne vücuduna bir kez yerleşmesinden sonra tedavisi yoktur. Bu nedenle koruyucu önlemler almak çok gereklidir.

Bu hastalık tipine göre belirtiler ve önleyici tedbirler farklıdır. ABO gruplarına ait uyuşmazlık daha hafif geçer, fakat Rh uygunsuzluğu çok ağır hastalıklara neden olabilir. Doğum öncesi izlemeler sırasında her gebe kadının kan grubu doğumdan önce öğrenilmelidir. Rh negatif bulunan annelerin eşlerinin kan grupları da öğrenilerek uyuşmazlık açısından önlem alınmalıdır. Günümüzde yapılan uygulama ile 28 haftalık gebelik sırasında ve bebek kan grubu Rh pozitif olarak bulunursa doğumdan hemen sonra gerekli olan iğnenin yapılmasıyla bu hastalık neredeyse tamamıyla önlenebilmektedir. ABO kan grubu uyuşmazlığı belirtileri bebeklerde çok hafif görülür ve bunun için pratikte iğne yapılması gerekmez.

Uyuşmazlık iğnelerinin yapılmaması daha sonraki gebeliklerde sorunlar çıkmasına neden olabilir. Böyle oluşan bazı ağır durumlarda bebekler anne karnında kaybedilebilmektedir. Ağır uyuşmazlık hastalığı durumlarında anne karnındaki bebekte kansızlık, sarılık, vücudunda su toplanması gibi belirtiler oluşur. Bebek doğduğu anda sarıdır. Bu bebeklerin tedavisi fototerapi (ışık tedavisi) veya kan değiştirilmesi (Exchange transfuzyon) ile yapılmaktadır. Fakat uzun süreli ağır sarılık durumları bebek beyninde ve diğer organlarında geri döndürülemeyen ağır zedelenmelere neden olabilir.

Çok YetersizYetersizİdare ederİyiÇok İyi (1.213 oy, ortalama: 5,00)
Loading ... Loading ...

Tecrübeni Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Doldurulması gerekli olan alanlar işaretlenmiştir. *

*


7 + dört =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>