Buradasınız: Anasayfa » Kadın Sağlığı » Kadın Hastalıkları Nelerdir | Belirtileri | Tedavileri

Kadın Hastalıkları Nelerdir | Belirtileri | Tedavileri

Kadın Hastalıkları: Sadece ya da büyük oranda kadınlarda görülen hastalıklardır. Kadın Hastalıklarının başlıcaları Adet Görememe, Ağrılı Adet, Adet Düzensizliği, Adet, Aşırı Adet Kanaması, Düşük Tehdidi, Dış Gebelik, Rahim Kanseri, Meme Kanseri, Gebelik Sonrası Depresyon, Menopoz, Vajinismus, Miyom, Vajinal Mantar ve Loğusa Hummasıdır.

Uzman.org olarak size önemli kadın hastalıkları ile ilgili bilgiler sunuyor olacağız. Bu hastalıklar nelerdir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Erkek ve kadın arasında fiziksel ve ruhsal olarak birtakım farklar bulunmaktadır. Kadınların özel hallerine özgü bazı rahatsızlıklar vardır. Kadınlara özel hastalıklardan en sık karşılaşılanları hakkında bilgiler vermek istiyoruz.

Önmeli Kadın Hastalıkları

  • VAJİNAL AKINTI: Ergenlik çağından itibaren her kadının mutlaka karşılaştığı vajinal akıntı sorunu fizyolojik nedenlerle ya da bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkıyor. Enfeksiyona bağlı akıntılar Fizyolojik nedenlerin dışındaki akıntılar ise mantar, bakteriyel vajinozis, trikomonas denilen ve bir kısmı cinsel yolla bulaşan (Klamidya, Mykoplazma gibi) enfeksiyonlar nedeniyle oluşuyor.
  • ADET DÜZENSİZLİĞİ: Düzenli bir adet mekanizmasında beyinden salgılanan hormonlar yumurtalıkları uyarıyor ve yumurta hücresi büyümeye başlıyor. Büyüyen yumurta hücresi östrojen ve progesteron üretiyor. Bu hormonların etkisi ile rahim içerisindeki doku gebeliğe hazırlanmak üzere kalınlaşmaya başlıyor. Kadın hamile kalmadığı her ay bu dokuyu yaklaşık 60-80 ml kan ile birlikte atıyor.
  • CİNSEL FONKSİYON BOZUKLUKLARI: Ülkemizde cinsel fonksiyon bozuklukları konuşulmuyor. Bu tür sıkıntıları olan kadınlar doktora genellikle ağrı şikayeti ile başvuruyor. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları, hastaların anatomik problemleri olup olmadığını inceliyor, cinsel ilişki sırasında oluşan fizyolojik değişiklikleri anlatıyorlar.
  • PELVİK AĞRILAR: Miyomlara bağlı ağrılar Miyomlar en sık ağrı ve adet düzensizliği ile belirti veriyor. Rahim duvarında çıkan ve birçok kadında görülebilen bu iyi huylu tümörlerin birçoğunda tedavi gerekmiyor. Ancak makat, idrar torbası gibi organlara baskı yaptığı durumlarda ve büyüdüğünde ağrıya neden olabiliyor. Miyomlar rahim içi dokuya baskı yapması durumunda ise kanama düzensizlikleri görülebiliyor.
  • KISIRLIK: Yaşam koşullarının değişmesiyle oluşan hormonal dengesizlikler, cinsel yolla bulaşan hastalıkların ve endometriozis hastalığının artması, hastaların sosyal yaşantı nedeniyle geç hamile kalmak istemesi, hamilelikle ilgili olumsuzlukların birikmesine ve hamileliğin oluşmamasına neden olabiliyor. Öte yandan hamileliğin oluşması için belli bir sürenin geçmesi gerekiyor.
Çok YetersizYetersizİdare ederİyiÇok İyi (1.058 oy, ortalama: 4,83)
Loading ... Loading ...

Tecrübeni Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Doldurulması gerekli olan alanlar işaretlenmiştir. *

*


+ iki = 3

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>