Buradasınız: Anasayfa » Belirtiler » Kabus Nedir | Neden Görülür?

Kabus Nedir | Neden Görülür?

Uyurken kişiye yoğun bir duygusal rahatsızlık veren rüyalardır. Korku öğeleri içeren bu rüyalar, kimi zaman karabasan şeklinde de oluşabilir. Peki bu rüyalar ve karabasan görmenin nedenleri nelerdir? Kabus bireyin korkuyla uyanmasına yol açan uzun ve korkulu rüyalardır.Korkunç rüyalar diğer rüyalar gibi her zaman REM uykusunda oluşur. Genellikle uykunun ilerleyen REM safhasında görülmektedir. Erişkinlerin yüzde 50’si kabus görmektedir. Bazı kişilerde yaşam boyu korkunç rüyalar görmek sık gerçekleşirken, bazılarında ise bazı hastalık ve stres dönemlerinde gerçekleşmektedir.
Bir görüşe göre ise aslında kabuslar bize büyük ölçüde hizmet ederler. Onları sorun olarak değil bize gönderilmiş hediye olarak algılamalıyız. Her ne kadar canımızı sıksalar da korkunç rüyalar uyarıcı niteliktedir. İçimize attığımız ve hemen çözüm bekleyen bazı problemlerin varlığına dikkati çekerler. Zaten canımızı sıkan bu problemlerin yüzeye çıkmasıyla korkunç rüyalar ortaya çıkar. Eğer kabusların temeline inebilir, sorunlarımızın çıkış noktasını bulabilirsek  korkunç rüyalar görmekten kurtulabiliriz. Uzmanlara göre, aşağıdaki nedenlerle rüyalarımız kabusa dönüşebilir:

 • Kaygı ve Stres: Genellikle travmatik bir olay sonucunda ortaya çıkan kaygı ve stres,  korkunç rüyalar görmenin temel nedenlerinden biridir. Önemli bir ameliyat veya hastalık, sevilen birinin kaybı, kötü bir kazada kurban veya tanık olmak kabus görmenize neden olabilir. Fakat kabusun nedeni sadece travmatik olaylar değil. İşle alakalı veya ekonomik kaygılar, boşanma veya taşınma gibi büyük yaşam değişiklikleri, kısaca gündelik kaygılar da kabus nedeni olabilir.
 • Acı ve Baharatlı Yemekler Yemek: Neyi ne zaman yediğimizin gördüğümüz rüyalar üzerinde büyük etkisi vardır. Acı ve baharatlı yemekler vücut sıcaklığını ve metabolizma faaliyetlerini arttırarak uykuda rahatsız olmanıza sebep olabilir. Bu aynı zamanda yatma vaktinden kısa bir süre önce yemek yiyenlerin genelde korkunç rüyalar görmelerinin de nedenidir.
 • Yağlı Yiyecekler Yemek: Kesin olmamakla birlikte, araştırmalar gösteriyor ki, gün içinde ne kadar yağ oranı yüksek yiyecek tüketilirse, kötü rüya görme olasılığı da o kadar artıyor. Daha çok organik besinlere ağırlık verenler, gün boyu abur cubur tüketenlere oranla daha seyrek kötü rüyalar görüyorlar.
 • Kullanılan İlaçlar: Antidepresan, yatıştırıcı ve uyuşturucu gibi kimi ilaçlar, yan etki olarak kabusa sebep olabilir. Örneğin, bir araştırmada, “Ketamin” adı verilen ve uyuşturucu olarak kullanılan maddeye bakıldığında, kötü rüyalara sebep olduğu anlaşılmıştır. Benzer biçimde, sıtma hastalığının yaygın olarak görüldüğü bir ülkeye seyahat eden bir kişi “Lariam” adı verilen maddeyi kullandığında, ilginç  kötü rüyalar görebilir. Genellikle kabuslar, hap kullanımı kesildiğinde, ortadan kaybolmaktadır.
 • Hastalıklar: Grip gibi ateşli hastalıklar, bazen kabuslara sebep olabilir. Uykuda nefesin kesilmesi ya da çok uyumak gibi diğer uyku bozuklukları da  kötü rüyalar görme sıklığını arttırır.
Çok YetersizYetersizİdare ederİyiÇok İyi (3 oy, ortalama: 5,00)
Loading ... Loading ...

Bir yorum

 1. 26 yaşındayım yaklaşık üç aydır hemen hemen her gün kabus görüyorum genelde gece 3.30 4 sıraları oluyor
  rüyamdanuyanabiliyorum ama kalkamıyorum kıpırdayamıorum bağırıyorum yardır istiyorum sesim dışarıya bağırma şeklinde çıkıyor bunuda görebiliyorum yardım isteme yerine artık bağırmayı deniyorum rüyada olduğumu biliyorum ama uyanamıyorum son zamanlarda rüya içinde rüya görüyorum resmen biri beni kandırıyor uyandığımı sanıyorum bir bakıyorum oda rüyaymış uyku düzeni bozuldu uyumaktan korkar oldum ytaaktan kalkana kadar canım çıkıyor resmen cebelleşiyorum yatakta kan ter içinde uyanıyorum tekrar yatamıyorum odaya gidemiyorum karanlıktan korkar oldum sabahı bekliyorum .rüyamda herhangi bir cisim şekil yok yataktayım aynı şekilde yatıyorum gözlerim açık etrafı görebiliyorum ama kıpırdayamıyorum
  hayatımda önemli sorunlar yok her insanın başına gelebilecek sorunlar skıntılar oluyor gayet normal bence önemli bişi yok sıkıldım bu durumdan bana yardımcı olabilecek bir öneriniz varsa benle paylaşırsanız sevinirim .

 2. Ben geceleri çok sık uyanıyorum ve kabus şeklinde devamlı rüya görüyorum .Sabah kalktığımda bu yüzden hiç dinlenmemiş olmuyorum.Uyandığım zaman evde dolanıyorum tekrar uyuyorum. Yaşım 39 ne önerirsiniz? Teşekkürler.

Tecrübeni Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Doldurulması gerekli olan alanlar işaretlenmiştir. *

*


beş + = 8

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>