Buradasınız: Anasayfa » Böbrek ve İdrar Yolları » İdrar Tahlili Nedir | Sonuçları | Değerlendirilmesi

İdrar Tahlili Nedir | Sonuçları | Değerlendirilmesi

İdrar tahlili, idrar örneğinizin değerlendirildiği bir testtir. Bu tahlili idrar yolu enfeksiyonu, böbrek hastalıkları ve diyabet gibi birbirinden farklı bir dizi hastalık grubunu tespit etmek ve değerlendirmek için kullanılır. İdrar tahlili görünüm, yoğunluk ve idrar içeriğinin incelenmesi gibi işlemleri içerir. Anormal idrar tahlili sonuçları bir hastalık veya rahatsızlığa işaret edebilir. Örneğin, bir idrar yolu enfeksiyonu idrarın berrak değil bulanık görünmesine neden olabilir. İdrarda yüksek protein seviyesi böbrek hastalığının bir işareti olabilir. Bir idrar tahlilinin anormal sonuçları, genellikle sorunun kaynağını ortaya çıkarmak için ek testler ve daha ileri düzeyde bir değerlendirme gerektirir.

İdrar Tahlilinin Değerlendirilmesi

Görsel İnceleme

Laboratuvar teknisyeni idrarın görünümünü inceler. İdrar genellikle berraktır. Bulanıklık veya anormal koku bir sorun olduğunu gösterebilir. İdrardaki kan, idrarın kırmızı veya kahverengi görünmesine neden olabilir. Ayrıca bulanık görünüm bir enfeksiyon belirtisi olabilir.
Çubuk testi

İdrardaki anormallikleri tespit etmek için içine bir çubuk (ince, plastik, üzerinde kimyasal şeritler olan bir çubuk) batırılır. Eğer bazı maddeler varsa ya da normal seviyesinin üstündeyse kimyasal şeritler renk değiştirir. Çubuk testi aşağıdakileri kontrol edebilir:

  • Asitlik (pH): pH seviyesi idrardaki asit miktarını gösterir. Anormal pH değerleri bir böbrek veya idrar yolu bozukluğunun işareti olabilir.
  • Yoğunluk: Yoğunluk veya özgül ağırlık ölçümü, idrarda parçacıkların ne kadar yoğunlaştığını gösterir. Normal yoğunluktan daha yüksek bir değer çoğunlukla altta yatan tıbbi bir durumun değil, dehidrasyonun (su kaybı) bir sonucudur. Böbrek bozukluğunun göstergesi de olabilir.
  • Protein: İdrar protein düzeyleri normalde düşüktür ve bir çubuk testiyle tespit edilemez. Protein miktarındaki küçük artışlar genellikle endişe kaynağı değildir. İdrarda daha büyük protein miktarları bir böbrek sorununun göstergesi olabilir.
  • Şeker: Normalde idrardaki şeker (glikoz) miktarı da tespit edilemeyecek kadar düşüktür. Bu testte yapılan herhangi bir şeker tespiti genellikle şeker hastalığı için kontrol testleri gerektirir.
  • Ketonlar: Şeker gibi, idrarda herhangi bir seviyede tespit edilen ketonlar şeker hastalığı işareti olabilir ve takip testleri gerektirir.
  • Bilirubin: Bilirubin kırmızı kan hücresi yıkımının bir ürünüdür. Normalde, bilirubin kanda taşınır ve karaciğere geçer, burada ortadan kaldırılarak safranın bir parçası haline gelir. İdrarda bulunan bilirubin karaciğer hasarı veya hastalığının göstergesi olabilir.
  • Enfeksiyon kanıtı: Nitrit ve lökosit esteraz bir enfeksiyon sonucu üretilir. İdrarda nitrit ya da lökosit esteraz (beyaz kan hücrelerinin bir ürünü) bulunursa, bu bir idrar yolu enfeksiyonunun işareti olabilir.
  • Kan: Çubuk testiyle idrarda bulunan hemoglobin ya da miyoglobin gibi kırmızı kan hücreleri bileşenleri saptanabilir. İdrarda kan bulunması ek testler gerektirir çünkü bu, böbrek hasarı, böbrek taşları, enfeksiyon, kan hastalıkları ya da mesane kanseri işareti olabilir.

İdrar Tahlili Sonuçları

Özellikle üriner sistem rahatsızlıklarında idrar tahlili çok büyük önem taşır. İdrar tahlilinin sonucuna göre değerlendirme yapılır ve rahatsızlığın teşhisi konur, ayrıca idrar tahlili tedavinin belirlenmesinde ve uygulanmasında da önem taşır. İdrar tahlili yapıldığında başta idrarın yoğunluğu, pH’ı olmak üzere bazı kriterlere bakılır. Önemli kriterlerden bazıları ise idrarda kan, protein, glikoz, keton cisimcikleri vs. çıkışıdır. Bunların her biri ayrı bir rahatsızlığın belirtileridir.

Çok YetersizYetersizİdare ederİyiÇok İyi (1.658 oy, ortalama: 4,83)
Loading ... Loading ...

Bir yorum

  1. ben idrarda ürük asit ölçümü yapmakistiyorum cubuk aldırmak süreti ile bu nasıl olur bir de alikarı nedir nasıl yapılır suya kar bonat katılıp içilmekle olurmu günde kacdefa tabik ediilir bir su bardağı suya ne kadar koyularak içilir böbrek hastasıyım ve kalp hastasıyım zararı olurmu bu isteklerimi bana açıklarsanız memnun olurum saygılar acele cevap bekliyorum

Tecrübeni Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Doldurulması gerekli olan alanlar işaretlenmiştir. *

*


× bir = 6

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>