Buradasınız: Anasayfa » Sağlık İpuçları » hamilelikte idrarda yanma

hamilelikte idrarda yanma

Aradığınız sağlık bilgisine ulaşabilmeniz hedefiyle hamilelikte idrarda yanma alanıyla alakalı kapsamlı incelemeler hayata geçirdik. Siz değerli okuyucularımıza anlaşılır Sağlık ipuçlarını vereceğiz.

bilgiler için Böbrek hastalıkları & idrar yolu bölümlerimizi şimdi ziyaret edin.

Böbrek ve İdrar Yolları ile ilgili “hamilelikte idrarda yanma” ve diğer tüm benzer yazılarımızı görmek için

Hemen Tıklayın

hamilelikte idrarda yanma & Böbrek ve İdrar Yolu Sağlığı verileri

Unutulmamalıdır ki makalelerimizde okuduğunuz bilgiler doktor önerisi dışında denenmemelidir.

hamilelikte idrarda yanma

Böbrek hastalıkları son derece sinsi ve ağrısız seyreden rahatsızlıklardır. Halk arasında genellikle idrarın kanlı gelmesi, idrar yaparken yanma ve acıma, belin iki veya tek tarafında yan ağrıları böbrek hastalığı şikâyetleridir. Böbreklerin işlevlerinin azalması veya kaybolması, ani başlangıçlı Akut veya yıllar içerisinde sessizce Kronikleşebilmektedir.

Böbrek hastalığı belirtileri kişiden kişiye değişebilir. Böbrek hastalığı olan bazı insanlar bile hasta hissediyorum olmayabilir ya da onların belirtileri fark olmayabilir.

Akut ve kronik böbrek yetmezliklerinde tedavi farklıdır. Böbrek yetmezliği tedavisi hastanın özelliğine ve böbrek yetmezliğine yol açan hastalığa göre değişir.

İdrar yolu enfeksiyonlarının tanısı için tam idrar tetkiki ve idrar kültürü yapılır. İdrar yolu enfeksiyonunun tam iyileşmemesi veya sık tekrarlaması halinde, intravenöz piyelogram, ultrason, sistoskopi gibi daha ileri tetkiklere başvurulabilir.

İdrar yolları; böbrek, idrar kanalları, idrar kesesi (mesane) ve idrar çıkış yeri (üretra) nden oluşan bir sistemdir. Vücudumuzdan atıkları atmakta önemli bir rol oynarlar.

İdrar, olağan koşullarda temizdir, yani sterildir. Dıştan ya da kan yolu ile gelen bir mikrobik etkenin idrara bulaşması sonrasında idrar enfekte olur.

En Sık Rastlanan Böbrek ve İdrar Yolları Hastalıkları

hamilelikte idrarda yanma

Addison Hastalığı ; böbrek üstü bezleri adından da anlaşılacağı gibi böbreklerin üstünde, yaklaşık 5 gr ağırlığındaki bezlerdir. Bu bezler hormon sentezlerler. Küçük miktarlarda üretilen bu hormonlar vücut için çok büyük öneme sahiptir.

İdrar yollarının çeşitli sebeplerle mikrop kapması sonucu meydana gelen enfeksiyona idrar yolu enfeksiyonu (idrar yolu iltihabı) denir. İdrar yolları böbrekten başlar, üreter, mesane ve üretra ile dışarıya açılır. Kadınların idrar yolları enfeksiyonuna yakalanma riski erkeklere göre daha fazladır.

Böbreğin normalde yaptığı görevlerini aksatma veya yerine getirememe durumuna böbrek yetmezliği denir. Bu durum geliştiğinde böbreklerin şu görevlerinde önemli aksamalar olur: Sağlıklı bir tek böbrek tüm bu görevleri yerine getirebilir.

Çok YetersizYetersizİdare ederİyiÇok İyi (İlk oy veren siz olun!)
Loading ... Loading ...

Yoruma kapalı.