Buradasınız: Anasayfa » Sağlık İpuçları » hamilelikte böbrek ağrısı

hamilelikte böbrek ağrısı

Okuyucularımızın bilgilenmesi gayesiyle hamilelikte böbrek ağrısı konusunda kapsamlı incelemeler hayata geçirdik. Siz okuyucularımıza detaylı Yaşam püf noktalarını paylaşacağız.

Diğer öneriler için Böbrek hastalıkları & idrar yolu yazılarımızı şu anda okuyun.

Böbrek ve İdrar Yolları ile ilgili “hamilelikte böbrek ağrısı” ve diğer tüm benzer yazılarımızı görmek için

Hemen Tıklayın

hamilelikte böbrek ağrısı diğer Böbrek ve İdrar Yolu Sağlığı gerçekleri

Unutulmamalıdır ki sağlık portalımızda inceleyeceğiniz sağlık tavsiyeleri doktor tavsiyesi olmadığı durumlarda uygulanmamalıdır.

hamilelikte böbrek ağrısı

Böbrek hastalıkları son derece sinsi ve ağrısız seyreden rahatsızlıklardır. Halk arasında genellikle idrarın kanlı gelmesi, idrar yaparken yanma ve acıma, belin iki veya tek tarafında yan ağrıları böbrek hastalığı şikâyetleridir. Böbreklerin işlevlerinin azalması veya kaybolması, ani başlangıçlı Akut veya yıllar içerisinde sessizce Kronikleşebilmektedir.

Böbrek yetmezliğinin tanısı kanda üre veya kreatinin isimli maddelerin ölçülmesi ile mümkündür. İdrar incelemesi, radyolojik yöntemler, kanın biyokimyasal incelemesi ve diğer laboratuvar incelemeleri böbrek yetmezliğinin nedenini anlamaya yöneliktir.

Kronik böbrek yetmezliği belirtileri: Kronik böbrek yetmezliğinin ilk belirtisi “Polidipsi” (çok su içme) “Poliüri” (çok idrar çıkarma) ve “Noktüri” (gece idrara çıkma) biçiminde olabilir. Halsizük, yorgunluk, baş ağrısı, iştahsızlık, özellikle sabah saatlerinde ortaya çıkan midebulantısı, kusma, uykusuzluk, hafif bir nefes darlığı, ağızda kötü bir tad, inatçı hıçkırıklar, solukluk, göz fırlaklığı (egzoftalmi), görme bozuklukları, bilinç bozuklukları gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir.

İdrar yolu enfeksiyonları her yıl milyonlarca kişiyi etkileyen önemli bir sağlık sorunudur. Üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra, vücutta en sık görülen enfeksiyonlar idrar yolu enfeksiyonlarıdır. Kadınlarda, erkeklere kıyasla daha sık görülmektedir.

Çoğu kadında idrar yolları enfeksiyonu riski vardır. Gerçekten de kadınların yarısı, tüm hayatları boyunca en azından bir kez bu enfeksiyonu geçirirler. Hatta bazıları birden çok sayıda da geçirir.

Her beş kadından biri hayatının herhangi bir döneminde idrar yolu enfeksiyonuna (İYE) yakalanır. Bu kadınlardan dörtte biri de 18 ay içinde yeni bir İYE atağı geçirir.

Bazı Böbrek ve İdrar Yolu Sorunları

hamilelikte böbrek ağrısı

İdrarda yanma çoğunlukla kadınlarda görülen ve idrar yaparken yanma ile acı hissi birlikte duyulan şikayettir. Bel soğukluğu, ülser, mesane iltihabı, prostat iltihabı, mesane uru, yumurtalık iltihabı, apandisit idrarda yanma nedenleri olarak düşünülebilir.

Hemodiyaliz, böbrek yetersizliğinde ülkemizde ve dünyada en yaygın olarak yararlanılan tedavi seçeneğidir. Yaklaşık olarak 40 yıldan beri uygulanmaktadır. Yıllar içinde daha etkili olması sağlanmış ve yan etkileri en aza indirilmiştir.

Diyaliz, böbreklerin görevlerini yapamamasından dolayı süzülerek vücuttan uzaklaştırılamayan üre gibi zararlı atıkların vücuttan atılmasını sağlar. Bundan yaklaşık 40 yıl önce, böbrekleri görevlerini yapamayan insanlar genellikle hayatını kaybediyordu. Fakat teknoloji sayesinde, böbrek hastalarının hem yaşam süreleri hem de yaşam kalitesi üst noktalara taşınmıştır.

Çok YetersizYetersizİdare ederİyiÇok İyi (2 oy, ortalama: 1,50)
Loading ... Loading ...

Yoruma kapalı.