Buradasınız: Anasayfa » Göz Sağlığı » Göz iltihabı Nedir | Belirtileri | Tedavisi

Göz iltihabı Nedir | Belirtileri | Tedavisi

Göz iltihabına, göz nezlesi de denir. Tıptaki adı da konjonktivit olarak bilinir. Genellikle ilkbaharda çok görülen bir rahatsızlıktır. Gözde sulanma; kanlanma, batma hissi veya ağrı olabilir. Göz iltihabı olan kişiler ışığa bakarken rahatsız olurlar.

Göz İltihabının Nedenleri:

Toz, duman, aşırı sıcak veya vücut sıvılarından birinin göze yönelmesi, ayrıca göze yapılan herhangi bir darbe de göz iltihabına sebebiyet verebilir.

Göz İltihabından Korunmak İçin Yapmamız Gerekenler:

  • Gözümüzün temizliğine dikkat ediyoruz. Kirli ellerimizi gözlerimize sürmek de bunun çağırıcısıdır.
  • Toz, duman ve şiddetli fırtınadan; fazla ışıktan, kara bakmaktan, aşırı beyaz şeylere bakmaktan, bir şeye aşırı derecede göz dikip bakmaktan, aşırı cinsel temasta bu­lunmaktan, aşın derece tatlı şeyler yemekten, çok ye­mekten özellikle akşam yemeklerden ve ağır şerbetler­den uzak durmak ve iltihaplı göze zararlı olan pırasa, soğan, sarımsak, pazı, mercimek, tuzlu ve sirke gibi ekşi şeylerden sakın­mak gerekiyor.
  • Fazla uyku aynı zamanda fazla uykusuzluk da göz sağlığını olumsuz etkiliyor.Göz iltihabı bitkisel tedavi yöntemler ile göz iltihabından kurtulmayı planlayanlara faydası dokunacak olan bitki kürlerine yer vermek istedik. Gözler her birimiz için oldukça büyük bir öneme sahip olduklarından dolayı gözlerde ortaya çıkan sorunlar oldukça can sıkıcı ve yaşamı olumsuz yönde etkileyici olmaktadır.

Herbalistlerin önerisi olan bu kürler düzenli olarak yapılmalıdır. Kesinlikle tarifin dışına çıkmamanızı önererek sizleri göz iltihabını tedavi edecek kürler ile baş başa bırakıyoruz.

Göz iltihabına bitkisel tedavi

  • Malzemeler: 4 bardak kaynak su ve 1 çay kaşığı sofra tuzu. Hazırlanışı: Dört bardak suyun içine sofra tuzunu ekleyin ve tuz eriyene kadar karıştırın. Ardından gözünüzü bu su ile yıkayın. Bu işlemi günde 3 kez tekrarlayın.
  • Malzemeler: 4 bardak su, 1 çorba kaşığı çay, 1 çorba kaşığı kuru nane. Hazırlanışı: Dört bardak suyun içine çayı ve kuru naneyi ekleyerek bir taşım kaynatın. Ardından süzün ve posasını göz kapaklarınızın üzerine koyun. On beş dakika bu şekilde bekleyerek ardından ılık su ile gözlerinizi yıkayın.
  • Malzemeler: 4 bardak su, 50 gram meyan kökü. Hazırlanışı: : Meyan kökü ve suyu karıştırıp on beş dakika kaynatın. Daha sonra süzün ve günde 3 kez bir çay bardağı bu karışımdan için.

Konjonktivit (Göz İltihabı) Tedavisi

  • Konjonktivit alerjik bir reaksiyona bağlı olarak meydana gelmişse tedavide anti alerjik göz damlaları, bakteriyel sebeple oluşmuşsa antibiyotik damlalar kullanılır.
  • Viral konjonktivit özel bir tedavi olmaksızın genellikle 1 ila 2 hafta içerisinde bazen de 3 haftayı bulan sürelerde kendiliğinden iyileşir. Antibiyotikli göz damlalarının bu virüse etkisi olmamaktadır.
  • Viral konjonktivitin yayılmasının engellenmesi için bazı tedbirlere uyulması gerekir. Eller sık sık yıkanmalı, eller göze değdirilmemeli ve ovuşturulmamalıdır. Ortak eşya kullanımından kaçınılmalıdır. Havlu, yastık kılıfı, göz damlası gibi şeylerin ortak kullanımından kaçınılması gerekir.
  • Viral konjonktivit gözlerde kızarıklık, sulanma, batma, ışığa karşı hassiyet gibi belirtilerle kendini gösterir.
Çok YetersizYetersizİdare ederİyiÇok İyi (1.357 oy, ortalama: 4,79)
Loading ... Loading ...

Tecrübeni Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Doldurulması gerekli olan alanlar işaretlenmiştir. *

*


dört + 9 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>