Buradasınız: Anasayfa » Felç » Felç Nedenleri

Felç Nedenleri

Kalıcı felç durumları çoğu kez önceden kendini belli eder. Genelde vucudun bir yarısında geçici kuvvet kayıpları izlenebilir. Bunlar bir kaç dakikadan bir kaç saate kadar uzayabilir. Hatta 24 saati bile bulabilir. Geçici felç süreleri uzadıkça kalıcı felç ihtimalinin sıklığı da artar. Felçdeki öncü belirtiler her zaman kuvvet kaybı şeklinde olmaz bazende geçici konuşma bozukluğu, geçici hafıza kaybı ya da geçici görme kaybı şeklinde de izlenebilir. Geçici iskemik atak olarak adlandırılan bu belirtiler hiç bir iz bırakmadan en fazla 24 saat içinde kaybolurlar. Yapılan araştırmalara göre eğer önlem alınmasa ve tedavi uygulanmassa böyle geçici iskemik atak belirtileri gösterenler 1-2 yıl içinde felç olmaktadırlar. uzman.org sizin için araştırdı.

Felcin öncü belirtilerini çok önemsemek ve daha felç gelmeden tedaviye başlamak, özetle koruyucu tedavi uygulamak, bu kişilerde olası felç hastalığının gelişmemesi konusunda çok önemlidir. Zira felç geldikten sonra bir daha asla eski sağlığına dönemeyecek, hatta bazı kişiler ilk dönemlerde hayati tehlike yaşayabileceklerdir. Bugün hastanelerimizin yoğun bakım üniteleri felç hastaları ile doludur. Hem bireysel hem de ülke ekonomisi açısından, koruyucu tedaviyi çok ön plana çıkarmamız gerektirmektedir.

Beyini besleyen iki önemli damar sistemi vardır. Bunlardan biri ön taraftaki şah (karotis) damarlar, diğeri ise nisbeten daha arkadan beyine giriş yapan vertebrobaziler sistemle ilgili damarlardır. Karotis sistemi, vertebrobaziler sistemden çok daha fazla önemlidir. Karotis sistemini ilgilendiren felçler tabiatıyla çok daha önemlidir. Bu iki damar sisteminin geçici iskemik atakları da farklı belirtiler arz eder.

Geçici iskemik ataklar henüz kollateral yani tolere edici damarlar gelişmediği için orta yaşlarda daha tehlikelidir ve kalıcı felçle sonuçlanma ihtimali yüksektir.  65 yaş ve daha ileri yaşlarda ise nisbeten gelişen kollateraller nedeniyle kalıcı felç ve hayati tehlike biraz daha düşüktür. Ancak şurası unutulmamalıdır ki, özellikle karotis sistemle ilgili felç hastalığında her zaman hayati tehlike söz konusudur.

Ancak asıl olan gerek felç gerekse geçici iskemik atak gelişmesine zemin hazırlayan risk faktörlerini ortadan kaldırmaktır.  Söz konusu risk faktörlerini şöyle sıralayabiliriz;

  • Doğumsal olarak damarların yapısı
  • Hipertansiyon
  • Damar Sertliği
  • Kalp kapak hastalıkları
  • Kolesterol , trigliserit
  • Sigara içme
  • Şeker hastalığı
  • Alkol Bağımlılığı
Çok YetersizYetersizİdare ederİyiÇok İyi (1 oy, ortalama: 5,00)
Loading ... Loading ...

Tecrübeni Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Doldurulması gerekli olan alanlar işaretlenmiştir. *

*


iki × 9 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>