Buradasınız: Anasayfa » Ağız ve Diş Sağlığı » Evde Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır

Evde Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır

Diş beyazlatma işlemi insanların çoğuna başarılı ve kalıcı olarak uygulanabilmektedir. İşlem sonrasında zamanla dişlerin beyazlığının yaklaşık %20′sini kaybetmesi normaldir. Böyle bir durumda ilk beyazlatma işleminden 6 ay sonra 1 kez daha beyazlatma yapılırsa sorun kalmamaktadır. Evde diş beyazlatma nasıl yapılır birlikte bakalım:

Evde diş beyazlatma günde 7 saat (genelde gece uykudayken) uygulama ile bir kaç hafta sonunda istenen sonuç alınabilmektedir. Günlük uygulama süresi arttırılarak daha kısa sürede sonuç alınabilir.

Tedavi esnasında sıcağa ve soğuğa karşı duyarlılık oluşabilir, fakat bu durum tedavi bittiğinde geçmektedir. Diş Beyazlatma ücret olarak alt ve üst çenenin tamamı için ortalama 250 TL’den başlamaktadır. Evde Beyazlatma için kullanılan ürünler ise fiyat bakımından çok geniş bir aralıktadır ve güvenilir ürünleri kullanmaya dikkat etmek gerekir.

Evde Diş Beyazlatma dışında bilmeniz gerekenler

 • Beyazlatma işlemi yaptıran birçok insan bulunmaktadır. Ağartma işlemi sırasında beyazlatıcı jelin diş etlerine sızmasını önlemek için diş kalıpları kullanılır. Bazı durumlarda diş kalıbının dişlere uygun olmaması sebebiyle sızma olur ve diş etlerine tahrişe sebep olur. Bu tür bir duruma maruz kaldıysanız diş beyazlatma yapmaktan kaçınmanız gerekir.
 • Diş beyazlatma programınızı tamamlamış olsanız da tükettiğiniz yiyecek ve içeceklere dikkat etmelisiniz. Dişleriniz beyazlatma işleminden sonra daha kolay leke ve pas kazanabilir. Beyazlatma işleminin hemen sonrasında koyu renkli yiyecek ve içeceklerden uzak durun. Kahve, içildikten sonra dişlerde renk bozulmasına neden olan içecek tiplerinden en önde gelenidir.
 • Tütün, kahve ve güçlü kimyasal içeriğe sahip bazı gıda ve içecekler dişlerde boyamaya sebep olarak kalıcı diş zararlarınsa neden olurlar. Bu nedenle parlak ve beyaz bir dişe sahip olmak için bu tür gıdalardan uzak durulması gerekir.
 • Somurtan bir yüz ile güne başlamak size iyi bir şans getirmeyebilir. Güzel bir güne başlamanın en iyi yolu güzel bir gülüşe sahip olmanızdır. Güzel bir gülümseme ise parlak beyaz dişler ile mümkün olur.
 • Eğer birey dişlerinin formundan memnun ise, renginden memnun değilse diş beyazlatma en koruyucu yöntemdir. Dişlerimizin beyazlıkları her zaman sağlık ve estetiğin vazgeçilmez unsuru olarak kabul edilmiştir.
 • Diş beyazlatmaya başlamadan önce bir ağız muayenesi şarttır. Bu muayenede ağız içerisindeki dolgular, porselen kaplamalar, çürükler ve minedeki çatlaklar belirlenmelidir.
 • Bazı ülkelerde daha etkili diş beyazlatma yapabilmek için diş beyazlatma ürünlerinde 20 kat daha fazla konsantrasyon içeren ürünler kullanılır. Ancak diğer ülkelerde diş ve diş etleri için zararlı etkileri ve bazı dezavantajları olduğu için tüketicileri korumak adına kendi pazarlarında satılmasına izin vermezler.
 • Evde diş beyazlatma ikinci seçenek olarak öne çıkmaktadır. Herhangi bir eczaneden alacağınız diş beyazlatma ürünü ile kendiniz evinizde uygulama yapabilirsiniz. Bu ürünler genellikle hidrojen peroksit içeren jel ya da başka bir materyal olabilir. Ayrıca ağız koruyucu bir kalıpta bu setler içinden çıkmaktadır.
 • Kabartma tozu: Bir diğer doğal diş beyazlatma yolu ise kabartma tozudur. Sodyum bikarbonat yöntemine benzer şekilde, kabartma tozunu bir parça balla karıştırın ve bu karışımla dişlerinizi fırçalayın. Kabartma tozunun tadı kötü olsa da, buna değdiğini göreceksiniz.
 • Günde en az 2 kere dişler fırçalanmalı.
 • Dişlerinizi günde en az iki kez fırçalayın ve aralarını diş ipiyle temizleyin. Aksi takdirde dişlerinizde plak oluşur ve diş renginizde bozulmalar meydana gelir. Diş ipi kullanımı özel bir itinayla yatağa gitmeden önce yapılmalıdır. O gün oluşabilecek plakları gece uyumadan diş ipi kullanarak temizleyebilirsiniz.
 • Kişisel onarım bir insan için en önde gelen unsurlardan birisi olmuştur. Baktığımız zaman kişisel onarımı gayet yerinde olan bir insan özgüven açısından da daha içinde olabilmektedir. Özgüvenin ise insan hayatında ne kadar önemli olduğuna değinmek bile ne kadar zaman kaybı olduğunu anlayabiliriz.
 • Diş lekelenmelerine karşı diş yüzeyinize vazelin sürtün. Vazelin pek hoş tatmasa da dişlerinizi birkaç saat boyunca leke ve paslanmalara karşı korur.
 • Havuç, brokoli ve salatalık gibi sebzeler doğal diş temizleyicileridir.
 • Dişlerinizi beyazlatmak için, 1 tatlı kaşığı karbonatı, bir tutam tuzla karıştırarak içine birkaç damla sirke ekleyin. Diş fırçanızın üzerine sürerek, dişlerinizi fırçalayın.
Çok YetersizYetersizİdare ederİyiÇok İyi (238 oy, ortalama: 4,85)
Loading ... Loading ...

Tecrübeni Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Doldurulması gerekli olan alanlar işaretlenmiştir. *

*


7 − = üç

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>