Buradasınız: Anasayfa » Dolaşım » Ekstrasistol Nedir | Nedenleri | Tedavisi

Ekstrasistol Nedir | Nedenleri | Tedavisi

Ekstrasistol , insan kalbinin normalin dışında yavaş veya hızlı şekilde atması anlamına gelir. Hasta, kalbinin düzensiz attığından, iki atış yapıp bir durduğundan şikâyet eder. Kabinde kuşkanatlarının çırpıntısı gibi bir his duyduklarını ifade ederler.

Ekstrasistoller, kişiyi endişelendirse de genelde zararsızdır. Her Eestrasistol şikâyeti mutlaka ciddi bir kalp hastalığının belirtisi anlamına gelmez. Genelde bir süre sonra kendi kendine yok olurken, birkaç yıl sonra tekrar görülebilir. Bu şikayet ile birlikte hasta, göğüs ağrısı, baş dönmesi, ruhsal sıkıntı, bayılma, zayıflama, iştahsızlık, çok fazla terleme, çok su içme gibi şikayetler görülmüyorsa ve daha önceden teşhis edilmiş bir kalp damar hastalığı yoksa çok endişe edecek bir durum yoktur. Ancak yinede hafife alınmamalı ve doktora gidilmelidir. Sigara bırakmak, alkol, kahve, çay tüketimini azaltmak, gece uykusunu almak  bu soruna çözüm olabilir. Söz konusu çarpıntı için asla bilinçsizce çarpıntı ilaçları kullanmayın. Zira bu rahatsızlık öldürmeyebilir ancak bilinçsizce kullanılan çarpıntı ilaçları öldürebilir.

Ekstrasistol nedenleri:

  • Anksiyete gerginlik sık görülen çarpıntı nedenlerinden biridir. Olağan dışı bir stresiniz veya üzerinizde duygusal veya fiziksel aşırı bir yük varsa çarpıntı olabilir. Gerginliğe bağlı çarpıntılar stres nedeninin ortadan kalkmasıyla kaybolur.
  • Bazı ilaçlar (mesela antidepresanlar, hormon ilaçları vb.) neden olabilirler.
  • Çarpıntı olduğunda nabzınıza bakarak kalp atışınızı sayın ve düzenli olup olmadığına, çarpıntının dakikada kaç kez geldiğine bakın. Bu bilgiler daha sonra teşhis koymak açısından doktorunuzun çok işine yarayacaktır. Bakınız:nabız kontrolü nasıl yapılır?

Ekstrasistol Tedavisi:

Tedavisi için öncelikle doktorunuzla bu rahatsızlığa sebep olabilecek hayatınızdaki durumları paylaşın. Doktorunuz gerekli fiziki muayeneleri, tetkikleri yaptıktan sonra size uygun tedavi yöntemini sunacaktır. Bunların dışında Ekstrasistol tetiklememek için stresiz bir yaşam tarzına geçmek, sigara, alkol, kahve tüketimini bırakmak, günde mutlaka 8 saat gece uykusu almak  tedavisi için faydalı olacaktır.

Çok YetersizYetersizİdare ederİyiÇok İyi (620 oy, ortalama: 4,85)
Loading ... Loading ...

Bir yorum

  1. Ekstrasistol hemen herkeste olabilen ancak 100 kişiden birinin hissetiği arka arkaya 2 atımın olduğu ve 2.atımın bıraktığı boşlukta atım olmaması durumudur.En önde gelen sebepler;aşırı sigara ve alkol alımı,yorgunluk,hormanel bozukluklar,Trioid bezinin fazla ya da az çalışması,kalp yetmezliği dir..Sayfalarınız ciddi ve çok düzenli; tebrik ederim.

Tecrübeni Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Doldurulması gerekli olan alanlar işaretlenmiştir. *

*


4 + = yedi

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>