Buradasınız: Anasayfa » Kemik-Kas » Düz Taban Nedir | Belirtileri | Tedavisi

Düz Taban Nedir | Belirtileri | Tedavisi

Düz Taban Nedir ; ayağın iç tarafındaki açıklığı aşağı bakan kavisin düzleşmesiyle, ayak tabanının tümüyle yere basması haline düztabanlık denilmektedir. Ortopedik bir hastalıktır. Tabandaki bu çöküklük doğuştan olabileceği gibi, sonradan da kazanılmış olabilir. Raşitizm, ayağa gelen darbeler, ayak kemiklerindeki eklem iltihapları, ayaklara fazla yük binmesi taban çöküklüğünü sonradan oluşturan nedenlerdir. Tabanın çökmesi hiçbir belirtiye ve rahatsızlığa neden olmayacağı gibi, kendine özgü bazı yakınma ve işaretler de yaratabilir. Ayakta durmayla ağrı olabilir. Bu ağrı genellikle diz, kalça ve bele yansır. Baldır kaslarında sertlikler olur. Ayak bileği hareketlerinde sınırlamalar, tabanında nasırlar olabilir. Topuk kemiği dışa doğru yatabilir. Ayakkabı pençesinin iç kısımları ve topuklar zamanından Önce aşınır. Hafif vakalarda, ayak kaslarını kuvvetlendirecek hareketler yararlıdır. İlerlemiş vakalarda ortopedik ayakkabılar kulanümalıdır. İleri derecede şekil bozukluğu olan ayaklar için cerrahi girişimler düşünülebilir.

Düz Taban Belirtileri

Bu hastalığın belirtileri erken yorulma, ayaklarda sık ağrı, içe basma ve dizlerin birbirine çarpması ve bununla birlikte bel ağrıları görülmektedir. Yaş ilerledikçe ise; ayaklarda şekil bozukluğu ve bel kısmında kireçlenme görülür. Ayrıca yürümede bozuklukta görülebilmektedir.

Düz Taban Tedavisi

Düztabanlık tedavisinde; ilk tedavi yöntemi ayakkabı değişikliğidir. Ayakkabı tabanı destekleyici ayağın şeklini düzeltici tabanlar kullanılabilir. Bu değişiklikle sorun giderilmiyorsa cerrahi müdahaleyle ayağın şekli düzeltilebilir.
Çocuklarda düztabanlık ise yanlış yürüme problemleri, aşırı hızlı yada yavaş yürüme gibi problemlerle ortaya çıkar. Çocuklukta kullanılan doğru ayakkabılar bu problemin çözümü için en doğru tedavi yöntemidir. Düztaban olan kişiler, ayakkabı seçerken içi doldurulmuş ayağa destek veren ayakkabı seçilmelidir. Kişiler yumuşak topuklu ayakkabılar giymelidirler. Çok topuklu ayakkabılar bel rahatsızlıklarına, az topuklular ise diz ağrılarına neden olabilir. Ayrıca geniş ayakkabılar tercih edilmeli, ayakkabının ön bölümü ayağı sıkmayacak şekilde olmalıdır.
Hasta kişiler günlük ayakkabılarda ayağın iç doluluğunun olduğu esnek ayakkabılar tercih etmelidirler. Spor ayakkabılar da ise yumuşaklık ve destek arttırılmalıdır.

Çok YetersizYetersizİdare ederİyiÇok İyi (3 oy, ortalama: 5,00)
Loading ... Loading ...

2 yorum

  1. cok tewekkurler….

  2. benm kızım düz taban ayagi içe dönük her gün ağrıyor.taban yaptırdk ayakkabı yaptırdık çözüm olmadı .ne yapabiliriz .lütfen cevap yazın .şimdiden teşk.

Tecrübeni Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Doldurulması gerekli olan alanlar işaretlenmiştir. *

*


sekiz × = 32

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>