Buradasınız: Anasayfa » Ağız ve Diş Sağlığı » Diş Teli Nedir | Kullanımı | Tedavisi | Fiyatları

Diş Teli Nedir | Kullanımı | Tedavisi | Fiyatları

Diş teli bağlamında, ağız ve diş sağlığı konusunda gelişen teknikler sayesinde diş yapınızdaki çapraşık dişlerin tedavisi artık çok kolay. Özellikle çocukluk döneminde başlayan ve geç kalınmış diş bozukluklarında uygulanan ortodonti tedavileri  ile diş kusurları sorun olmaktan çıkıyor. Ömür boyu ağız ve dişlerindeki bozuklukla yaşamak istemeyenler sağlam dişlerini çektirmek, yerine protez yaptırmak zorunda değil. Diş Teli tedavisi dişlerin görünen yüzeyine ya da ağız boşluğu tarafına uygulanabiliyor. Dış yüzeye metal braketlerin yanı sıra şeffaf olanları takılabiliyor.

“Hatta meraklısına altın braket bile yapılıyor. Bu konuda en çok talep Arap ülkelerinden geliyor. dişin iç yüzeyine takılanlarda tedavi birkaç ay daha uzun sürüyor. Çocuklar genellikle ebeveynleri tarafından tedaviye zorlanırken, erişkinler kendi rızalarıyla geldikleri için tedaviye uyumları daha yüksek. Tek sorun ilk birkaç gün süren ve ilaç kullanmayı gerektirebilen ağrılarda. Yetişkinlerin ağrı toleransı çocuklardan daha az.”

Ortodonti tedavinin implant uygulamalarında da yeri var. implant yapılacak bölgenin iki yanındaki dişlere tellerle müdahale ediliyor. Eğilme, çarpılma düzeltiliyor. Boşluğa da implant yerleştiriliyor. Bu arada bu tedaviyi yaptıranların ağız temizliğine çok önem vermeleri gerekiyor.

Ortodonti sadece estetik amaçlı yapılmıyor. Dişlerin çapraşık olması ya da çenenin kapanmasında bozukluk, yüzde ciddi ağrılara yol açabiliyor. Nedeni çapraşık dişin çene kemiği üzerine ek yük bindirmesi.

Incognito Lingual Tedavi (Görünmez Diş Teli)

Yetişkinlerde ve gençlerde çapraşık dişlerin ortodonti tedavi sürecinde kullanılan incognito, dünyada en yaygın şekilde kullanılan lingual tedavi sistemidir. Dişlerimizin arka yüzeylerinin fizyolojik yapısından kaynaklanan girinti çıkıntılardan dolayı hem klinikte indirekt uygulamayı hem de laboratuvar aşamalarını gerektirir. Özellikle estetik görünüm açısından kaygı taşıyan tüm hastalarda kullanılabilir. Bu sistem braketlerin dişlerin ön yüzeyi yerine, arka yüzeyine yapıştırılması suretiyle onların tamamen görünmez olmasını sağlayan bir tekniktir.

Diş yüzeyinde görünmez olması sebebi ile temizlenmesi kolay olan bu aparat, hastanın daha rahat kullanmasına yönelik tasarlanmıştır. Estetik kaygı oluşturmadığı için hastalar için uygundur. Kullanılan teller ve braketler her hastaya ayrı hazırlandığı için bilgisayarlı dizayn teknikleri ile üretilirler.

Diş Teli Kullanımda Bunlara Dikkat!

İlk zamanlarda dile yakın bir bölgeye yerleştirilmesi sebebiyle dil apreye alışıncaya kadar bazı sıkıntılar yaşanabileceğini belirten Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, hastanın konuşma zorluğu çekebileceğini ve dilde ilk zamanlar kızarıklıklar ve ağrılar olabilir. Dillin apreye alışmasından sonra bu sorunlar ortadan kalkar.

Tedavi sırasında öncelikle sert gıdalar tüketilmemeli, ön dişlerle ısırma ve baskı oluşturabilecek çiğneme yapılmamalıdır. Yumuşak gıdalar tüketilmeli ve besinler küçük parçalara ayrılmalıdır. Ayrıca ağız hijyeni iyi sağlanmalı, dişler düzenli fırçalanmalıdır.

Diş telinin yaşı var mı  ?

Çocuklarda diş telinin takılması  5 yaşından önce tavsiye edilmez.Çocuklar için 8 yaş sonrasıidealdir. Büyüklerde ise diş teli taktırmanın herhangi bir yaş sınırı yoktur.

Diş teli fiyatları

Diş teli ücretleri 2.000 – 2.500 TL arasında değişmektedir.  SKG ve BAĞ-KUR,  diş teli taktırmayı  lüks saymasından  dolayı  sadece  18 yaş altı için ödeme yapıyor. SGK içerisinde birçok gelişme olmaktatır. Daha güncel bilgi için hastanenize başvurunuz.

Çok YetersizYetersizİdare ederİyiÇok İyi (1.101 oy, ortalama: 4,64)
Loading ... Loading ...

Tecrübeni Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Doldurulması gerekli olan alanlar işaretlenmiştir. *

*


× 1 = dört

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>