Buradasınız: Anasayfa » Ağız ve Diş Sağlığı » Diş Eti Kanaması Nedir | Nedenleri | Tedavisi

Diş Eti Kanaması Nedir | Nedenleri | Tedavisi

Diş Eti Kanaması, ihmal edilmemesi gereken bir rahatsızlıktır. Uzman.org olarak sizlere bu hastalıkla ilgili detaylı bilgiyi sayfalarımızda sunacağız.

Sağlıklı diş eti gülkurusu pembe renkte, sıkı kıvamlı, mat ve yüzeyi portakal kabuğu gibi pütürlüdür. Diş fırçalama sırasında veya sert besinler yerken ya da kendiliğinden kanamaz. Diş eti kanaması, diş eti iltihabının (gingivitis)  ilk ve en önemli belirtisidir. Diş eti iltihabının diğer belirtileri diş etlerinde şişlik, renk değişikliği, parlaklık ve ağız kokusudur. Bu belirtiler hafife alınır ve diş etleri tedavi edilmezse enfeksiyon ilerler ve  daha derin dokuları yani dişi tutan kemiği, dişi kemiğe bağlayan lifleri deforme edebilir. Bu durum periodontitis adını alır ve bu hastalıkla çürük olmayan dişler bile sallanıp düşebilir.

Diş Eti Kanaması Nedenleri Nedir?

  • Diş eti iltihabının en önemli sebebi doğru ve düzenli ağız bakımı yapılmamasına bağlı olarak dişlerimiz üzerinde biriken “Mikrobiyal Dental Plak” adı verilen beyaz renkte ve içinde milyonlarca bakteri yaşayan birikintilerdir. Bu birikintiler ağız içindeki dişler üzerinden doğru teknikle ve yeterince uzaklaştırılamaz ise  diş eti iltihaplanır ve  tükürük içinde bulunan minerallerin de etkisi ile sertleşir ve diş taşlarını oluşturur.
  • Diş taşları yaygın inanışın tersine kendiliğinden oluşmaz veya vücut tarafından yapılmaz.
  •  Bu nedenle diş etlerimizde, diş fırçalarken veya kendiliğinden oluşan bir kanama fark ettiğimizde vakit kaybetmeden bir diş hekimine başvurmamız gerekmektedir. Eğer ağız bakımı eksikliğinden kaynaklanan bir diş eti iltihabına sahipseniz yapılacak tedavi oldukça basittir. Öncelikle diş hekiminiz tarafından diş taşlarınız temizlenmelidir ve size kapsamlı olarak doğru ağız bakımını nasıl yapmanız gerektiği anlatılmalıdır.
  • Diş taşı temizliği kesinlikle dişlere ve diş etlerine zarar veren bir tedavi yöntemi değildir. Gereken aralıklarla yapılmasında hiçbir sakınca yoktur. Eğer diş eti iltihabı, erken dönemlerde teşhis edilirse, yapılacak tedavi oldukça basittir. Başlangıç tedavisi, gingivitisi kontrol altına alacaktır. Diş taşı temizliğinden sonra hekiminizin önereceği gibi günde en az iki kere (sabah – akşam) dişler fırçalanmalı ve bir kez (akşam) diş ipi kullanılmalıdır. Bu şekilde diş etlerinizin yeniden hastalanmasını kolaylıkla önleyebilirsiniz. Bütün bunlara ek olarak 6 ayda bir düzenli olarak diş hekiminize kontrole gitmeniz yeniden bir sorun oluşursa erken teşhisi kolaylaştıracaktır.
  • Unutmayın ki diş eti kanaması normal bir durum değildir ve diş eti hastalıkları sadece ağız sağlığımızla değil genel sağlığımızla da yakından ilgilidir. Bu nedenle ihmal edilmemelidir.
Çok YetersizYetersizİdare ederİyiÇok İyi (1.434 oy, ortalama: 5,00)
Loading ... Loading ...

Tecrübeni Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Doldurulması gerekli olan alanlar işaretlenmiştir. *

*


− 7 = iki

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>