Buradasınız: Anasayfa » Ağız ve Diş Sağlığı » Dil Kanseri Nedir | Belirtileri | Tanısı | Tedavisi

Dil Kanseri Nedir | Belirtileri | Tanısı | Tedavisi

Dil Kanseri : Dil kaslardan yapılmış bir organdır. Ağız içindeki hareketli kısmına “corpus lingua“, sabit olan kısmına ise dil kökü denir. Dilin üst kısmına dil sırtı (dorsum lingua) denir. Dilde bulunan ve papilla adı verilen bazı yapılar tat duyusu ile ilgilidir. Bu yapılar ay­rıca gıdaların parçalanmasında mekanik et­ki sağlarlar. Dilin iç ve dış kasları vardır. İç­te olanlar; dil ucunu yukarıya kaldırır, dil ucunu aşağıya indirir, dili kalınlaştırır ve di­li yassılaştırır. Dışta olanlar ise dil yukarı ar­kaya çeker, dili yukarıya çeker, dili dışarıya kaçmasını engeller ve dili ar­kaya aşağıya çeker.

Dil Kanseri Belirtileri

Ekseri dilin yan tarafında ortaya çıkan ve hızla yayılan kanser, dil üzerinde ağrısız krater tarzında yara ile kendini belli etmektedir. Dil kanserinin belirtisi sayılan bu yara bazen açılmadan dil içinde sertlik veya ağrısız kitle şeklinde görülmektedir. Beyaz veya kırmızı renkli kabarıklıklar, boyunda şişlik, ağrı, kanama, kulak ağrısı, yutma ve konuşma bozukluğu dil kanserinin belirtileri arasındadır.

Dil Kanseri Tanısı

Kulak-burun-boğaz muayenesi yapı­lır. Dil üzerindeki yaradan veya kitleden bi­yopsi alınarak kanser tanısı konur. Bu iş­lem lokal veya genel anestezi altında yapı­labilir. Özellikle Manyetik Rezonans Gö­rüntüleme tekniği tümörün büyüklüğü ve yaygınlığı hakkında bilgi vericidir. Bilgisa­yarlı Tomografi de uygulanabilir. Kan test­leri tanı koydurucu değildir. Kanser tanısı konduktan sonra kanserin evrelemesi yani tümörün büyüklüğü ve ne kadar yayıldığı ortaya konur. Evrelendirme en iyi tedavi şeklinin belirlenmesi ve hasta­lığın tedavi sonrası seyir ve sağ kalım açı­sından bilgi edinilmesi yönünden son dere­ce önemlidir. Evrelendirmede tümörün bü­yüklüğü, boyundaki lenf düğümlerine ve vücudun diğer organlarına yayılımına (metastaz) bakı­lır.

Dil Kanseri Tedavisi

Dil kanseri tedavisi kanserin büyüklüğüne ve yayılma derecesine bağlı olarak şekillenmektedir. Dil kanserinin erken evrelerde fark edilmesi ile cerrahi veya radyoterapi (ışın tedavisi) tedavi seçenekleri bulunur. İlerleyen vakalarda ise cerrahi operasyonlara ek olarak radyoterapi de tedaviye eklenir.

Çok YetersizYetersizİdare ederİyiÇok İyi (2.072 oy, ortalama: 4,84)
Loading ... Loading ...

Tecrübeni Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Doldurulması gerekli olan alanlar işaretlenmiştir. *

*


× bir = 6

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>