Buradasınız: Anasayfa » Kan Hastalıkları » Demir Eksikliği Anemisi Nedir | Nedenleri | Belirtileri | Tedavisi

Demir Eksikliği Anemisi Nedir | Nedenleri | Belirtileri | Tedavisi

Demir eksiliği anemisi tanım olarak düşük miktarda demire bağlı olarak kanın kırmızı hücrelerindeki azalma; yani kansızlıktır. Aneminin en sık görülen şekli ise bu hastalıktır. Kadınların yüzde 20’si, gebe kadınların yüzde 50’si ve erkeklerin yüzde 3’ü bu duruma maruz kalmaktadır.

Demir Eksikliği Anemisi Nedenleri

  • Yetersiz demir alımı: Gıdalarla dışarıdan alınan demirin yetersizliği halinde oluşur. Vejeteryan beslenme, yanlış uygulanan zayıflama rejimleri ve yeme bozuklukları da anemiye neden olan sebeplerdendir.
  • Doğumla ilgili nedenler: Prematürelik ve çoğul gebelikler anemiye neden olabilir.
  • Demir gereksiniminin arttığı durumlar: Ülser kanamaları, kadınlarda adet kanamaları gibi akut veya kronik kan kaybı , parazit enfeksiyonlar, özellikle yaşamın ilk yılı ve adelosan dönemi gibi hızlı büyüme dönemlerinde demir gereksinimi artmakta ve anemiler görülebilmektedir.
  • Diğer: Demirin emilim bozuklukları Kronik ishaller, kronik enfeksiyonlar, sindirim sistemi anomalileri, malabsorbsiyon sendromu gibi demir emiliminin bozulduğu durumlarda anemi görülebilir.

Demir Eksikliği Belirtileri

Halsizlik, iştahsızlık, çabuk yorulma, baş ağrısı, baş dönmesi, çarpıntı, nefes darlığı, huzursuzluk gibi genel; tırnaklarda kolay kırılma, tırnaklarda uzunlamasına kabarık çizgiler, düzleşme ve çukurlaşma, dil papillalarında düzleşme, dilde yanma, ağız köşelerinde ülserasyon ve fissurlar ile yutma güçlüğü gibi özel belirtileri vardır.

Demir Eksikliği Tedavisi

Aneminin nedenlerinin iyi araştırılması gerekir. Altta yatan neden bulmadan rastgele demir ya da vitamin vermek, kan transfüzyonu yapmak, teşhisin gecikmesine, hastanın probleminin ilerlemesine yol açabilir.

Demir eksikliği olan bebek ve çocuklarda zeka gelişimi ve koordinasyon bozulur, dikkat ve algılama azalır, büyümede gerilik olur. Bu rahatsızlıkla enfeksiyonlara duyarlılık artar, tırnak-deri-mukoza değişiklikleri ortaya çıkar. Gebelerde morbidite ve mortalite, bebek ölümleri oranı, düşük doğum ağırlıklı bebek dünyaya getirme ve enfeksiyonlara yakalanma riski artar. Bağışıklık sistemi bozulur. Bu Anemi olan bireylerde hava kirliliğine bağlı olan kurşun zehirlenmelerine duyarlılık artar.

Çok YetersizYetersizİdare ederİyiÇok İyi (6.290 oy, ortalama: 4,93)
Loading ... Loading ...

Tecrübeni Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Doldurulması gerekli olan alanlar işaretlenmiştir. *

*


üç + 3 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>