Buradasınız: Anasayfa » İç Hastalıkları » Dalak şişmesi Nedir | Nedenleri | Belirtileri | Tedavisi

Dalak şişmesi Nedir | Nedenleri | Belirtileri | Tedavisi

Dalak şişmesi ; Dalağın büyümesine neden olan çok ciddi bir dizi hastalık vardır ama yaygın anlaşılan haliyle dalak şişkinliği sadece efor kapasitesi sınırını ya da yeterince antremanı olmayan kişilerde ağır eforlardan sonra ortaya çıkan genellikle sol kaburga altında ağrı ile birlikte kendini gösteren ve istirahat sonrası kaybolan bir yakınmadır. Hekimler için bu durumun çok önemli, çok büyük bir klinik değeri yoktur ama dalağın giderek büyüyor olması ya da dalağı büyüten hastalıkların varlığı durumunda tabii çok detaylı bir inceleme yapmak gereklidir.

Dalak şişmesi Nedenleri

Dalağın görevleri arasında bağışıklık sistemini desteklemek de bulunmaktadır. Vücutta meydana gelen bazı hastalık durumlarında, mikroplarla savaşılır. Bu sayede kan ve lenf sistemi etkilendiğinden dalak şişebilmektedir. Dalak şişmesinin daha birçok hastalık nedeni bulunmaktadır. Bu hastalıklara örnek olarak sıtma, frengi, tifo, enfeksiyon, tümör, karaciğer hastalıkları, parazitler, tümör ve zehirlenme verilebilir. Yanı sıra kapı toplardamarındaki yüksek tansiyon da dalağın şişmesine neden olur.

Bir de halk arasında “dalaklanma” adı verilen bir durum bulunmaktadır. Bu tip vaka ise şöyle gelişmektedir. Aşırı fiziksel aktivite sonucu vücudun oksijen ihtiyacı artmaktadır. Oksijenin vücuda daha fazla taşınması için, oksijeni taşıyan alyuvar miktarının artması gerekmektedir. Dalak, alyuvar üretim ve depo merkezi olduğundan, bünyesindeki alyuvarları kana iletir. Bu arada dalak kapsülleri kasılarak şişer. Şişme sonucu kişide sancılanma meydana gelir.

Dalak şişmesi Tedavisi

Yukarıda da izah edildiği gibi dalak şişmesinin birçok nedeni bulunmaktadır. Yapılan doğru teşhise göre tedavi yöntemi belirlenir. Dalak şişmesinde kullanılan alternatif bitkisel tedavi yöntemleri de bulunmaktadır.

Çok YetersizYetersizİdare ederİyiÇok İyi (780 oy, ortalama: 4,73)
Loading ... Loading ...

Tecrübeni Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Doldurulması gerekli olan alanlar işaretlenmiştir. *

*


altı × = 12

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>