Buradasınız: Anasayfa » Çocuk Sağlığı » Çocuklarda Öksürük Nasıl Giderilir

Çocuklarda Öksürük Nasıl Giderilir

Çocuklarda öksürük nasıl giderilir anlatmadan önce, çocuklarda öksürüğe neden olan faktörlerden bahsetmemiz gerekiyor. Çocukta öksürüğe sebep olan birçok hastalık çok ciddi değildir. Öksürük sadece ciğerleri bakteriler, virüsler ve birtakım yabancı cisimlerin zararlı etkilerinden koruyan bir savunma mekanizmasıdır. Çocuklar çoğunlukla hastalık belirtilerini anlatamadıkları için öksürüğün sebebini de bulmak zor olabilmektedir.

Öksürükle birlikte sarı, yeşil burun akıntısı, baş ve boğaz ağrısı, nefesin kötü kokması da varsa genellikle sinüzit düşünülür. Solunum yollarına çekirdek, fındık vs. yabancı cisim kaçması sonucu da öksürük ortaya çıkabilir. Astım, soğuk algınlığı, sigara dumanı da muhtemel öksürük sebeplerindendir. Kısa, kuru ve hırıltılı öksürük astım, bronşit veya zatürrede ortaya çıkar. Balgamlı öksürükler ise genellikle üst solunum yolu enfeksiyonları ile oluşur. Boğmaca ve krupta da kendine özgü öksürük sesi vardır.

Soğuk algınlığında veya sinüzitlerde öksürük genellikle yatarken artar (mukus sürekli boğaz gerisine akmaktadır) . Çocuk sabah kalktığında şiddetli öksürerek ve bazen de kusarak bu mukusu temizlemeye çalışır. Israrcı öksürükler ise bronşit, zatürre veya astımda görülür, pozisyonla ilgisi yoktur, gece veya gündüz oluşabilir, egzersizle artar.

Çocuklarda Öksürük Nasıl Giderilir

 • Durup dururken bir kuru öksürük başlamışsa, boğazına yabancı bir cismin kaçıp kaçmadığına bakın.
 • Öksüren çocuğun odasını sürekli nemli tutun. Odada bir çaydanlık su kaynatabilir veya nemlendirici cihazlardan alıp odasına koyabilirsiniz. Eğer hava müsaitse bir camı hafif aralık bırakarak odanın havasının kurumasını önleyin. Odayı fazla ısıtmayın.
 • Geceleri öksüren çocuğunuzun yastığının altına destek koyarak dik yatmasını sağlayın. Sümüğün boğazından aşağılara kayarak tahrişe yol açmasını da engellemiş olursunuz. Yüzükoyun veya yan yatırmak da tahrişi önler.
 • Çocuğunuzun yanında kesinlikle sigara içmeyin. Çocuğunuzun girmediği, evin herhangi bir odasında dahi sigara içmeyin. Sigara dumanı hava zerrecikleriyle çocuğunuzun yanına taşınır ve onu rahatsız eder.
 • Eğer öksürük balgamlı bir öksürükse, kesinlikle öksürük şurubu kullanmayın. Bu durumda öksürüğün kesilmesi değil, öksürükle birlikte balgamın sökülüp atılması önemlidir. Öksürürken çocuğunuzu yüzükoyun olarak dizinize yatırın, sırtına hafif hafif vurarak balgamın çıkmasına yardımcı olun.
 • Yatmadan önce çocuğunuzun boğazını yumuşatmak için ılık bir şeyler verin. Süt salgı oluşumunu artırdığı için 6 aylıktan büyük çocuklara süt vermeyin. 18 aylıktan büyük çocuklar için birkaç damla ılık su içinde eritilmiş bala limon suyu katarak hazırlayacağınız içeceği verebilirsiniz.
 • Çocuklarda öksürük için bal ilaçtan daha etkilidir. Ilık süt fincana dökülür ve üzerine 1 tatlı kaşığı kestane balı ilave edilip, tamamen eriyene kadar karıştırılır. Kestane balının süt ve süt ürünleri ile karıştırılması öksürük ve boğaz hastalıklarına karşı, bilinen en eski korunma yöntemlerinden biridir. Kestane balının tatlı, sütün ise yumuşatıcı özelliği rahat bir uyku sağlayacaktır.

Aşağıdaki durumda çocuğunuzu hemen bir doktora göstermelisiniz

 • Çocuğunuzun öksürüğü 3-4 gündür devam ederse,
 • Çocuk öksürük yüzünden uyuyamazsa,
 • Öksüren çocuğunuz 6 aylıktan küçükse,
 • Öksürüğe sebep olan boğazına kaçan cismi çıkartamamışsanız,
 • Çocuğunuz boğulurcasına öksürüyorsa,
 • Çocuğunuz hızlı, sesli ya da zorlukla soluyorsa.
Çok YetersizYetersizİdare ederİyiÇok İyi (169 oy, ortalama: 4,60)
Loading ... Loading ...

Tecrübeni Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Doldurulması gerekli olan alanlar işaretlenmiştir. *

*


bir × 5 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>