Buradasınız: Anasayfa » Boyun Fıtığı » Boyun Ağrıları

Boyun Ağrıları

Boyun bölgesi tıp dilinde servikal omurga bölgesi olarak adlandırılır. Gövdenin üst kısmından başlayarak kafatasının başladığı yere kadar olan omurlara verilen isimdir. uzman.org sizin için araştırdı

  • Buradaki omur kemikleri ve bağlar omurgaya sağlamlık kazandırır, destek verir ve hareketi kolaylaştırır. Boyunda hareket sayısı çok fazladır ve başın da ağırlığını destekler. Omurgaya göre boynun korunması daha az olduğundan yaralanmalara daha açıktır ve özellikle ağrılı ve hareket kısıtlayıcı yaralanmalara maruz kalır. Çoğu kişi için boyun ağrısı zamanla kaybolan bir rahatsızlıktır. Diğerlerinin rahatsızlıklarının giderilmesi için tıbbi müdahaleye ihtiyacı olur.
  • Boyun ağrısının sebebi yumuşak dokulardaki anormalliklerdir. Bunlar: kaslar, bağlar ve sinirlerdir. Aynı zamanda kemik ve eklemlerde de olabilir. Boyun ağrısının en yaygın sebebi yaralanma veya uzun süreli yorgunluğa bağlı olan yumuşak doku anormallikleridir. Seyrek olsa da enfeksiyon ve tümör de görülebilir. Bazı kişilerde boyundaki sorunlar sırt, omuz ve kollardaki ağrıların sebebi olabilir.
  • Boyun ağrısına sebep olan hastalıklar arasında osteoartrit ve romatoid artrit vardır. Osteoartrit genelde yaşlı insanlarda eklem aşınmasına bağlı olarak görülür. Romatoid artrit ise boyun eklemlerinde zarara sebep olur. Her iki hastalık da sertlik ve ağrıya neden olur. Boyun ağrısına neden olan hastalıklardan biri de servikal disk dejenerasyonudur. 40 yaşından sonra görülen bu hastalıkta diskin ortasında bulunan jelatin maddesi dejenere olur ve omurlar arasındaki boşluk azalır. Böylece omurga eklemlerine binen yük artar ve aşınmaya neden olur.

Eğer bir yaralanma sonucu boyun ağrısı oluşursa hemen tıbbi yardım alınmalıdır. Eğer yaralanma sebebi dışında boyun ağrısı varsa tıbbi yardım şu durumlarda alınmalıdır:

  • ağrı devamlı ve kalıcı ise
  • şiddetli ise
  • kollar ve bacaklarda da ağrı varsa
  • baş ağrısı, hissizlik, uyuşma ve güçsüzlük varsa
Çok YetersizYetersizİdare ederİyiÇok İyi (1 oy, ortalama: 5,00)
Loading ... Loading ...

Tecrübeni Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Doldurulması gerekli olan alanlar işaretlenmiştir. *

*


7 × dört =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>