Buradasınız: Anasayfa » Böbrek ve İdrar Yolları » Böbrek Kisti Nedir | Belirtileri | Tedavisi

Böbrek Kisti Nedir | Belirtileri | Tedavisi

Böbrek organının içinde bulunan keselere böbrek kisti denmektedir. Bu keseler irili ufaklı olduğu gibi içerisinde ise sıvı bulunur. Araştırmalara göre 50 yaşından büyük insanların % 50’sinde bu kist bulunmaktadır. Erkeklerde ise kadınlara göre kist bulunma olasılığı daha fazladır.

Böbrek kistlerinin 2 çeşidi bulunur;

1- Basit Böbrek Kisti

Bu tip böbrek kistleri genelde sonradan oluşmuşlardır. Çoğu zaman böbreğin süzme görevini tam yapamamasından böbrekte biriken idrardan dolayı oluşurlar. İçi şeffaf sıvı ile dolu olan bu kistlerin tümöre dönüşme olasılığı az olup, boyutları birkaç mm olabileceği gibi 4-10 cm büyüklüğüne de ulaşabilirler.

Basit Böbrek Kisti Belirtileri

Çoğu zaman tesadüfen belli olurlar. Boyutları çok büyük olmadıkça tesadüfen böbrek taşı kontrollerinde ortaya çıkar. Büyük olan basit böbrek kistleri karın ağrısı ve böbreklerin bulunduğu yanlarda ağrıya neden olur.

Basit Böbrek Kisti Tedavisi

5 cm’den küçük kistler için tedaviye gerek yoktur. Bol su ile kist kontrol altında tutulur. Daha büyük kistler tedavi edilmelidir. Kistlerin içi boşaltılması geçici bir tedavi şeklidir, tekrarlama olasılığı yüksektir. Kistin kendisi ameliyat ile çıkartılması gerekir. Günümüzde yapılan böbrek kisti ameliyatları cerrahi olarak değil, kapalı ameliyat (Laparoskopik) şeklinde yapılabilmektedir. 1 cm’lik ufak bir kesiden operasyon tamamlanabilmektedir. Bu sayede hastanın hastanede yatış süreci azalır ve kanama riski ortadan kalkar.

2- Polikistik Böbrek Hastalığı

Polikistik böbrek hastalığı ise birçok keselerin böbrek içinde ve etrafında birikmesiyle oluşur. Genellikle ırsi bir hastalık olup anne veya babadan geçmektedir. Polikistik böbrek hastalığı olan kişinin de çocuklarında büyük oranla görülür. Bu hastalıkta birçok sayıda ve büyüklükte kistler mevcuttur. Kistlerin sayılarının artmasıyla beraber böbrek işlevlerinde azalma oluşur ve çoğunlukla bu hastalık böbrek yetmezliğine neden olur.

Polikistik Böbrek Hastalığı Belirtileri

Hastalarda kilo kaybı gözlenir. Çoğu zaman hipertansiyon oluşur. Bu hastalığın en büyük tehlikesi hipertansiyona bağlı ölümlerdir. Baş ve böbrek yerlerinde ağrılar oluşabilir. Aynı zamanda idrar yapılırken ağrı hissedilir ve kanama da olabilir.

Polikistik Böbrek Hastalığı Tedavisi

Polikistik böbrek hastalığının bilinen bir tedavisi yoktur. Hastalığa bağlı oluşan sorunlara karşı tedaviler uygulanır. Düzenli kontroller ile birlikte yüksek kan basıncı kontrol edilmeye çalışılır. Gerekirse hasta diyalize bağlanır.

Çok YetersizYetersizİdare ederİyiÇok İyi (3.963 oy, ortalama: 4,92)
Loading ... Loading ...

Tecrübeni Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Doldurulması gerekli olan alanlar işaretlenmiştir. *

*


+ 5 = onüç

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>