Buradasınız: Anasayfa » Ağrılar » Bel Fıtığı | Bel Ağrısı Nedir | Belirtileri | Tedavisi

Bel Fıtığı | Bel Ağrısı Nedir | Belirtileri | Tedavisi

Omurganın bel bölümü beş adet omur & diskten oluşur. Burası vücut ağırlığını en çok taşıyan yerdir. her hangi bir zorlanmayla ortasında çekirdek & bunu savunan kapsülden ortaya çıkan disk yırtılır. Çekirdek doku arkaya, kanala doğru fıtıklaşırsa sinirlere pres yapar & bel fıtığı oluşur. Bel ağrısı Sürekli fıtık anlamına gelir mi?  uzman.org sizler için bütün detayları araştırıp , çağımızın bahsı geçen yaygın rahatsızlığı ile ilgili sayfalarında size sunuyor.

Fıtık Nasıl Ortaya Çıkar ?

Karın duvarı fıtıklarının yaklaşık % 90′ı kasık fıtıklarıdır. Kasık fıtıkları daha fazla erkeklerde görünür. Bazı kasık fıtıkları doğum sonrası kapanması gereken kasık kanalının kapanmaması yada yaşamın devam eden döneminde açılması neticesi ortaya çıkar (indirek fıtıklar). Bazı kasık fıtıkları karın adalesinin zorlanma neticesi yırtılması ile ortaya çıkarlar (direk fıtıklar). Göbek fıtıkları göbek çukuru içinden çıkan fıtıklardır. Göbek çukuru da, kasık kanalı gibi, karın duvarının ırsi zayıf bölgelerinden birisidir.

Nasıl Teşhis edilir?

Kolay bir tetkik ile her hekim karın duvarı fıtığını idrak edebilir. Göbek & kesi yeri fıtıklarının tanısı çok basittir. hasta kişilerin da önem arz eden bir bölümü kendilerinde fıtık geliştiğini farkederler. Göbeğin içinden çıkan fındık büyüklüğünde şişlik zaman zaman da ağrı yapabilir. Kesi yeri fıtıkları ise, önceden ameliyat geçiren kişilerde, operasyon izinin hemen üstünde oryaya çıkar. Fıtığın oluşturduğu şişlik çok tipik ayağa kalkınca yada karın içi basıncı arttıran manevralarla belirginleşirken, sırt üstü yatmakla, yok olur.

Bel Ağrısı

Bel ağrıları son derece çok görülen sağlık problemlerından bir tanesidir. Baş ağrılarından sonra en çok görülen ağrılar içinde yer alan bel ağrıları insanların suratde 85’inde yaşamlarının bir döneminde ortaya çıkar. Bel ağrıları bel fıtığının yanı sıra, karın iç organlarındaki rahatsızlıklar, jinekolojik problemler, bazı enfeksiyon hastalıkları, romatizmal rahatsızlıklar gibi nedenlerin yanında omurganın bel tarafındaki bazı problemlerdan da ortaya çıkar.

En önem arz eden bel ağrısı sebebi olan fıtığı betimlemek için öncelikle omurganın yapısının & görevlerinin bilinmesi gerekir. Baştan kalçaya kadar uzanan omurganın, omur denen kemikler & bunları birbirine bağlayan disklerden oluşmaktadır.

Bel fıtığı belirtileri

Bel & bacak ağrısı en bariz şikayettir. Ancak bazen bel yada bacak ağrısından yalnızca biri de bulunabilir. Hareket kısıtlılığı, topallayarak yürüme, vücudun bir tarafa doğru çarpılması gözlemlenebilir. Ağrıyla beraber bacaklarda uyuşma, karıncalanma, rahatsızlık ilerledikçe güç kaybı & incelme (atrofi) görülebilir. Sinirlere genişçe basan fıtıklarda cinsel fonksiyonlar negatif etkilenebilir.

Tanısı esas şekilde muayene neticesi konulmaktadır. pres altında bulunan sinire karşı muayene yapılır. Sırt üstü yatan bir hastada bacak düz şekilde yukarı kaldırıldığında bası altındaki sinir gerilmeye bağlı şekilde bacaktaki ağrı şiddetlenir. Sinirin dağıldığı alandaki duyu & karşı taraf aynı alan duyusu karşılaştırılarak uyuşma olup olmadığına bakılır. Sinirin çalıştırdığı adalenin kuvvetine bakılır. Mesela 5. Sinir kökü ayağın bilekten geriye doğru hareketini sağlar. bahsı geçen sinir bası altındaysa bahsı geçen harekette zayıflık olur. tetkik sonucu sinirin bel bölgesinde bası alt tarafında kaldığı kararına varılırsa direkt grafi, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme, myelografi benzeri görüntüleme metodları ile tanı konulur.

Bel Fıtığı Tedavisi

Fıtık rahatsızlığı bulunan bir kişide rahatsızlığın safhası iyi bir tetkik ve ileri tetkik metotları ile açık olarak tespit edildikten sonra tedaviye geçilir. Bundan sonra, fonksiyonel olması açısından, hastalar cerrahi müdahale gerekenler & cerrahi müdahale gerekmeyenler diye 2 büyük gruba ayrılabilirler. Bel fıtığı gelişiminin erken dönemlerinde konservatif tedavi ismi verilen cerrahi dışı tedavi metodları uygulanır. Bahsı geçen safhada hastaya bütün dünyada ağrı kesici, adale gevşetici & antienflamatuar ilaçlar verilmektedir. Sert yatak dinlenmesi tavsiye edilir. Fizik tedavi yapılabilmektedir. Lazerle tedavi cihetine gidilebilir. Ayrıca ciltten (perkütan) birtakım başka girişimlerde bulunulabilir. Uygun dönemde egzersiz verilebilir. Gerekiyorsa psikoterapi yapılabilmektedir.

Ne zaman operasyon öneriliyor?

Günümüzde gelişmiş operasyon teknikleri & mikroskoplar sayesinde bel fıtığı ameliyatları başarı ile yapılıyor. Bacakta güç kaybı, idrar & büyük tuvaletini yapamama & hissetmeme benzeri durumlarda istirahat denenmeden ameliyata karar verilmektedir. Yatak istirahatından netice almayan, 3 aydan daha uzun sürede ağrısı geçmeyen, yılda 4 defadan fazla şikayetleri tekrarlayan hastalarda da ameliyata karar verilmektedir. Fıtık ameliyatları ameliyathane şartlarında genel anestezi ile gerçekleştiriliyor. hususunda uzman bir hekim tarafından gerçekleştirildiğinde Fıtık ameliyatlarındaki risk son derece düşüktür. Yapılan operasyon tekniğine göre, suratde 1 oranında tekrarlama olasılığı vardır. bahsı geçen durumlarda yeniden ameliyat gerekebilir.

Koruyucu önlemler

  • Bel & karın adalelerini güçlendirmeye karşı egzersizler yapın. bahsı geçen en efektif koruma yöntemidir.
  • Güçlü bel & karın adaleleri diskin üstüne binen vücut ağırlığının suratde 30’unu azaltır.
  • Fazla kilonuz varsa verin. bahsı geçen sayede disk üstüne binecek fazla yükten kurtulabilirsiniz.
  • Eğilme hareketinde dizlerin kırılması ile bele binen yükün kalçalara dağıtılması gerekmektedir.
Çok YetersizYetersizİdare ederİyiÇok İyi (725 oy, ortalama: 4,78)
Loading ... Loading ...

Bir yorum

  1. Belirtiler bende de bel fıtığı olabileceğini gösteriyor. Şikayetlerim olmasına rağmen doktora görünmüyordum ama hafife almamam gerekiyormuş. Teşekkür ederim aydınlattığınız için

Tecrübeni Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Doldurulması gerekli olan alanlar işaretlenmiştir. *

*


9 + altı =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>