Buradasınız: Anasayfa » Solunum » Balgam Nedir | Belirtileri | Tedavisi

Balgam Nedir | Belirtileri | Tedavisi

Balgam nedir? Solunum organlarının salgıladığı, ağızdan dışarı atılan sümüksü maddeye enir. Tek başına bir hastalık değildir ve solunum yollarında bir miktar bulunması normaldir. Rahatsız edecek derecede çoksa ve rengi değişmişse bir hastalığın belirtisi olabilir.

Rengi hangi hastalıktan kaynaklandığını bulmakta önemlidir. Siyah ve gri renkte olanı sigara dumanı, kömür tozu ve hava kirliliği gibi nedenlerle oluşur. Kırmızı, kanlı  geliyorsa akciğerlerle ilgili ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabilir.

Kronik bronşit, zatürre, tüberküloz gibi solunum yolu iltihaplarında sarı renkte  görülür. Şeffaf olan astımın tipik özelliğidir. Bu balgam oldukça yapışkandır ve hasta bunu atmakta zorlanır.

Balgam Türleri

  • Sümüksü : Berrak, pelte gibi ve üst kısmı deterjanlı su gibi köpüklüdür. Had ve müzmin bronşitte (hava boruları ve akciğerlerin tahriş ve iltihabı) cerahatlenme yoksa görülür.
  • Sümüksü – cerahatli: Yukarıdaki gibi madde ile cerahatin karışımıdır. Bulanıktır. En sık görülen  şeklidir. Bronşitin mikrop kaptığını ve tedaviye lüzum olduğunu gösterir.
  • Cerahatli: Hemen hemen yalnız cerahatten ibarettir. Mikrobun cinsine göre sarı veya yeşil olabilir. Had veya müzmin bronşit, bronş genişlemesi, verem ve zatürreede görülür.
  • Çok yapışkan: Bazen ufak pulları ihtiva eder, bunlar ufak bronşların içindeki tıkaç gibi maddelerdir. Göğüste dolgunluk hissedilir. Astım’da da bu tip görülür.Zatürree’de de koyu  çıkar; pas renginde olup yer yer kanlıdır, bronşit safhasında yapışkan ve köpüklüdür.
  • Kanlı balgam: Bronşit veya boğmaca öksürüğü veya herhangi bir şiddetli öksürük, verem, (Şimdi çok azalmış olup tedavisi de kolaylaşmıştır). Akciğer kanseri.
  • Siyah veya gri: Şehirde oturanlarda görülür, sisle daha kötüleşir.
  • Yalancı balgam : Burun, sinüsler, boğaz ve mideden gelen sümük, cerahat ve kan yanlışlıkla  zannedilebilir. Ancak öksürükle bronşlardan ve akciğerlerden gelir.

Balgam Tedavisi

Tedavisi için öncelikle  nedenini bulmak ve bir hastalıktan kaynaklanıyorsa hastalığın tedavisine başlamak gerekir. Bununla birlikte, şikayetini azaltmak için balgam söktürücü ilaçlar ve şifalı bitkiler kullanılabilir.

Bitkisel Tedavi için Meyan Kökü, Zencefil, Ihlamur ve Isırgan Otu gibi Şifalı bitkiler ve söktürücü etkileri nedeniyle kullanılabilir. Isırgan Otunun tohumları suyu sıkılmış üzümle birlikte suda kaynatılarak hazırlanan karışım her gün bir çorba kaşığı kadar içilmeye devam edilirse boğazı yumuşatır ve söktürmeye yardımcı olur.

Çok YetersizYetersizİdare ederİyiÇok İyi (123 oy, ortalama: 4,82)
Loading ... Loading ...

Tecrübeni Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Doldurulması gerekli olan alanlar işaretlenmiştir. *

*


sekiz + 5 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>