Buradasınız: Anasayfa » Onkoloji » Bağırsak Kanseri Belirtileri

Bağırsak Kanseri Belirtileri

Kolon kanseri olarak da adlandırılan kalın bağırsak kanserinde belirtiler başka hastalıklar ile paralellik gösterebilir. Bu belirtiler aslında her biri başka hastalıklarda da sıkça karşılaşılan, kimi durumda basit bir tedavi ile ortadan kaldırılabilecek sorunlar olarak gözükebilir. Ancak bu belirtilerden birkaç tanesi aynı anda gözlemleniyorsa, bağırsak kanseri belirtileri olarak değerlendirilirler. Bu durumda hiç vakit kaybetmeden hekime başvurmanız büyük önem arz eder.

Kalın Bağırsak Kanseri Belirtileri aşağıdaki gibidir:

  • Kolon kanserinin başlangıç evresinde karında dolgunluk hissi, hafif ağrı, iştah kaybı, kilo kaybı, çabuk yorulma ve ishal ortaya çıkar.
  • Görüntüleme yöntemleri kalın bağırsaktaki herhangi bir anormalliği ortaya koyar. Böylece herhangi bir hastalık varsa erken tanı konmuş olur ve hastaların geleceği açısından çok önemlidir.
  • Başlangıç evresinde tespit edilmeyen kolon kanseri –ki sıklıkla ülkemizde bu evrede doktora başvurulmadığından saptanamaz- ilerler ve kalın barsak daralmaya başlar. Daralma ortaya çıkarsa bağırsaktan dışkı geçişi zorlaşır. Bağırsaktaki maddeler burada birikmeye başlar ve atılamaz. Barsak kokuşması ortaya çıkar. Barsak içeriği, bağırsağın kasılma sonucu ilerlemek ister fakat kanser kitlesi yüzünden bu işlem çok zordur. Bu yüzden hastada önce kabızlık daha sonra ağrı atakları başlar.
  • Kansızlık (anemi) ortaya çıkar ve hastanın rengi atar. Bağırsak tamamen kapanır. Birkaç gün bu şekilde sürer. Daha sonra kanser kitlesi biraz delinir ve bağırsak içeriği atılabilir. Fakat bu olay her zaman böyle sürmez. Bir-iki defadan sonra bağırsak hiç açılmamak üzere kapanır.
  • Yorgunluk, kilo ve iştah kaybı belirginleşir. Hasta hiçbir şey yemek istemez.
  • Rektumdan kan gelmesi ( rektal kanama ), gaitanın kanla bulaşık olması,
  • Tuvalete çıkma alışkanlığında değişiklik: Sık sık tuvalete çıkma isteği, buna rağmen tam boşalamama hissi,
  • İzah edilemeyen zayıflama,
  • Gaitanın eskiye oranla incelmesi,
  • Karında gaz ağrıları.

Bu belirtilerin herhangi birinin 1 – 2 hafta devam etmesi veya aralıklarla tekrarlaması durumunda mutlaka hekime başvurulmalıdır.

Kolon kanseri tedavi edilmez ve daha da ilerlerse belirtiler ağırlaşır. Kana zehirli maddelerin geçişi başlar. Bu dönemde başvuran hastaların karınları açılır ve tümörün ameliyatla alınıp alınamayacağı kararlaştırılır. Sıklıkla bu evrede tümörün çıkarılması çok zordur.

Çok YetersizYetersizİdare ederİyiÇok İyi (873 oy, ortalama: 4,78)
Loading ... Loading ...

Tecrübeni Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Doldurulması gerekli olan alanlar işaretlenmiştir. *

*


9 − = yedi

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>