Buradasınız: Anasayfa » Solunum » Ateş Düşürücü Nedir | ilaçları | Tedavisi

Ateş Düşürücü Nedir | ilaçları | Tedavisi

Ateş Düşürücü Nedir: Kaynatılan ıhlamurdan bir bardak alınarak içine 1 çay kaşığı dolusu nane konulur. 10 dakika demlendirilen karışımdan içilirse ateş düşer,

 • Maydanoz, kantoron, pelin yaprağı, okaliptus yaprağı ile kuru erik hoşafı yapılarak içilmelidir,
 • Bir bardak kaynar suya 5 gram ufalanmış ebegümeci konulur.10 dakika demlendirilir ve günde 3 bardak içilir,
 • Bir bardak kaynar suya 10 gram civanperçemi konularak 10 dakika demlendirilir ve günde 2-3 bardak içilir.

Ateş Hangi Durumlarda Tedavi Edilmelidir ?

 • Çoğu zaman endişe verici olsa da ateşin vücudun bir savunma mekanizması olduğu unutulmamalıdır. Çoğu zaman sadece çocukta rahatsızlık hissi ve hasta görünüme yol açıyorsa tedavi gerektireceği unutulmamalıdır. 38.9 derecenin altındaki ateşte çocuk iyi görünüyor, rahatsızlık hissi yoksa ateş düşürücü vermek gerekmeyebilir. Ancak 3 ay altındaki bebeklerde oluşan ateş yükseklikleri mutlaka doktor tarafından değerlendirilmelidir.
 • Ateşli bir çocukla karşılaştığınızda ilk önce yapmanız gereken üzerindeki giysileri çıkarmak olmalıdır. Ateşli çocuk titremektedir ve üşüme hissi vardır. Bu nedenle yanlışlıkla çocuk soyulması gerekirken, kalın giysiler giydirilmekte ve üzeri örtülmektedir. Bu tür davranışlardan kaçınılmalıdır. Ortam ısısının 22-24 derecenin üzerinde olmaması sağlanmalı ve bol sıvı verilmelidir. Ilık duş aldırmak da yararlı olacaktır.
 • Tedavide en çok parasetamol yani ateş düşürücüler kullanılmaktadır. Asetil salisilik asit içeren ateş düşürücüler, 12 yaş altında çocuklarda bazı viral hastalıklar sırasında kullanıldığında Reye Sendromu denilen ciddi bir hastalığa yol açabileceğinden kullanılmamalıdır.

Ateş Düşürücü için iyi ve kötü yanlar nelerdir ?

 • Araştırmanın zayıf noktası, araştırmacıların karşılaştırma amacıyla hastalara ilaç ya da yalancı ilaç vermemeleri ve bu nedenle de iki grup arasındaki farkın kaynağının kesin olarak belirlenememesi.
 • Araştırmanın üstünlüğü ise, Hollanda’da bu tür ilaçlar yalnızca reçeteyle satıldığından, katılımcıların kullandığı tüm ilaçların belirlenmesi. Daha önce yapılan birçok araştırma, alınan ilaçlara ilişkin kesin bilgiye sahip olamamak gibi bir eksiklik taşıyordu.
 • Laboratuvar araştırmaları ve hayvanlar üzerinde yapılan deneyler, araştırma sonucunu destekliyor.
 • Öte yandan ateş düşürücü ilaçların Alzheimer’a yakalanmış hastalarda hastalığın ilerlemesini geciktirip geciktirmeyeceğini araştıran bir başka araştırmanın 2002 ortalarında, aile geçmişinde Alzheimer olanlar üzerindeki etkisini araştıran bir diğerinin ise beş yıl sonra sonuç vermesi bekleniyor.
 • Öte yandan ateş düşürücü ilaçların mide kanaması gibi ciddi yan etkileri olabildiğinden, uzmanlar Alzheimer’ı önlemek amacıyla bu tür ilaçlara yönelmenin sakıncalı olacağını belirtiyorlar.

Ateş Düşürücü İlaçlar

 • PARASETAMOL (piyasadaki birkaç örneği calpol, tamol, minoset): 0 yaştan itibaren kullanılan tek ateş düşürücüdür. Ağrı reaksiyonunu da bloke ederek ağrı kesici işlevi de görür. Parasetamol karaciğerden emilir. Bu yüzden uzun süre kullanımı ya da doz aşımı yapılması karaciğere zarar verebilir. Yine karaciğerde rahatsızlık varsa dikkatli kullanılmalıdır. Ancak karaciğerde problem olmayan çocuklarda bir soğuk algınlığı süresince (7-10) gün doğru dozda düzenli kullanımında sorun yoktur. Bazı soğuk algınlığı ilaçlarının içinde de ateş düşürücü parasetamol olduğu için, parasetamol içeren şuruplarla birlikte kullanırken dikkat edilmelidir. Örneğin, peditus /aferin / viks gibi şuruplar calpol /minoset / tamol gibi ateş düşürücülerle aynı anda verilmemelidir. Mideyi çok rahatsız etmez. Fitil formu da vardır. Ağızdan alamayan ya da kusması olan çocuklara bu formda verilebilir.
 • İBUPROFEN(piyasadaki birkaç örneği ibufen,pedifen,dolven): 6 aydan itibaren kullanılabilir. Etkin bir ateş düşürücü ve ağrı kesicidir. Antienflamatuar etkisi de vardır. Mide problemi olan çocuklarda dikkatli kullanılması gerekir çünkü mideye zarar verebilir. Bu ilaç karaciğer değil böbrekten emilir. Yine böbrek yetersizliği olan çocuklarda diyaliz hastalarında dikkatli kullanılmalıdır. Çok yüksek dozda alımı böbreğe zarar verebilir. Ancak altta yatan kronik problemi bulunmayan çocuklarda düzenli kullanımı sorun yaratmaz. Ateş düşürmek için sirkeli ya da aspirinli su ile kompres önerilmez. (Çocukta cilt kaynaklı sıvı kaybına neden olabilir.) Ancak vücudu ılık banyo ya da ılık su kompresi ile soğutmak tavsiye edilen bir yöntemdir.
Çok YetersizYetersizİdare ederİyiÇok İyi (617 oy, ortalama: 4,88)
Loading ... Loading ...

Bir yorum

 1. sirkeli su,bir de yarim limonu atese koyup uzerine aspirin koyarak iyice isitin ve eklem yerlerine surun. ates dusurmek hastaligi iyilestirmez. atesli hastaliklarda mutlaka doktora gorunmelisiniz.

Tecrübeni Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Doldurulması gerekli olan alanlar işaretlenmiştir. *

*


dokuz − = 8

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>