Buradasınız: Anasayfa » Ağrılar » Ağrı Kesici Nedir | Hangi Durumda Kullanılır | Bitkiler

Ağrı Kesici Nedir | Hangi Durumda Kullanılır | Bitkiler

Ağrı kesici ilaç vücutta oluşan doku hasarı ve dokudaki enflamasyon sonucu oluşan yabancı maddelerin oluşturduğu ağrı hissinin ortadan kaldırılması amacıyla kullanılan ilaçlardır.

Hayır kullanılamaz. İlaçlar örneğin mide, barsak ağrılarında, organ ağrılarında kullanılamaz ancak kemik, eklem, kas ağrıları gibi ağrılarda kullanılabilir. Bazı ilaçlar baş ağrısında olduğu gibi kült ağrılarda kullanılabilir. Barsak, böbrek taşı ağrısında ancak ağrıyı yapan sebep ortadan kaldırılırsa ağrılar giderilebilir. Örneğin, idrar yolu açılarak taş düşürülür ve hasta rahatlar, ilaçlardan bu şekilde yararlanılır.

Buna karşın kas gevşetici ilaçlar, romatizma ilaçları, eklem, kemik, kas ağrılarında ağrı kesici olarak kullanılır ama organ düz kasını gevşeten ilaçlarında ağrı giderici, spazm çözücü olarak faydaları vardır.

Kişiler Hangi Durumda Ağrı Kesici Kullanmalıdır?

Oluşan tablonun tipine göre değişir. Örneğin romatizmaya bağlı bir ağrıysa aspirin gibi ilaçlar ve iltihap giderici ilaçlar seçilmelidir. Organ ağrılarında özellikle de mide, barsak ağrıları, safra kesesi ağrılarında spazm çözücü  ilaçlar kullanılmalıdır.
Baş ağrısı için aspirinin etkisi vardır ancak bu etki geçicidir, tedavi edici değildir. Baş ağrısına neden olan sebep düzeltilmelidir. Örneğin, baş ağrısına sebep olan en büyük etken hipertansiyondur. Bunun kontrol ve tedavi altına alınması gerekiyor. Aynı şekilde sinüzit, migren de baş ağrısına neden olabilmektedir. Önce altta yatan rahatsızlık tedavi edilmelidir.

Ağrı Kesici Bitkiler

Şifalı bitkiler ve bitkisel ilaçlar oldukça yaygın kullanım alanlarına sahiptir. Bu tür ilaçları evde kendimizde yapabildiğimiz gibi gelişen tıptada bitkilerden faydalanılmaktadır. Araştırmalar sonucu şifalı bitkiler ile daha düne kadar çaresi yok die kara kara düşündüğümüz kanserin bile tedavisini yapabilmekte bu belalı hastalığın üstesinden gelebilmekteyiz. Böyle büyük hastalıkların yanı sıra vücudumuzun belli bölgelerinde oluşan bir takım hastalıkları da şifalı bitkiler ile evde yapacağımız karışımlar ile üstesinden gelebilmekteyiz.

  • Ban otu
  • Güzelavrat otu yaprağı
  • Haşhaş
  • Kenevir otu
  • Köpek üzümü
  • Nane yaprağı
  • Papatya çiçeği
  • Tatula yaprağı
  • Yaban mersini

Ağrı Kesici Kullanımı

Akut ve kronik ağrı durumlarında, ağrının kontrolünü sağlamak amacı ile kullanılan ilaç grubudur. Ağrı kesicilerin kullanımı çok eskiye dayanmaktadır. Ancak sürekli gelişen tıp bilimi , günümüzde bu konuda bir çok geleneksel bilgiyi geride bırakarak, yeni bilgilerin ve deneyimlerin ışığında yeni görüşlere ve yeni bir anlayışa sahip olmuştur. Bu yeni yaklaşımların ve bilgilerin hekimlere ve topluma doğru aktarılması için de yoğun çalışmalar yürütülmektedir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bünyesinde ağrı kesicilerin doğru kullanımını amaçlayan ve 80’li yıllarda başlayan çalışmalar “Analjezik Kullanım İlkeleri” adı altında yayınlanmıştır. Bu ilkeler ilaçların etkinliğini arttırmaya ve oluşabilecek yan etkileri en aza indirmeye yöneliktir.

Çok YetersizYetersizİdare ederİyiÇok İyi (3.681 oy, ortalama: 4,89)
Loading ... Loading ...

Tecrübeni Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Doldurulması gerekli olan alanlar işaretlenmiştir. *

*


− dört = 1

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>