Buradasınız: Anasayfa » Kadın Sağlığı » Adet Düzensizliği Nedir | Nedenleri

Adet Düzensizliği Nedir | Nedenleri

Adet düzensizliği ile 21 günden kısa veya 35 günden uzun süren sikluslar anormal olarak değerlendirilir. Menstrual (regl, adet) kanamanın çok fazla olduğu, uzun sürdüğü veya iki kanama arasında lekelenme ve kanama görüldüğü durumlarda hekime başvurulması gerekir. Adet düzensiliği sebepleri olarak, hormonal değişiklikler, yumurtalık kistleri, rahim veya rahim ağzındaki polipler, endometrial hiperplazi yani rahim içini döşeyen tabakanın fazla büyümesi, myomlar ve daha nadir olarak da rahim kanseri bu tip düzensizliklere yol açabilir.

Adet Öncesi Sıkıntı Nedir? (premenstural sendrum)

Adet öncesi; baş ağrısı, memede gerginlik ve aşırı duyarlılık, karında şişkinlik, bacaklarda ödem, ağlama nöbetleri, yorgunluk, çabuk öfkelenmek, gerginlik, iştah artması, dikkat eksikliği, susama ve depresyon belirtileri ile giden bir rahatsızlıktır. Adet kanamasından yaklaşık 5 ila 7 gün önce başlar. Tedavisinde progesteron içeren ilaçlar, sakinleştiriciler ve antiandrojenik (yasmin gibi) ilaçlar verilebilir.

Adet Düzensizliği Nedenleri

  • Doğum kontrol yöntemleri: Doğum kontrol hapı kullanımında, hap alımının son haftasını atlamak adet gecikmesine yol açabilir. Kısacası hormonal bir doğum kontrol yöntemi olan doğum kontrol hapı kullanımını yarıda kesmek, bir sonraki ovülasyon dönemine dek adet görmemeye sebep olabilir.
  • Polikistik Over Sendromu: Bu rahatsızlık, adet düzensizliğinin en sık rastlanan nedenlerindendir; aynı zamanda yüzde tüylenmeye, obezite ve akneye de yol açar. Bu sendrom, hormon seviyelerini etkilediğinden ve ovülasyonu engellemesinden dolayı da düzensiz adet görmeye sebep olur.
  • Asherman Sendromu: Sezaryen, kürtaj ve fibroid tedavisi rahim iç tabakasında hasara yol açabilir; bu durum da bazı kadınlarda adet düzensizliğine neden olurken bazılarında da çok hafif adet görülmesine sebep olur.
  • Kilo alıp vermek: Aşırı kilo almış ya da vermiş kadınlarda bu problem görülebilir. Adet düzensizliği ayrıca, anoreksi ve bulimia gibi yeme bozukluğu olan kadınlarda da sık rastlanan bir durumdur. Çok fazla egzersiz yapan kadınlarda da düzensizlik olabilir.
  • Aşırı stres: Boşanma, aile içi ölüm gibi yıpratıcı olaylar da düzensiz adet görmeye neden olabilir. Ayrıca, kanser tedavileri de vücudu yıprattığı ve erken menopoza sebep olduğu için adet görmeyi engelleyebilir.
  • Diğer Nedenler: şeker hastalığı , irritabl bağırsak sendromu, hipotiroidzm (Guatr) Karaciğer rahatsızlığı…
Çok YetersizYetersizİdare ederİyiÇok İyi (422 oy, ortalama: 4,85)
Loading ... Loading ...

Tecrübeni Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Doldurulması gerekli olan alanlar işaretlenmiştir. *

*


+ sekiz = 13

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>