Buradasınız: Anasayfa » Dolaşım » Açık Kalp Ameliyatı Nedir | Sonrası

Açık Kalp Ameliyatı Nedir | Sonrası

Kalp Ameliyatı; göğüs ağrısı ve kalp krizi için neden olan koroner arterlerdeki daralmalar belli bir seviyenin üzerine çıktığında kanın akışında engel oluşturur. Bu da kalbin yeterince beslenememesi ve dolayısıyla görevini tam anlamıyla yapamaması anlamına gelir.
Bu olumsuz tabloyu ortadan kaldırmak amacıyla uygulanan cerrahi işleme koroner bypass ameliyatı denilir. Koroner bypass ameliyatının amacı; varsa göğüs ağrısını ortadan kaldırmak ve oluşabilecek bir kalp krizinin önüne geçmektir.

Her organ gibi kalbimizin de yaşamak ve görevini yapmak için kanla beslenmeye gereksin duyar. Kan, kalp kasımıza koroner arter adı verilen atardamarlar yoluyla gelir. Bilindiği gibi damar sertliği (ateroskleroz) tüm vücuttaki damar iç duvarında yerleşebilen ve yerleştiği bölgede darlıklara neden olan bir hastalıktır. Koroner arterler de damar sertliğinden önemli oranda etkilenir. Bunun sonucunda kalp kasının beslenmesi için tek kaynak olan koroner arterlerde daralmalar ve tıkanmalar oluşabilir. İskemik kalp hastalığı dediğimiz bu tablo kendini genellikle “anjina” adı verilen bir ağrı ile gösterir. Anjina her hastada olmamakla birlikte, genellikle bir kalp krizinin en önemli habercisidir. Bazen de hastalar hiç ağrı tanımlamadan da kalp krizi geçirebilir.

Ameliyattan bir gün önce aç olarak gelen ve yatış işlemleri önceden yaptırmış hastalara kan, idrar tahlilleri, EKG, solunum fonksiyon testi ve röntgen filmi gibi tetkikler yapılır. doktor hastayı yatağında muayene eder. Ameliyat öncesi Anestezi değerlendirmesi de hastanın yatağında yapılır. Ameliyat ve yoğun bakım konusunda doktorlar hastayı bilgilendirir. Ameliyat öncesinde hasta tıraş edilir. Koroner ameliyatları için boyundan Ayak ucuna kadar cinsel bölge ve kollar dahil tıraş edilirken, kapak ameliyatları için boyundan dizlere kadar tıraş edilmesi yeterlidir. Damar ameliyatları için göbekten ayak uçlarına kadar tıraş edilir. Tıraş sonrası duş yaptırılır ve hastanın vücuduna pudra veya losyon sürülür. Doktor tarafından başka şekilde belirtilmediyse ameliyattan önceki akşam Saat 24′ten itibaren kesinlikle bir şey yenmemelidir. Ayrıca hastaya bağırsak temizliği için ilaç verilmesi veya lavman yapılması gerekebilir. Hastaya gece rahat uyuyabilmesi için sakinleştirici ilaç verilir.

Kişi ne kadar ameliyatta kalır ?

Ameliyat süresi hastanın durumuna, seçilen cerrahi yönteme ve eşlik eden diğer cerrahi müdahalelere (kalp kapak hastalığı, tıkalı/daralmış boyun damarına müdahale gibi) göre ortalama olarak 2- 4 saat arasında değişir.

Kalp ameliyatı sonrası hasta, ne kadar sürede normal yaşamına döner?

Kalp ameliyatlarının ne şekilde yapıldığı önemlidir. Eğer kalp akciğer pompası kullanılmazsa kapalı, kullanılırsa açık kalp ameliyatı olur. İkisi arasında önemli farklar vardır. Ayrıca kalp ameliyatlarının çoğunda iman tahtası olarak adlandırılan göğüs kemiğinin kesilmesi ve demir tellerle dikilmesi zorunludur. Bunun oluşturacağı ağrı da ciddi sorunlardan birisidir. Bu ağrının şiddeti kişiye göre değişir. Bazen bir hafta, bazen birkaç ay ağrı sorunu yaşanabilir. Sonuçta kalp ameliyatının tipi ve hastanın ağrı eşiği iyileşmede en etkin parametrelerdir. Hasta bir ay sonra yarım gün, iki ay sonra tam gün büro işi, altı ay sonra ise ağır iş yapabilir. Ayrıca bir ay sonra yavaş hızlarla şehir içi, iki ay sonra şehirler arası yollarda araç kullanabilir, ilk iki ayda pasif pozisyonda, daha sonra aktif olarak seks yapabilir.

Kalp ameliyatlarından sonra, ne tür fiziksel rahatsızlıklar görülebiliyor?

Birincisi az önce bahsettiğimiz fiziksel travma ve ağrı var. Bu fiziksel travma ve ağrıya psikolojik travma da eklenince vücutta çok önemli hormon değişiklikleri oluyor. Bu hormonsal değişimler her ameliyatta olsa da kalp ameliyatında biraz daha şiddetli olabiliyor. Eğer açık kalp ameliyatı yapılmışsa tüm vücutta iltihabımsı bir tepki oluşuyor. Bu açık kalp ameliyatına özel, vücut dışı dolaşım oluşturulmasından kaynaklanan, sistemik inflamatuvar yanıt dediğimiz, bir tepki. Bu da kişide hastalık hali, halsizlik, iştahsızlık, ateş yükselmesi, mide bağırsak sorunları, idrar azalması, akciğer ödemi, beyin ödemi gibi belirtiler verebiliyor. Bu belirtiler birkaç gün ile birkaç hafta arasında iyileşiyor. Eğer kapalı kalp ameliyatı veya çalışan kalpte by pass yapılmışsa bu tip rahatsızlıklar daha az olabiliyor veya daha kısa sürebiliyor.

Kalp ameliyatlarından sonra aileleri ve yakınları tarafından hastanın huylarının değiştiği söylenir. Bunun ameliyatla ilgisi nedir?

Kapalı kalp ve çalışan kalp ameliyatlarında bu durum çok nadir görülür ve genellikle doğrudan beyin kan dolaşımındaki sorunlardan kaynaklanır. Açık kalp cerrahisinde ise özel bir olay vardır. Kalp akciğer pompasına girip, çıkan hastalara biraz fazla serum yükleniyor. Bu kişiler ameliyattan çıktığında beyinde ödem oluyor. Bu kişilerde testler yapıldığında, ameliyattan sonraki ilk aylarda, beyinin ince zihinsel fonksiyonlarının azaldığı görülüyor. Bu fonksiyonlar genellikle günlük hayata yansımıyor ve bir yıl içinde normale dönüyor. Bir de olayın psikolojik boyutu var. Doğrudan psikolojik travma ve özellikle ölüm korkusu ile depresyon, anksiyete yaşanabilir veya hasta çok agresif olabilir. Bir diğer psikolojik tablo ise bizlerin yoğun bakım sendromu dediğimiz durumdur. Hasta ameliyat sonrası önemli kişilik değişimleri gösterir. Sağlık personeline güvenmez, kendisine zarar vereceklerini düşünür, saldırgan olabilir. Kendisine, çevresindekilere zarar verebilir. Bu tip olay birkaç gün içinde geçer ve genellikle frontal lob dediğimiz beyinin kişilikle ilgili ön kısmındaki geçici sorunlardan kaynaklanır.

Çok YetersizYetersizİdare ederİyiÇok İyi (2 oy, ortalama: 5,00)
Loading ... Loading ...

Tecrübeni Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Doldurulması gerekli olan alanlar işaretlenmiştir. *

*


− dört = 4

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>