Buradasınız: Anasayfa » Sağlık İpuçları » 2 aylık bebekte kabızlık

2 aylık bebekte kabızlık

Tek kaynaktan sağlık bilgilerine ulaşmanız için 2 aylık bebekte kabızlık alanıyla alakalı oldukça ayrıntılı incelemeler yaptık. Siz değerli okuyucularımıza en detaylı Sağlık bilinmeyenlerini vermeye devam edeceğiz. Bu alanda ipuçları için bebek sağlığı bağlantılarımızı şimdi okuyun.

Şunu unutmamalı ki sağlık sayfalarımızda gördüğünüz tavsiyeler uzman hekim tavsiyesi haricinde denenmemelidir.

2 aylık bebekte kabızlık ve ilgili Bebek Hastalıkları makaleleri için derhal aşağıdaki linki tıklayınız.


Bebek ve Çocuk Sağlığı

2 aylık bebekte kabızlık dışında bilinmesi gereken bebek ve çocuk sağlığı detayları

Bebek 6-8 haftalık olduğunda en yoğun şekilde kendini gösteren gaz sancıları yaklaşık olarak 3. ayda kesilir. Bu süre içerisinde ağlama krizlerini azaltabilmek için birçok ilaç ve davranış metodu denenmiş olsa da; bunların hiçbirinin bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmamıştır.

2 aylık bebekte kabızlık

Fazla sıcak olan ortamlarda bebeğin burnu tıkanır. Bebeğin elleri ve ayakları soğuk ise, üşüyüp üşümediğini ensesi kontrol edilerek anlaşılabilir.

Kucaklayan, dokunan, göz teması kurup, duygularını belli edebilen, konuşan, dinleyen, bebeğine şarkılar söyleyen, kitap okuyup hayal gücünün gelişmesi için ona imkan veren, bebeğiyle oyunlar oynayan bir anne olmaya daima özen gösterilmeli.

Bebek doğduğundan itibaren 1 hafta veya 10 gün içinde görülen döküntülerin çoğu fizyolojiktir.

Bebeğin ağız bölgesi özel bir temizlik gerektirmez; çünkü tükürük bezlerinin temizleyici bir etkisi vardır. Fakat pamukçuk gibi bir madde görüldüğünde karbonatlı su ile yıkanabilir.

Bebek doğduğu günden itibaren dışarı çıkartılabilir. Ancak kalabalık ortamlarda bulunmamasında fayda vardır. Sürekli dışarıda olmak bebeğin bakımının ihmal edilmesine neden olabilir.

Çocuğunuz için Bunları öğrenmeniz gerekiyor

Bebeklerde Gaz Sancısı: Bebeklerde görülen gaz sancısına kolik adı verilir. Bu sancı 3 ayın altındaki bebeklerin ortalama %20′sinde görülür. Yeni doğan bebeklerde gaz sancısı 2 – 3 haftalıkken başlar ve genellikle bebek 3 aylık olduğunda büyük ölçüde geçer. Bununla birlikte, az sayıda bebekte 8 – 9 aylık olana kadar kolik devam edebilir.

Bebeklerde öksürük bir hastalık belirtisi olabileceği gibi, boğaza veya solunum yollarına kaçan bir madde de öksürtebilir. Öksürük kimi zaman nefes borusuna kaçan cisimlerin çıkartılmasına yardımcı olurken kimi zaman da solunum yollarındaki balgamın sökülmesini sağlar.

2 aylık bebekte kabızlık

İki yaşından itibaren her çocukta bulunan, 10-12 yaşından itibaren de kendiliğinden ortadan kalkan geniz eti, küçük dilin arka-üst tarafında bulunan bir lenf dokusundan ibaret. Çocukluk döneminde burun tıkanıklığının en önemli nedeni, büyümüş geniz etinden kaynaklanıyor.

Otizm spektrum bozuklukları (OSB) başka durumlarla çakışabilen, pek çok nörogelişimsel işaret ve semptomu da beraberinde getiriyor. Bu bağlı olarak, erken evrede tanı almış bazı vakaların hatalı çıkma olasılığı yüksek. Özellikle büyümeyle birlikte otizm spektrum bozukluğu kriterini artık karşılamayan çocuklar arasında bu duruma sıkça rastlanıyor.

Çok YetersizYetersizİdare ederİyiÇok İyi (İlk oy veren siz olun!)
Loading ... Loading ...

Yoruma kapalı.